Обновен хебрејски текст

Пронајден е хебрејски текст кој бил украден пред повеќе од 10 години. Текстот именуван Книга за левитско обожавање Старо е повеќе од два века и е меѓу највредните во хебрејската култура.

Недостасува книгата беше потврдено за време на пописот во 1998 година во Општинска библиотека Рамбан каде беше текстот.

Книга за левитско обожавање Тоа е ракопис кој датира од 1793 година и се занимава со еврејскиот закон. Властите на библиотеката го пријавиле разбојништвото во полиција која извршила бројни истраги, но сите биле неуспешни.

Во следните години, стана познато дека книгата е на аукција NY а потоа дека ја купил трговец со непознато име, но подоцна неговата трага повторно се изгубила.

Сè додека, во 2005 година, официјален претставник на Национална библиотека на Израел ја откри книгата во Германска национална библиотека. Откако специјалистите утврдиле дека тој навистина е украден текст, германските власти решија да ја вратат книгата во израелската библиотека од каде што беше украдена пред 10 години.

Хебрејската култура, текстовите и нејзината литература, не само што е зачувана од најстарите, напишани документи, туку е и еден од столбовите на западната цивилизација. Од еврејскиот народ и култура (како и од грчката култура), која подоцна се поврзува со христијанската традиција, произлегуваат голем дел, ако не и сите, од вредностите и концептите на нашето секојдневие. Затоа, ова откритие не е тривијален факт. Покрај тоа, враќањето на изгубениот текст е секогаш причина за радост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лоренски мачука dijo

  И дали знаете кој го украде?

 2.   ссет dijo

  Ако имам идеја, можам да напишам литературно дело за размислувањето на населението во секоја земја и да направам уникатен незамислив роман за обложувалници за loveубовта, загубата и расцутот на нови умови и генијалност.