На ден како денес, Франсоа Мауриак, добитник на Нобелова награда, почина во 1952 година

На ден како денес, Франсоа Мауриак, добитник на Нобелова награда, почина во 1952 година

Во 1970 година, но На денешен ден Франсоа Мориак, добитник на Нобелова награда, почина во 1952 година. Овој француски автор роден во Бордо, покрај тоа што бил писател, бил новинар и критичар и важел за еден од најдобрите католички писатели на XNUMX век.

Меѓу неговите разлики, се издвојуваат следново:

 • Во 1933 година, тој беше назначен Член на Француската академија.
 • Во 1952 година, тој беше прогласен Нобелова награда за литература.
 • И, конечно, во 1958 година, Голем крст на легијата на честа.

Најистакнати дела

Некои од неговите најпознати дела се:

 • „Бакнежот на лепрозниот“ (1922), книгата што го зацврсти.
 • «Генитрикс » (1923).
 • „Злото“ (1924).
 • „Пустина на убовта“ (1925).
 • „Терез Дескјеру“ (1927).
 • „Судбини“ (1928).
 • «Јазол на вајпери » (1932).
 • „Асмодеус“ (неговиот прв театарски роман во 1937 година).
 • «Јагнето “ (1954).
 • «Тинејџер од други времиња» (1969).
 • „Малтаверна“ (постхумно дело објавено во 1972 година).

Можеме да го кажеме тоа Франсоа Мауриак беше еден од оние писатели кои се осмелија да сторат што било: од поезија (неговите први две книги беа песни), сè до испитувања, зачекорувајќи како не роман и смел со него театар (Во последниот тој доби одредени критики за неговата работа).

Исто така, треба да се напомене дека помеѓу работата и работата беше хроничар во весницитеL'Écho de Paris, а подоцна и во 'Ле Фигаро '.

Фрази и анегдота од Франсоа Мауриак

И продолжуваме со класика во Actualidad Literatura: собираме некои од зборовите што овој голем писател ги остави во светот пред неговото заминување. И, конечно, мала анегдота-прибелешка за една епизода од неговиот живот:

 • „Немам желба да играм во свет во кој сите изневеруваат“.
 • „Лош писател може да стане добар критичар, од истата причина што лошото вино може да стане и добар оцет.
 • „Смртта не ги краде нашите најблиски. Напротив, ги чува за нас и ги овековечува во нашите сеќавања. Lifeивотот навистина ни ги краде многу пати и дефинитивно ».
 • „Повеќето од мажите изгледаат како одлични напуштени палати: тие заземаат само неколку соби и ги затворија крилјата каде што никогаш не се осмелувате.
 • «Не мешај го Исус, учителот, со сиромашните луѓе што го следат од далеку. Не очекувајте дека нивната недоследност може да ви послужи вечно како изговор ».
 • „Пишувањето се памети, но читањето е и паметење.
 • „Читање, отворена врата кон еден маѓепсан свет.
 • „Lessабе е човекот да ја освои Месечината ако сака да ја изгуби Земјата.
 • „Колку малку чини да се градат замоци во воздухот и колку е скапо нивното уништување!

И како коментар за вашиот живот: Учествувал како возач на брза помош во Првата светска војна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)