Неруда не умре од рак

Неруда не умре од рак

Неруда, Чилеански поет и Нобелова награда за литература, не умрел од рак како што е наведено во неговиот сопствен сертификат за смрт. Форензичарите кои го истражуваа овој контроверзен случај, утврдија минатата недела во Сантијаго де Чиле дека причините за смртта на поетот можеле да бидат други како што посочија во документот предаден на судијата Марио Кароза, во кој тие изложуваат сите нивни заклучоци. Ова е тој кој денес е во првите редови на истрагата на смртта на поетот, кој почина за време на диктатурата на Августо Пиноче.

Како што посочи шпанскиот професор Аурелио Луна, кој е дел од ова истражување: «Студиите поврзани со индексот на телесна маса со употреба на дијаметар на вашиот ремен ни овозможуваат да го исклучиме постоењето на 100% кахексија«. Луна објасни дека причината за смртта на писателот не е «кахексија«, (Длабока промена на организмот која се карактеризира со неухранетост, органско влошување и голема физичка слабост), како што е наведено во извештајот.

Но, ова не е само она што е откриено во ваквите истражувања, туку е откриен и елемент што може да биде а лабораториски одгледувани бактерии. Ова најново откритие се испитува и проучува и резултатите ќе бидат познати во рок од шест месеци до една година. „Со резултатите што ги имаме сега, не можеме ниту да ја исклучиме ниту да ја потврдиме природата, природна или насилна, на смртта на Пабло Неруда“, додаде професорот Аурелио Луна.

Како што сигурно веќе знаете кој го следел животот и делото на чилеанскиот автор, Пабло Неруда во тоа време, бил дел од Централен комитет на Комунистичката партија и тој почина само две недели по пучот кој го победи социјалистичкиот претседател Салвадор Аleенде. Од друга страна, тука е верзијата дадена од возачот на поетот, Мануел Араја, кој секогаш уверувал дека Неруда бил убиен со смртоносна инјекција нарачана од агентите на режимот.

Како што често се вели во овие случаи, вистината скоро секогаш излегува на виделина, ... Се надеваме дека оној во овој случај наскоро ќе ја види светлината и конечно ќе може да се оствари правдата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе Стенио Фереира Луз dijo

    Јас бев најубиениот од неговите крвни снимки.