Мигел Хернандез. 110 години бесмртен поет. Избор на песни

Дон Мигел Хернандез е роден во Орихуела пред тоа 110 години ден како денес. Еден од најголеми и суштински поети на шпанската литература нè напушти прерано и премлади. Оваа година беше и 75-годишнината од неговата смрт во 1942 година од туберкулоза. Но, секој 30 октомври повторно славиме дека е наш, дека напиша на нашиот убав јазик и дека нè напушти наследство од најубавите стихови што може да се најде.

Тажни војни, Дневни работници, Последна песна, Кромид нана, РацетеAre Тие се толку многу и толку добри. Вреди ова едноставно почит на неговата фигура и уметност сеќавајќи се на дел од неговото дело со А. избор од моите омилени стихови и песни. 

Мигел Хернандез Гилаберт

Тој е роден во Орихуела на 30 октомври 1910 година и тој беше и драмски писател покрај тоа што е поет. Тоа беше од А. скромно семејство и тој мораше да го напушти училиштето многу рано за да оди на работа како пастор. Но, тоа беше голем читател на класичната поезија (Гарсиласо, Гонгора, Квеведо или Сан Хуан де ла Круз) и на тој начин ја најде својата инспирација и способност за поезија.

Тоа беше од 1930 кога започна ја објавува својата поезија во списанија како Градот Орихуела Ден на Аликанте. Во таа деценија тој отиде во Мадрид и тој исто така соработувал во различни публикации, што му овозможило да комуницира со повеќе поети од тоа време. Кога Орихуела се врати, тој напиша Експерт за Месечиникаде може да се забележи влијанието на авторите што ги читал во своето детство и оние што ги сретнал на тоа патување во Мадрид.

Кога се врати во Мадрид да се смири, тој работеше како уредник во Речник за борба со бикови на Косио и во Педагошки мисии постигна Алехандро Касана. Тоа е во овие години кога тој пишуваше песни како Прекршениот свиреж Слика на вашиот отпечаток, и најдобро познато Молња која никогаш не запира.

За време на граѓанската војна составен Селски ветер y Човекот дрска, наслови на она што започна да се нарекува „воена поезија“. По борбата, се обиде да ја напушти Шпанија, но бил уапсен на границата со Португалија. Неговиот смртна казна на почетокот беше заменет со оној од триесет години. Во затвор заврши Книга со песни и балади за отсуства. Но, тој се разболе од туберкулоза и почина на 28 март, 1942 во затворот во Аликанте.

Избор на стихови

Кромид нана

Можеби од неговите најубави и најшокантни песни што поетот го напишал во затвор како одговор на писмото на неговата сопруга. Тие го загубија првото дете една година претходно и таа му рече дека во тие денови јадела само леб и кромид.

Кромидот е мраз
затворен и сиромашен.
Мраз од твоите денови
и на моите ноќи.
Глад и кромид,
црн мраз и мраз
големи и кружни.

Во лулката на гладот
моето дете беше.
Со крв од кромид
доени.
Но твојата крв
замрзнат со шеќер,
кромид и глад.

Бринета жена
решено на Месечината
нишка по конец се истура
над креветчето.
Смеј се, дете,
дека ти ја носам месечината
кога е потребно.

Околу мојата куќа,
многу смејте се.
Тоа е твојата смеа во твоите очи
светлината на светот.
Смејте се толку многу
дека мојата душа да те чуе
победи простор.

Твоето смеење ме ослободува
ми дава крилја.
Осаменоста ме одведува,
затворот ме одведува.
Уста што лета,
срце што на твоите усни
трепка. […]

Маслинови дрвја

Андалузијците од Хаен,
горделиви маслинови дрвја,
кажи ми во душата: кој,
кој ги одгледуваше маслиновите дрвја?

Ништо не ги крена,
ниту парите, ниту господарот,
но тивката земја,
работа и пот.

Обединети до чиста вода
и планетите обединети,
тројцата и дадоа убавина
од извртените трупци.

Стани, сиво маслиново дрво,
- рекоа во подножјето на ветрот.
И маслиновото дрво крена рака
моќна основа. […]

Момчето на ноќта

Смеење, јасно исмејување на денот,
детето што сакав да бидам двапати потонато во ноќта.
Не сакав повеќе светло. Па тоа? Не би излегол
повеќе од тие тишини и оние мрачни.

Сакав да бидам… За што?… Сакав да пристигнам радосен
до центарот на сферата на сè што постои.
Сакав да ја донесам смеата како најубава работа.
Умрев насмеан мирно тажен.

Дете двапати дете: три пати што доаѓаат.
Повторно превртете се низ тој непроирен свет на стомакот.
Назад, loveубов. Назад, дете, затоа што не сакам
излезете таму каде што светлината ја наоѓа својата голема тага. […]

Песна на сопругот војник

Вашиот стомак го населив со loveубов и сеење,
Јас го продолжив ехото на крв на кое одговарам
и чекам на браздата додека плугот чека:
Стигнав до дното

Бринета со високи кули, високо светло и високи очи,
сопруга на мојата кожа, одличен пијалок во мојот живот,
твоите луди гради растат кон мене скокајќи
зачнат срна.

Ми се чини дека си нежен кристал,
Се плашам дека ќе ме скршиш и во најмало сопнување,
и зајакни ги твоите вени со мојата војска кожа
надвор како цреша.

Огледало на моето тело, издршка на моите крилја,
Јас ти давам живот во смртта што ми ја даваат и не ја земам.
Womanена, жена, те сакам опкружена со куршуми,
копнееше за олово. […]

Бока

Уста што ми ја влече устата:
уста што ме влечеше:
уста што доаѓаш од далеку
да ме осветли со зраци.

Алба што ми ја даваш на моите ноќи
црвено-бел сјај.
Уста населена со усти:
птица полна со птици
Песна што ги враќа крилјата
горе и доле.
Смртта се сведе на бакнежи
жеден да умре полека,
give даваш на тревата што крвари
две огнени клапи.
Устата над небото
а земјата другата усна.

Бакнеж што се тркала во сенка:
тркалачки бакнеж
од првите гробишта
до последните starsвезди.
Астро што има уста
пригушени и затворени
до светлосин допир
ги прави вибрациите на очните капаци. […]

Јас го нарекувам бикот на Шпанија

Стани, бик Шпанија: стани, разбуди се.
Разбуди се целосно, бик од црна пена,
дека ја дишеш светлината и ја измачуваш сенката,
и ги концентрирате морињата под вашата затворена кожа.

Разбуди се

Целосно разбудете се, ве гледам како спиете,
парче од градите и друго од главата:
дека сè уште не сте се разбудиле како бук
кога ќе биде нападнат со волчички предавства.

Станува.

Шмркајте ја својата моќ, расплетувајте го скелетот,
подигнете го челото со звучните секири,
со двете алатки за да ги исплаши theвездите,
да му се закануваат на небото со рогови на трагедија.

Намачкај ме.

[...]

Извор на биографијата: Институто Сервантес


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.