Оскар Вајлд. Секогаш генијален. Фрагменти од 3 негови дела

Денес се одбележува новата годишнина од раѓање на Оскар Вајлд, еден од најпознатите писатели, драматурзи и поети во историјата на литературата. Неговите дела, полни со сарказам, иронија и духовитост, останаа за потомството како искривена рефлексија на општеството на своето време. Моите омилени, и јас си го замислувам тоа споделено со обичните смртници, се Портретот на Доријан Греј y Важноста да се нарече Ернесто. Но, оној што зазема посебно место во моето срце и меморија е Духот на Кантервил. Спаси 3 фрагменти од нив во спомен на големиот ирски писател.

Оскар Вајлд

Роден во 1854 година во Даблин, беше од аристократско семејство и второто од трите браќа и сестри. Студиите ги започнал на Троица колеџ каде што беше брилијантен студент и ги заврши во Оксфорд. Тој стана експерт во класици на грчката литература и освои неколку награди за поезија. Во исто време, тој патуваше и во Европа.

Откако се смести во Лондон, каде се оженил и имал две деца. Тоа е кога тој почнува да ги произведува своите први успешни дела, како на пр Сликата на Доријан Греј, или, за маси, Фан на Лејди Виндермер, Salome o Важноста да се нарече Ернесто.

Но крајот на 1895 година неговиот живот и кариера добиваат радикален пресврт кога е тој обвинет за содомија од татко на негов близок пријател. Осуден на две години принудна работа, тој беше во затвор каде го напиша долгото писмо што го сочинува Де ПрофундисКога излегол од затвор, тој претрпел сè социјално отфрлање и оди во Франција. Продолжуваше да патува низ Европа сè додека не заврши Париз, каде починал кога имал само 46 години.

Повеќе дела

 • Идеален сопруг
 • Војвотката од Падова
 • Злосторството на лордот Артур Савил
 • Среќниот принц
 • Комплетни приказни
 • Во затвор

Фрагменти од неговите дела

Портретот на Доријан Греј

Бидејќи да се влијае врз некоја личност значи да му се даде сопствена душа. Нема да има свои мисли и ќе се запали со своите страсти. Неговите доблести нема да бидат вистински, неговите гревови, ако има гревови, ќе бидат позајмени. Тој станува ехо на музиката на друг, актер на дел што не е напишан за него. Целта на животот е развој на сопственото јас. Пронаоѓајќи ја вашата соодветна природа, еве зошто секој од нас е тука. Светот се плаши од себе, тие ја заборавија најголемата од сите обврски, свои. Секако дека се добротворни, ги хранат гладните и ги облекуваат просјаците. Но, неговото сопствено битие гладува и голо. Храброста побегна од нашата трка. Можеби никогаш го немавме. Теророт на општеството, кој е основа на моралот, теророт на Бога, кој е тајната на религијата, тоа се двете работи што управуваат со нас. А сепак ... Како и да е, верувам дека ако некој човек го живее својот живот целосно и до крај, ако дава форма на секое чувство, израз на секоја мисла, реалност на секој сон. Светот ќе достигнеше толку нов наплив на радост што ќе го заборавевме злото на просечноста и ќе се вративме во идеалното грчко доба, во нешто послатко, побогато од хеленскиот идеал. Но, дури и најхрабриот човек се плаши од себе ... Речено е дека најголемите настани на светот се случуваат во нашите мозоци. Тоа е во мозокот, и само во него, каде што се случуваат големите гревови на светот. Вие, господине Греј, и вие, со својата розова младост и белата адолесценција, сте имале страсти што ве исплашиле, мисли што ве исполнија со терор, соништа да бидете будни и заспани чии спомени може да ви ги обојат образите од срам.

Важноста да се нарече Ернесто

ЦЕЦИЛИЈА. -Мис Призм, вели дека физичките шарми се врска.
АЛГЕРНОН. -Врзинка во која секој разумен човек би сакал да биде фатен.
ЦЕЦИЛИЈА. -Ох! Мислам дека не би сакал да ебам разумен човек. Не би знаела за што да разговарам со него. (Влегуваат во куќата. ГО ПОПИСИТЕЛИТЕ ПРИЗМОТ и ДР. ЧАСУБЛ се враќаат.)
ПРОПИСОТ НА ПИСМОТ. "Вие сте многу осамени, драг мој д-р Чесубле. Треба да се омажите". Јас можам да разберам мизантроп, но жена антропо никогаш!
ШАСУБЛ. (Со трепет од учен човек.) Верувајте ми, не заслужувам збор со толку изразен неологизам. Поимот, како и практиката на раната Црква, јасно се спротивставија на бракот.
ПРОПИСОТ НА ПИСМОТ. (Нет.) - Тоа е несомнено причината што раната Црква не траела до денес. И, изгледа не сфаќаш, драг мој доктор, дека човекот што инсистира да остане сам, станува вечно јавно искушение. Мажите треба да бидат повнимателни; токму нивната целибат ја губи кревката природа.
ШАСУБЛ. „Но, дали мажот ја нема истата привлечност кога е во брак?
ПРОПИСОТ НА ПИСМОТ. -Оженет маж никогаш не е привлечен, освен неговата сопруга.
ШАСУБЛ. И често ми кажуваат, дури ни за неа “.

Духот на Кантервил

Следниот ден духот се чувствувал многу слаб, многу уморен. Страшните емоции во изминатите четири недели почнаа да го прават својот данок. Неговиот нервен систем беше целосно променет и тој трепереше од најмал шум. Тој не ја напушташе својата соба пет дена и заклучи со тоа што направи отстапка во врска со дамката од крв на подот на библиотеката. Бидејќи семејството Отис не сакаше да ја види, сигурно не ја заслужија. Овие луѓе беа видливо поставени на пониска рамнина на материјалниот живот и не беа во можност да ја ценат симболичката вредност на разумните појави. Прашањето за фантомски појави и развој на астрални тела им беше навистина непознато и неспорно над нивниот дофат. Но, барем за него беше неизбежна должност да се појавува во ходникот еднаш неделно и да прска низ големиот зашилен прозорец на првата и третата среда на секој месец. Тој не гледаше средства достојни да се потчинат на таа обврска. Вистина е дека неговиот живот бил многу криминален; Но, после тоа, тој беше многу совесен човек во сите натприродни работи. Така, следните три саботи го премина коридорот, како и обично, помеѓу полноќ и три наутро, преземајќи ги сите можни мерки на претпазливост да не биде виден или слушнат. Ги соблече чизмите, стапна што полесно во распаднатите стари дрва, се завитка во одлична наметка од црно кадифе и продолжи да го користи маслото Сол-Леванте за да ги подмачка синџирите. Принуден сум да признаам дека само по многу двоумење тој одлучи да го усвои ова последно средство за заштита. Но, конечно една вечер, додека семејството вечераше, тој влета во спалната соба на Mistубовницата Отис и го зеде со себе шишенцето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.