Ен Рајс: биографија и нејзините најдобри книги

Ана Рајс

Извор: Причината

11 декември осамна со црна лента во светот на литературата. А тоа е дека еден од најпознатите автори на меѓународно ниво, Ен Рајс почина поради мозочен удар. Неговиот син е тој што ја објави тажната вест:

„Срцето ми се скрши да ве информирам дека рано вечерва Ана почина поради компликации како резултат на мозочен удар“, објасни нејзиниот син Кристофер на социјалните мрежи. Имаше 80 години. Авторот ќе биде погребан во семејниот мавзолеј на гробиштата Метаири во Њу Орлеанс на приватна церемонија. Ќе бидат Лестат, Луис и Пандора и, како и секогаш, Стен кој напиша: „Стави ја устата на мојата. Препуштете се на молњите и горењето, бидејќи стравот се сцени од соништата за тоа што се случува по смртта.

Ен Рајс, кралицата на вампирите

Ен Рајс, кралицата на вампирите

Извор на фотографија на Ен Рајс: elperiodico

Дали знаевте дека Ен Рајс всушност не е нејзиното вистинско име? Родена е во Њу Орлеанс во 1941 година и неговото име беше Хауард Ален О'Брајан. Меѓутоа, уште од мала сакала да се вика Ана. Тој, исто така, имаше вистинско обожавање и страст за вампири и вештерки.

За неговиот личен живот не се знае многу повеќе од тоа Во 1961 година, на 20-годишна возраст, се омажила за поетот и сликар Стен Рајс Со кого имаше 41 година, додека не почина на 11 декември 2002 година (да, истиот ден и месец кога почина Ен Рајс).

Како резултат на бракот се родиле две деца, Мишел, која за жал починала на петгодишна возраст поради леукемија; и Кристофер Рајс, кој тргна по стапките на неговата мајка и беше тој што ја соопшти нејзината смрт.

Нејзиниот аспект како писател

На литературен план, Ен Рајс не ги напишала своите книги само под овој „псевдоним“, но многу повеќе се познати како Ана Рамплинг или AN Roquelaure (ова е специјално за теми за возрасни).

Првата книга што го катапултираше авторот до успех беше Интервју со вампирот, напишан во 1973 година, иако беше објавен три години подоцна, во 1976 година. Беше таков успех што на крајот објавија филм заснован на книгата што ги направи вампирите модерни. Ова беше првата книга во една сага, The Vampire Chronicles, а првите три беа адаптирани, иако со поголем временски јаз помеѓу првата и последната.

Оваа прва книга, а и многуте што ги виделе подоцна, бидејќи се вели дека напишал повеќе од 30 романи и исто толку приказни и книги со други псевдоними, не останале незабележани. Всушност, се вели дека многу обожаватели кампувале надвор од нејзиниот дом за да ја видат и/или да разговараат со неа кога излегувала, особено кога одела на миса.

Вистина е дека во последниве години не пишувала толку, ниту се зборувало за неа, покрај онаа мала средба што ја имаше во врска со негативните критики во кои зборовите што ги употребила и начинот на кој се упатени. неговите читатели не беа најуспешни.

Но, вистината е дека талентот што го имал несомнено е, не само да раскажува приказни каде вампирите биле протагонисти на страниците и заплетите, туку истото можел да го постигне и со многу други ликови.

Најдобрите книги на Ен Рајс

Без разлика дали сте ја познавале Ен Рајс претходно, или неодамна сте ја откриле авторката, нема сомнеж дека, Меѓу неговите многубројни книги има и такви кои мораме да ги истакнеме за успехот што го имаа во своето време кога излегоа според многу позитивни коментари од читателите. На крајот на краиштата, тие се оние кои ја направија Ен Рајс најпознатата писателка на паранормалната тема.

Дали сакате да знаете кои се тие книги?

Интервју со вампирот

Започнуваме со Интервју со вампирот, првото од сагата Дневниците на вампирот, бидејќи во моментот кога излезе беше бум. До точка на направете ги вампирите модерни во тоа време, и повторно кога излезе филмот.

Во него наоѓаме вампир кој решава да му даде интервју на новинар во кое сака да го раскаже целиот свој живот, од пред да стане вампир до тој момент кога ја раскажувал својата приказна.

Мумијата или Рамзес проколнатиот

Оваа книга е книга во која не се појавуваат „вампири“ и тоа може малку да ве шокира во споредба со она што ни го користи Ана Рајс. Но, вистината е дека таа е една од најдобрите на авторот, толку многу што кога ќе стигнете до одреден дел, не можете да престанете да ја читате книгата додека не ја завршите.

Во овој случај, Иако се чини дека книгата е за древниот Египет, вистината е дека заплетот не се одвива таму, туку во Лондон и во средината на XNUMX век.. Еден од романтичните романи со толку оригинален заплет што не треба да го изгубите од вид.

Тетралогијата на заспаната убавица

Во овој случај, нема да можете да ги најдете овие книги по нивното име, туку по нивниот псевдоним, AN Roquelaure. Се состои од: Киднапирање на Заспаната убавица; Казната на заспаната убавица; Објавувањето на Заспаната убавица; и Кралството на заспаната убавица.

Тоа е еротска тетралогија, оттука тој не го објави под своето вообичаено име. Но, толку добро раскажан и кажан што ве држи во неизвесност и е еден од најдобрите романи што ги има.

Сметајќи се со БДСМ и сладострасниот секс, авторот создаде продолжение на детска приказна. Само, во овој случај, тоа нема никаква врска со тоа.

Belinda

Ова е еден од самозаклучните романи што како и претходниот го објави под друг псевдоним. А во оваа може да се види уште еден „фацет“ на авторката, каде што таа раскажува приказна каде сексот бил табу, а ликовите се многу зависни.

Тоа е приказна за А детски илустратор и млада жена, едвај тинејџерка, што завршува да го фати срцето на првиот. До тој степен што врската што тие почнуваат да ја имаат е толку ненормална што ги надминува границите.

И има уште многу романи од Ен Рајс, но ова е нашата мала почит. Кои би ги препорачале? Кои ве одбележаа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.