Назим Хикмет. Годишнина од неговото раѓање. Песни

Назим хикмет Роден е на денешен ден во 1901 година во Солун, тогашен турски град. Се смета за Најистакнатиот турски поет на XNUMX век. Неговите револуционерни идеи го принудија да живее половина од својот живот во затвор и егзил. Објавувал и театар и раскази и неговото творештво е обележано со влијанието на поетите како на пр Мајаковски. Да се ​​запамети или да го запознае тука е избор на песни.

Назим хикмет - Песни

Девојките сакаат златни конци...

Девојките сакаат златни нишки
во овој европски град
се шетаат со влечки како нашите.
Над Истанбул што го носам внатре, небото е ведро.
Чемпрес, фонтана, Ãœsküdar.
И да трчам, нема да стигнам
не би допрел до пареата што излегува од пристаништето.

Петти ден штрајк со глад

Ако не можам добро да го изразам, браќа,
Што сакам да ти кажам,
Ќе треба да ме извините:
Чувствувам некоја вртоглавица
Главата ми се врти малку.
Тоа не е алкохолот.
Само малку е гладно.

Браќа,
Оние од Европа, оние од Азија, оние од Америка:
Не сум во затвор или штрајк со глад.
Вечерва во мај се оптегнав на тревата
И твоите очи ме гледаат многу внимателно,
сјае како ѕвезди,
Се додека твоите раце
тие со едната рака ја тресат мојата,
како на мајка ми,
како онаа на мојата сакана,
како мојот живот.

Моите браќа:
Од друга страна, никогаш не ме напушти,
Не јас, не мојата земја,
ниту на мојот народ.
На ист начин како што те сакам,
го сакаш мојот, знам.
Ви благодарам, браќа, благодарам.

Моите браќа:
Немам намера да умрам.
Ако бидам убиен,
Знам дека меѓу вас ќе продолжам да живеам:
Ќе бидам во песните на Арагон
(во неговиот стих кој ја пее среќата на иднината),
Ќе бидам во гулабот на мирот, од Пикасо,
Ќе бидам во песните на Пол Робесон
И пред се
а што е поубаво:
Ќе бидам во триумфалната смеа на другарот,
Меѓу пристанишните испраќачи на Марсеј.
Да ви кажам право, браќа,
Среќен сум, среќен што се ослободувам.

Градот, попладнето и вие

Меѓу моите раце си гол
градот, попладнето и вие
твојата јасност го осветлува моето лице
а исто така и мирисот на вашата коса.
Чии се овие ритам
што го победи бум бум и се збуни со нашиот здив?
твое? од градот? попладне?
Или можеби тие се мои?
Каде завршува попладнето каде започнува градот
каде завршува градот каде почнуваш
каде да завршам каде да почнам?

Две љубови

Во срцето нема место за две љубови
лажат
може да биде.

Во градот на студените дождови
е ноќ и лежам во хотелска соба
моите очи се вперени високо
облаците минуваат низ таванот
тешки како камиони кои работат на влажен асфалт
а десно во далечината
бела конструкција
можеби сто приказни
високо над златна игла сјае.
Облаците минуваат низ таванот
облаци натоварени со сонца како каики од лубеници.
Седам на прозорецот
одразот на водата ми го гали лицето
Дали сум на брегот на река
или покрај море?

Што има на тој послужавник
на тој розев послужавник
јагоди или капини?
Дали сум во поле со нарциси
или во снежна букова шума?
Жените што ги сакам се смеат и плачат
на два јазика.

Раздвојувањето се ниша во воздухот како железна прачка...

Раздвојувањето се лула во воздухот како железна прачка
што ме удира во лицето моето лице
јас сум запрепастен

Бегам, разделбата ме следи
Не можам да избегам
моите нозе ме измачуваат ќе колабирам

разделбата не е време или начин
разделбата е мост меѓу нас
пофини од косата поостри од меч

пофини од косата поостри од меч
разделбата е мост меѓу нас
дури и кога седиме нашите колена се допираат

Fuente: До половина глас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.