Награда за пролетен роман 2017 за Карме Шапаро

Денес, 24 февруари, беше издадено решение на жирито, а победник беше Кармен шапаро, кој сторил со него Награда за пролетен роман 2017 година со својата работа „Јас не сум чудовиште“, неговиот прв и единствен роман досега. Оваа награда и блогирање скоро сигурно ќе ве охрабрат да продолжите да пишувате и објавувате многу повеќе книги од оваа.

Ако не го знаете тоа, наградата Примавера де Новела, обдарени со 100.000 евра, е една од најпрестижните на шпански јазик и се свикува секоја година од Уреднички Espasa y „Опсег на културата“ del Corte Inglés, со цел да се каже, да го поддржи литературното творештво и да придонесе за максимално ширење на романот како форма на уметничко изразување на нашето време. Неговото прво издание беше во 1997 година и до денес секоја година се исполнуваше религиозно, консолидирајќи се од година во година, имајќи сè повеќе учесници. Оваа година тие презентираа а вкупно 1125 дела од 37 различни земји. Шпанија со 538 романи се најде на првото место на листата, а Автономната заедница која учествуваше најмногу е Мадрид со 130 дела, следена од Андалузија со 93.

El жири со споменатата награда претседаваше Карме Риера и ја сочинуваа Антонио Солер, Рамон Пернас, Фернандо Родригез Лафуенте и Ана Роса Семпран, кои вчера на ручекот одржан во Мадрид едногласно одлучија дека победничката работа за оваа година нека биде «Јас не сум чудовиште » и неговиот автор Карме Шапаро. Theирито по пресудата препозна дека сме порано „Брза работа што предизвикува неодолив магнетизам кај читателот додека не се реши случајот“.

За што служи романот „Јас не сум чудовиште“?

Тој го изгуби од вид само за еден момент, едвај половина минута, додека одговараше на пораката на WhatsApp. И Кике исчезна. Никој ништо не виде иако трговскиот центар беше полн со муштерии. Кога главниот инспектор Ана Арен и нејзиниот тим од Групата малолетнички ја презедоа истрагата, наскоро сфатија дека сите докази укажуваат на еден стар познаник: Слендерман.

Тенок маж -Виткиот човек, на германски - тоа беше името со кое, пред две години, печатот го крсти мистериозниот киднапер на Никола, дете кое не беше повторно слушнато од него; Овој настан предизвика бран паника во Мадрид и потроши часови и часови телевизија. Сега се чинеше дека криминалецот се вратил: ист тип на дете, на иста возраст, физички идентично и исчезнато на истото место. Единственото нешто што не се додаде беше дека Слендерман не глумеше скоро дваесет и четири месеци. Дали тој го одржуваше Никола во живот цело тоа време?

Тој неуспех сè уште ја прогонуваше Ана Арен. Тоа исто така го загрижи Инес Грау, известувач на starвезди на Канал Оне и успешен писател, специјалист за информации за настани што го следеше случајот на Николас и на кој сега му беше доделено исчезнување на Кике. Двајцата беа пријатели, но имаа многу различни цели и интереси. Дали тие би се соочиле едни со други?

Карме шапаро

Неговиот автор, сигурно ви звучи познато и многу за тоа што сте ја виделе како презентира новини новинар и покрај тоа што секојдневно ни даваме вести, сега на телевизиската мрежа Куатро де Медиасет, можеме да ги прочитаме нивните колони за списанијата Донирам, GQ y Мујер Хој.

Тој вели дека отсекогаш сакал да чита и ова хоби го натерало да пишува. Тој има блог на платформата Yahoo! И мислиме дека „Јас не сум чудовиште“ тоа нема да биде неговиот последен роман.

Претходните години оваа награда им се доделуваше на писателите на раст на Лусиа Етцебарија, Роза Монтеро, Хуан Хозе Милаш, Хуан Мануел де Прада, Употреби Лахоз, Максим Хуерта, Хуан Еслава Галан или Карлос Монтеро, меѓу другите.

Ако сакате наскоро да го имате овој победнички роман, ќе мора да почекате само за Март 21, што е кога ќе биде објавено. А вие, што мислите за оваа конкретна награда и добитникот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.