Награда „Планета“ 2019 за Хавиер Черкас. Финалист: Мануел Вилас

Синоќа Награда за планета 2019 година што писателот го зеде Хавиер Черкас, со неговиот роман Тера Алта. Финалистот беше Мануел Вилас, со Радост. Ја разгледуваме траекторијата на овие двајца автори кои кулминираат малку повеќе со оваа многу важна годишна награда.

Награда за планета 2019 година

El престижна награда и најдобро обдарени финансиски од шпанските букви (со 601.000 евра за победник и 150.250 за финалист) беше доставена синоќа во Барселона во неговата 68-то издание. со некои полемики или барем обратна камата помеѓу две од најголемите издавачки групи на нашата земја во однос на шпанското издание. И тоа е што си заминуваат и победникот Хавиер Черкас и финалистот Мануел Вилас Пингвин Случајна куќа од Планет. Се разбира, тоа е curубопитно или, поточно, јавен почеток на вечерната трговска војна помеѓу двата гиганти за издаваштво.

Наградата „Планет“ беше наградуваните автори велат дека се повеќе комерцијални и популарниКако Сантијаго Постегијо минатата година, Долорес Редондо или Хавиер Сиера, и финалисти како Пилар Ер или Мара Торес. Y оваа година се чини дека сакаше да најде рамнотежа помеѓу строго литературната и таа комерцијална вредност.

Победник - Хавиер Черкас

Екстремадуранскиот писател и колумнист, автор меѓу другите на Војници на Саламисе победник на ова издание за неговиот роман Тера АлтаТоа е многу жешка приказна за тековните работи со основната тема на процес Каталонски. Неговиот протагонист е Мелхор Марин, поранешен осуден криминалец, се смета за херој во џихадистичките напади од 2017 година и кој работи како А. mosso d'esquadraПоактуелно е невозможно, што е исто така .убопитно.

Марин ќе мора да испиташ тројно убиство и Церкас го зеде името како псевдоним и го смени насловот на романот што требаше да се претстави за наградата. Вашата намера е а серија на повеќе приказни за жанрот црно и чиста фикција.

  • Други дела на Церкас се Анатомија на еден момент или Монархот на сенките.

Финалист - Мануел Вилас

И финалист беше Мануел Вилас, писател од Хуеска, автор на поезија и есеј, како и наратив. Презентираше Радост, што се чини дека е продолжение на минатогодишниот бестселер и литературен феномен што беше Ордеса, автобиографско дело кое е веќе преведено на десетина јазици. На Радост имаме наратор кој е а средовечен писател, кој жали за текот на времето и загубата на најблиските. Затоа, обидете се избега од депресија и се преправа дека само треба да биде среќен.

Вилас исто така влезе во наградата со псевдоним, онаа на шведската актерка Вивека Линдфорс, и со друг наслов за романот: Исто како што бевме.

  • Повеќе дела од Вилас се Шпанија, прозрачен подарок o Лу Рид беше Шпанец.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.