Меган Максвел: Нејзините најдобри книги

Меган Максвел

Меган Максвел е шпанска писателка специјализирана за романса и еротика. Иако тој исто така ги направи своите први чекори во друг книжевен жанр како што е детската приказна. Светски позната, таа е добро позната по серијата книги Прашајте ме што сакате, во стилот на 50 нијанси на сиво. За негова заслуга, тој има голема колекција на книги со свое авторство, но, од Меган Максвел, најдобрите книги се романтични (освен некои што повеќе одат во еротска).

Ако сакате знаат повеќе за Меган Максвел, нејзините најдобри книги, и карактеристиките на пенкалото на Меган, тогаш тука ќе можете да ја запознаете малку потемелно.

Кој е Меган Максвел

Кој е Меган Максвел

Првото нешто што треба да знаете за Меган Максвел е дека, и покрај ова „странско“ име, таа всушност е Шпанка. Или можеби треба да кажеме половина шпански, бидејќи неговиот татко е странец. На Вистинското име на Меган Максвел е Марија дел Кармен Родригез дел Аламо Лазаро и е роден во Нирнберг, Германија, во 1965 година. Неговата мајка е од Толедо, додека неговиот татко е Американец. Роден е и живееше во Германија кратко време пред да се пресели во Мадрид да живее со својата мајка. Нејзината работа немаше никаква врска со пишувањето, но беше секретарка во правна канцеларија.

Сепак, Кога нејзиниот син се разболел, таа решила да го остави да се посвети на грижата за него и затоа започнала да пишува романи да може да се исклучи малку од неговиот живот. Токму таму се роди псевдонимот Меган Максвел. Во тоа време, таа се запиша на курс за литература преку Интернет и наставничката, која исто така беше уредник, реши да го објави својот прв роман „Така ти реков“ во 2009 година.

Меган Максвел многу се движеше низ форумите, и благодарение на ова има одлична легија следбеници, кои ги нарекува „Воини и воини“, особено поврзани со друга од нејзината книга, „Посакувам дадена“, од 2010 година, прва од сагата на Воините Максвел, романтичен и историски стил (излегува малку од современите романи и осветлени пилиња што обично ги пишува).

Во моментов, Меган Максвел продолжува да пишува, а истите чекори ги следеше и нејзината ќерка Сандра Миро, кој го објави својот прв роман, Што можеме да изгубиме? со истиот издавач како неа, Планета.

Карактеристики на пенкалото Меган Максвел

Меган Максвел е писателка која се поврзува со своите читатели. Неговиот начин на раскажување на работите, со многу нормален јазик, со ликови со кои треба да сочувствуваме и дека се чини дека сте знаеле цел живот (или дека размислувате за нив), и ситуации што може да се доживеат во одреден момент, ги прави читателите имаат пријатна книга.

Според зборовите на авторот, сака да прави „човечки“ ликови, со кои едно лице може да се идентификува и да види дека се вистински, со своите маани и своите доблести и секогаш со среќен крај. И ова е максима на Максвел, фактот дека романтичен и еротски роман секогаш мора да има среќен крај.

Неговите сексуални сцени, во зависност од видот на книгата што ја пишува (ако е романтична или еротска) се многу внимателни и без да достигнат груба или порнографска слика. Изберете едноставен и описен јазик но секогаш со ограничување и засновајќи се на романтичната страна.

Неговите поглавја не се многу долги, што го прави читањето попријатно. Сепак, и покрај ова, можете да се гордеете што книгите што ги пишувате се читаат за само неколку часа, иако работата за пишување може да трае со месеци за да се заврши.

Што се однесува до неговите следбеници, како и со многу писатели, има и такви кои го сакаат неговиот начин на пишување и оние кои не го сакаат тоа. Но, она со што никој не може да се расправа е дека, Благодарение на неа, започна да се појавува романтичниот и еротски роман во Шпанија, отворајќи им ја вратата на многу други писатели.

Всушност, самите студија на Ворнер, заедно со Версус, во моментов работат на филмска адаптација на нивните романи Прашајте ме што сакате, што, како што рековме претходно, е во стилот на 50 нијанси на сиво.

Меган Максвел: најдобрите книги на авторот

Изборот на најдобрите книги на Меган Максвел од авторот е прилично комплициран, бидејќи таа треба да и заслужи повеќе од 20 наслови напишани од неа. Сепак, направивме мал избор од некои што сметаме дека не треба да ги пропуштите (и сигурно ќе изоставиме многу повеќе). Овие се:

Прашај ме што сакаш

Во моментов има 7 книги напишани во оваа сага, првото еротско нешто што авторот го напишал. Прашајте ме што сакате е тесно поврзано со 50 нијанси на сиво, и иако се чини дека темата е иста, вистината е дека Меган знаеше да ја однесе приказната во нејзината земја.

Содржината на првата книга е следна: По смртта на неговиот татко, престижниот германски бизнисмен Ерик Цимерман одлучува да отпатува во Шпанија за да ги надгледува делегациите на компанијата Милер. Во централната канцеларија во Мадрид ја запознава Judудит, духовита и пријателска млада жена во која веднаш се вубува.

Judудит потклекнува на привлечноста што ја прави Германецот и прифаќа да биде дел од неговите сексуални игри, полни со фантазии и еротика. Заедно со него ќе научи дека сите имаме воајер внатре во нас и дека луѓето се поделени на покорни и доминантни ... Но, времето минува, врската се интензивира и Ерик почнува да се плаши дека неговата тајна ќе биде откриена, нешто што може да го обележи почетокот или крајот. крајот на врската.

Wелбата е исполнета

Оваа книга е прва од „Максвел воините“, сага со седиште во Шкотска и по која стана позната. Приказната е насочена кон една жена, најстарата од тројцата браќа, чиј живот не бил лесен. Од оваа причина, тој фалсификувал силен карактер за да не се заплаши од ништо или од никого.

Од друга страна, го имате Хајлендер Данкан Мекрај, познат како Сокол, навикнат сите да му се покоруваат. Но, со Меган работите не се толку лесни, и тоа го прави предизвик да ја „скроти“. Или можеби е обратно.

Здраво, дали се сеќаваш на мене?

Овој роман е можеби еден од најпосебните за авторката затоа што, со некои измени, ја има приказната за нејзините родители. И тоа е дека во неа нема да имате само една loveубовна приказна, туку две. Како и во другите книги, Максвел игра со минатото и сегашноста за да претстави две паралелни приказни. Главниот лик, Алана, е новинар и оди во Newујорк да направи репортажа. Таму се среќава со elоел, капетан на Првата маринска дивизија на армијата на Соединетите држави. Проблемот е што таа бега од него од страв да не се за inуби и тој оди по неа за да разбере зошто тој не сака да биде понесен од byубов.

Црвена праска

Тој е еден од најпрепорачаните романи со осветлени пилиња меѓу читателите на Меган Максвел и една од нејзините најдобри книги. Во него ќе најдете двајца „донекаде луди“ фотографи, кои страдаат од пожар во нивното студио, па пожарникарите мора да дојдат.

Еден од нив, Родриго, станува „предмет на желба“ на една од нив, Ана, и иако за ова не е негов тип, тој одлучува да има пријателство „со право на допир“. Проблемот е кога ќе се појави бременост во средина и лага што предизвикува сè да се заплетка.

Добредојде во клубот

Ако ви здодеа од „скромните“ жени кои секогаш сонуваат за среќен крај, треба да ги запознаете членовите на клубот „Кабронас грев Фронтерас“, жени кои се разочарале од лаги и сакаат разочарувања.

Силвија, Роза и Елиса немаа многу среќа во убовта. Поради различни околности, тројцата завршија со кршење на наводно среќните брачни животи и го усвоија брачниот статус на самохрани или разведени. А тука е и Венеција. Слободна и бездетни, животот на нејзините пријатели и последниот loveубовен неуспех ја тераат да види дека loveубовта, покрај тоа што е застарена, е и срања.

По ноќта на забави и пијанство во караоке, каде што ги знаат приказните за други жени, тие имаат неколку работи јасни:

1. Loveубовта е за незаинтересирани.

2. Нема повеќе да се биде принцеза за да започнете да бидете воин.

3. Оклопно срце и ладна глава (и ако е во „режим на чичко“ ... сè подобро).

4. Тие ќе создадат приватен клуб наречен… Cabronas sin Fronteras.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)