„Пазос де Улоа“ од Емилија Пардо Базан

Вчера ве потсетивме на овој прекрасен писател, Емилија Пардо Базан. Ви донесовме малку од неговиот живот и дело, и кратко сумирано, и ви оставивме десет негови најпознати фрази. Денес, сакаме да го анализираме, исто така, на краток и забавен начин, еден од неговите најпознати романи: „Пазос де Улоа“.

Доколку сакате да знаете за што станува збор за оваа книга и прочитајте краток извадок од неа, испијте кафе или чај и уживајте во овој напис со нас.

„Пазос де Улоа“ (1886)

Оваа книга напишано во 1886 година ја опишува приказната за Дон Педро Москосо, Маркиз од Улоа, кој живее изолиран во брутализираното опкружување на неговите пазоси, доменот на сопствените слуги. Со Сабел, ќерка на неговиот слуга Примитиво, маркизот има потомок копиле, кого го нарекуваат Перучо. Кога iулијан, новиот капелан, пристигнува во пазо, тој инсистира на маркизот да најде соодветна сопруга, па се ожени со неговиот братучед Нуча, што нема да го спречи да подлегне на недозволената loveубов кон неговиот слуга.

Во овој фрагмент што го ставивме подолу, можеме да го видиме интересот за сордниот, типичен за натурализмот (изведување на реализмот) од тоа време:

Учениците на ангелот-риба искраа; образите му дадоа оган, а тој го прошири својот класичен мал нос со невината страст на Бахус како дете. Игуменот, пакостејќи налево на левото око, истури друга чаша кон него, што ја зеде со две раце и ја натопи без да изгуби ниту капка; веднаш пукна од смеа; и, пред да заврши со неговата смешна смеа, ја испушти главата, многу обезцветен, на градите на маркизот.

-Дали го гледаш тоа? извика Julулијан во мака. Тој е премногу мал за да пие така и ќе се разболи. Овие работи не се за суштества.

-Бах! Интервенираше Примитиво. Дали мислите дека заплетувачот не може со она што го има внатре? Со тоа и со истото! И ако нема да видите.

[...]

-Како оди? Го праша Примитиво. Дали сте расположени за уште еден денар за наздравување?

Перучо се сврте кон шишето и потоа, како инстинктивно, одмавна со главата не, тресејќи ја густата овча кожа од неговите кадрици. Тој не беше примитивен човек да се откаже толку лесно: ја закопа раката во џебот на панталоните и извади бакарна паричка.

„На тој начин…“ негодуваше игуменот.

„Не биди варварин, Примитиво“, промрморе маркизот помеѓу пријатното и гробот.

- Бога и Богородица! Julулијан се молеше. Areе го убијат тоа суштество! Човеку, не инсистирај да го опиеш детето: тоа е грев, грев голем како и секој друг. Не можете да бидете сведоци на одредени работи!

Примитиво, стоејќи исто така, но без да го пушти Перучо, го погледна капеланот ладно и итар, со презир на тврдоглавата за која се возвишуваа за момент. И ставајќи ја бакарната монета во раката на детето и непокриеното и уште истурено шише вино меѓу усните, тој го навали, го чуваше така сè додека целиот алкохол не минеше во стомакот на Перучо. Со отстрането шише, очите на момчето беа затворени, рацете опуштени и повеќе не обезцветен, но со бледилото на смртта на лицето, тој ќе паднеше наоколу на масата, ако Примитиво не го поддржуваше ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.