Ордеса де Мануел Вилас

Ордеса де Мануел Вилас

Една од книгите за која најмногу се зборува е Ордеса од Мануел Вилас. Тоа е дело во кое многумина гледаат како одраз на дел од неговиот живот, или дури може да изгледа како автобиографија на самиот автор. Но, Ордеса е многу повеќе.

Следно, сакаме да разговараме со вас за книгата, нејзиниот автор и сè што мора да земете предвид за да започнете да ја читате што е можно побрзо. Дали сакате да знаете за што станува збор за Ордеса де Мануел Вилас?

Кој е Мануел Вилас

Кој е Мануел Вилас

Извор: РТВЕ

Мануел Вилас е писател кој е роден во Хуеска во 1962 година. Студирал шпанска филологија и дваесет години работел како наставник во средно училиште. Сепак, повикот за пишување го натерал да се откаже од работата во корист на литературата. Почна да развива поезија, како и есеи и романи. Всушност, Ордеса не е неговиот прв голем успех, пред да му претходеа многу други, како што се Аир Нуестро, во 2009 година или ерата на Лу Ред, во 2016 година.

Исто така, треба да се запомни дека тој беше финалист за наградата „Планета“ во 2019 година со своето дело „Alegría sobre las односи меѓу родители и деца“.

Како писател, Тој соработуваше во некои од најпознатите медиуми во Шпанија. Зборуваме за Ел Мундо или Ел Хералдо де Арагон (двајцата од групата Восенто), Ла Вангуардија, Ел Паис, АБЦ ... Дури и на радио тие најдоа лажат и соработуваа и со Кадена Сер.

Книгата на Ордеса

Книгата на Ордеса

Според самиот автор, Ордеса започнал да се оформува по смртта на неговата мајка, што се случи во мај 2014 година. За Вилас тоа беше лоша година, бидејќи тој исто така се разведе во тоа време.

Книгата Се најде во продажба во 2018 година од издавачката куќа „Алфагуара“ и успеа да биде успешен. Доби 14 изданија, сите за помалку од една година, што го натера да продаде повеќе од сто илјади примероци. Тоа беше книгата на годината (на 2018 година) за различни медиуми како Ел Паис, Ла Вангуардија, Ел Мундо, Ел Корео ... И замина во странство, бидејќи многу други земји ја забележаа работата (САД, Велика Британија, Италија, Португалија…). Неколку преводи на книгата излегоа една година подоцна, како што се италијанскиот или португалскиот.

А за што се работи Ордеса?

Ако ви кажеме брз и конкретен одговор, Ние би ви кажале дека Ордеса де Мануел Вила се занимава со врската што постои помеѓу родителите и децата.

Тој е роман со најлични допири на самиот автор и денес е референтна книга и за писателите и за пошироката читателска јавност.

Muchos други автори дадоа мислење за Ордеса. Можеме да нагласиме некои од зборовите на некои од најпознатите, како што се:

„Една од најхуманите, најдлабоките, најутешните книги што сум ги прочитал одамна“.

Лоренцо Силва

„Тоа е албумот, архивата, меморијата без лаги или утеха за живот, време, семејство, социјална класа осудена на многу напор и малку плодови. […] Потребна е многу прецизност за да се избројат овие работи, треба киселина, остар нож, точна игла што го прободува светот на суетата. Она што останува на крајот е чистата емоција на вистината и тагата на сè што се изгуби “.

Антонио Муњоз Молина

За многумина, Ордеса е како постхумно писмо што Мануел Вила им го напишал на своите родители. Преку кратки поглавја, кои се испреплетени едни со други, ја учиме приказната за еден беспомошен и искоренуван лик кој се обидува да преживее најдобро што може, кој сфаќа некои работи што изгледаат „мали и безначајни“ и се всушност поважни. Отколку што веруваме .

Напишано е на едноставен јазик, но истовремено и тешко и има одредени пасуси што може да биде тешко да се разберат, или да се знае точно на што се повикува самиот автор. Тој е искусен, особено во поезијата, но многу пати греши што ги користел овие ресурси за наратив, што го прави читателот малку изгубен.

Што се однесува до приказната, нема сомнение дека таа зборува од срце, бидејќи го разоткрива она што тој го живеел, иако не во прво лице, но со многу сличен лик кој не само што го раскажува своето минато, туку и својата сегашност, така што читателот има пристап кон неговиот живот. Имајќи предвид дека оние што раскажуваат нечиј живот е многу модерен, тоа е книга што можеби ќе ви се допадне ако ви се допаѓа тој литературен жанр.

Кое е синописот на Ордеса де Мануел Вила?

Содржината на Ордеса де Мануел Вила е нешто оригинално и секако многу поразлично од она што би го очекувале од роман. И, напишано е во трето лице и не ја открива вистинската порака што ја носи книгата, но е повеќе двосмислена. Можеби затоа привлекува внимание.

Напишана на моменти од солзи и секогаш од емоции, оваа книга е интимна хроника на Шпанија во последните децении, но исто така и наратив за сè што нè потсетува дека сме ранливи суштества, за потребата да станеме и да продолжиме понатаму. Кога ништо се чини дека го прави возможно тоа, кога скоро сите врски што не обединија со другите исчезнаа или беа прекинати. И ние преживуваме.

Некои извадоци од Ордеса де Мануел Вила

Некои извадоци од Ордеса де Мануел Вила

преку Случаен дом, во досието за ресурси во книгата, можеме да имаме Првиот пристап на Ордеса со неколку извадоци од книгата. Ги оставаме подолу за да одлучите дали ќе го прочитате.

И, започнав да ја пишувам оваа книга. Мислев дека состојбата на мојата душа е нејасна меморија за нешто што се случи на едно место во северна Шпанија, наречено Ордеса, место полно со планини, и тоа беше жолто сеќавање, жолтата боја го нападна името на Ордеса, и по Ордеса фигурата на татко ми беше нацртана во лето 1969 година. »

«Кога животот ви дозволува да го видите бракот на теророт со радост, вие сте подготвени за исполнување. Теророт е да се види трупот на светот “.

„Мајка ми беше хаотична раскажувачка приказна. И јас сум. Од мајка ми го наследив наративниот хаос. Не го наследив од ниту една книжевна традиција, класична или авангарда “.

„Секој алкохоличар доаѓа во моментот кога мора да избере помеѓу да продолжи да пие или да продолжи да живее. Еден вид избор на правопис: или чувате бес или уви. […] Кој испил многу, знае дека алкохолот е алатка што ја крши бравата на светот “.

«Јас пишувам затоа што свештениците ме научија да пишувам. Седумстотини милиони лекови. Тоа е најголемата иронија во животот на сиромашните во Шпанија: Повеќе им должам на свештениците отколку на Шпанската социјалистичка работничка партија. Иронијата на Шпанија е секогаш уметничко дело “.

„Не ми се допаѓа она што Шпанија им го направи на моите родители, ниту тоа што ми го прави мене. Против отуѓувањето на моите родители повеќе не можам да сторам ништо, тоа е неповратно. Јас можам само да направам да не ми се оствари, но скоро и да се оствари “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)