Октомври. Избор на уреднички вести

Октомври доаѓа со многу и добро литературни вести да се соочиме со есента на најдобар начин. И бидејќи е невозможно да се соберат сите, ова е мојот избор од 6 титулиНа Роман негра, стрип, роман историски или приказна детето со поглед на не толку далечните божиќни забави.

Тајната на аптеката - Сара Пенер

Октомври 6

Сара Пенер е американски писател чие деби оваа година во романот не можеше да биде посјајно. Сега го добиваме овој прв наслов што е веќе преведен на повеќе од 40 јазици и веќе е закажан за телевизиска адаптација.

Отпрвин одиме на Лондон од XNUMX век, каде што има многу скриена аптека која носи Во, мистериозна жена, за која се шпекулира дека обезбедува отров во форма на лек за оние кои треба да го користат против мажи кои ги малтретираат. Но, кога неговиот штитеник, 12-годишно девојче, ќе направи фатална грешка, нејзината судбина е загрозена од последиците што ќе траат со векови.

Во actualidad, аспирант историчар по име Каролин Парчевел ја поминува десеттата годишнина од бракот сама. Но, тој ќе најде поим за решавање на интригантните убиства што се случија во Лондон пред повеќе од двесте години. И судбините на Каролина и Нела ќе се мешаат во универзумот на тајни, одмазда и начини на кои тие двајца ќе можат да се спасат, и покрај временска бариера.

Умирај во ноември - Гиilleермо Галван

Октомври 13

По Време за косење y Богородица од коски, Се враќа Карлос Ломбарди, Така ние кои бевме освоени од оваа повоена мадридска полиција создадена од Гиilleермо Галван имаме среќа.

Сега н brings носи до Ноември 1942 година, со Втората светска војна во позадина и Шпанија, во целосна репресија, која е полна со шпиониНа Ломбарди се врати Мадрид и преживувај што можеш со својата агенција за детективиНа Така, не можете да одбиете ниту една работа и ќе мора да истражите и да пронајдете мистериозен германски продавач.

Во исто време, аспирант Актерката со сомнителен углед се појавува убиена а полицијата има мал интерес да открие што стои зад тоа. И Ломбарди, исто така, ќе биде фатен во неговиот случај, каде што не недостасува гнасен заговор за проституција, кино и црн пазар.

Божиќното прасе - Kеј Кеј Роулинг

Роулинг се враќа во детски свет со оваа рана божиќна приказна која е наменета да биде за целото семејство, не само за децата.

Главниот јунак е Прст, омилената играчка на Џек, што се губи на денот на Добра ноќНа Но, бидејќи тоа е специјална ноќ на чуда, на играчките оживуваатНа И онаа што му беше дадена на Jackек, новата божиќна свиња (замена на Дито), ќе изготви многу ризичен план: тој на волшебно патување да се обиде да се опорави и да го спаси оној што беше најдобриот пријател на Jackек.

Лордемано - Хозе Зоило

Октомври 14

По трилогијата Лас Сенизас де Хиспанија и Божјото име, вулве Хозе Зоило со овој роман сега со Викинзите.

Се наоѓаме во XNUMX век и Хролф Рагналсон го напушти својот Норвешка роден да се насели со своето семејство во далечниот Ерин, каде што ќе стане маж. Исто така, како првороден, тој ќе биде задолжен за капетан на „Орелот на бурите“ и ќе ги насочи своите луѓе на други брегови за да добијат богатство и слава. И тие ќе ги насочат очите Ал АндалусНа Пред да пристигнат на брегот на Галеција со намера да го ограбат она што ќе го најдат на нивниот пат без тешкотии. Но, тие не го знаат тоа Рамиро, астурискиот крал, одлучи да се бори. Викиншката војска е поразена и Хролф е фатен од страна на група Астуријци. Станува роб и се вика „Лордемано“, па ќе мора да направи што може за да преживее.

Теодора, Кризалис од Византија - Хесус Маезо де ла Торе

Октомври 20

Друго од големите имиња на историскиот роман е тоа на Исус Маесо де ла Торе, што ја започнува оваа нова работа. Овој пат н us носи во Цариград во 548 година, каде царицата Теодора, сопруга на царот Јустинијан, штотуку починала од голема неволја на својот народ. А, таа што најмногу ја оплакува е Насика ел Хиспано, најмоќниот евнух во дворот.

Тој ја придружуваше во текот на целиот нејзин настан и таа ќе одлучи да ја напише вистинската приказна за Теодора, жена толку интелигентна, заводлива и со големо срце, но и непомирлива и енергична кога требаше да биде.

Блексад 6 - с Everything паѓа (прв дел) - Хуан Дијаз Каналес y Хуањо Гуанидо

Октомври 28

Тоа е стрипот на годината, без сомнение, особено за повеќе од многу следбеници - меѓу кои се брои со посветеност - на оваа антропоморфна детективска мачка од 50 -тите години повикани Johnон Блексад. Твојата шеста рата, С Everything паѓа, што е првиот дел од оваа нова приказна. Беше 8 години чекање и други исто толку се предвидени за вториот дел. Но, така функционира продукцијата на овој тип албуми, исто толку внимателна и престижна како и оваа сага создадена од нашите соодветни карикатуристи и сценаристи Хуањо Гуранидо и Хуан Дијаз-Каналес.

Овој пат имаме Blacksad NY, каде што ќе влезе во својата подземјето и високите политички и финансиски сфери во друга приказна за која сум убеден дека малку ќе н know знае и ќе н make направи многу кратки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.