Матилда

Цитат на Роалд Дал.

Цитат на Роалд Дал.

Матилда е класика на литературата за деца напишана од познатиот романсиер Роалд Дал. Оригиналната верзија на англосаксонски јазик беше објавена во октомври 1988 година и имаше илустрации од Британецот Квентин Блејк. Неговото издание на шпански го претстави Редакцијата Алфагуара со превод на Педро Барбадиillо; оваа верзија ја задржа работата на Блејк.

Матилда Тоа е една од најуспешните приказни на британскиот автор; денес се продадени милиони примероци од делотоНа Романот - и покрај тоа што е книга за деца - освои неколку генерации, сето тоа благодарение на креативноста и прекрасното раскажување приказни на писателот. Поради значајното влијание, во 1996 година беше претставена хомонимната филмска адаптација на романот; филмот го режираше Дени Девито.

Резиме на Матилда

Мало светло

Матилда е 5-годишно девојче кое живее со своите родители и нејзиниот брат во мал англиски град. Таа Таа е страшна и curубопитна девојка, која на само 3 години научи да чита на самоук начинНа Откако го откри универзумот на книги, неговиот живот се промени. За многу кратко време прочита неколку автори, со што се проширија неговите знаења во различни области.

Неразбрано од нејзиното семејство

За жал, Родителите на Матилда не го ценеа нејзиниот талентЈа сметаа за феномен и постојано ја исмејуваа. Тие, како казна, ја тераа да гледа телевизија со часови, не и купуваа нови книги и секое попладне ја оставаа сама дома. Не помина долго пред Матилда да забележи дека е попаметна од нејзините родители, па почна да ги игнорира нивните диви идеи за она што е навистина важно.

Библиотека и училишни студии

Бидејќи Матилда беше голем дел од денот без своите родители, Тој одлучи да оди во библиотека секој ден, со цел да ја задоволи желбата за учење. На тоа место се чувствуваше крајно среќен, бидејќи знаеше да чита без проблеми и да стекне нови знаења. С Everything што асимилираше со неговите читања му овозможи да се издвои од своите врсници на училиште.

Слатка наставничка наспроти злобна директорка

Способностите на Матилда со читање и математика тие ја изненадија наставничката Мед, која побара таа да биде унапредена на ниво. Сепак, што не беше добро прифатено од режисерот Транчбул, и, злоупотребувајќи ја својата позиција, го одби барањето. Ова однесување не го изненади воспитувачот, бидејќи лошото расположение на „авторитетот“ веќе беше јавно познавање; всушност, вообичаено беше подлата жена да ги третира децата со омраза и да ги казнува без оправдување.

Промена на животот

Веќе влеговте во заплетот, Матилда откри дека има друг тип на ментална способност: телекинеза (Тој можеше да преместува предмети со својот ум). Во развивањето на таа вештина, Мед беше многу поддржувачка. Сепак, откритието на Таа „супер моќ“ ја натера Матилда да се соочи со поголема сила двете огромни пречки што веќе ги претрпе: ограничувањата наметнати од Неговите родители и опозицијата и злоупотреби на злобниот Транчбул.

Основни податоци за работата

Тоа е роман кој припаѓа на жанрот на литература за деца што се одвива преку 248 страници поделени на 21 кратки поглавјаНа Историјата е раскажан од сезнаен наратор. Текстот е претставен со едноставен речник кој овозможува течно и брзо читање.

Карактерите

Пелин Матилда

Тоа е главниот лик на приказната. Е за чудо од дете со неверојатна, грижлива личност и чудна натприродна моќНа Таа е постојано отфрлена и малтретирана од нејзините родители. Lifeивотот на малото девојче се менува кога ќе влезе во основно училиште, благодарение на поддршката и loveубовта на нејзиниот учител и односите што ги воспоставува со новите пријатели.

Мајстор мед

Таа е наставник во основно училиште, сакана и посветена на своите ученици. Матилда е една од малите под нејзино обвинение. Од првиот состанок, и двајцата развиваат многу посебна наклоност. Нивната врска се зајакнува со текот на времето, до тој степен што Медот станува клучната личност во животот на главниот лик.

Директор Транчбул

Покрај тоа што е задолжен за насочување на основното училиште, тој е антагонист на делото. Нејзината личност е тотално неповолна од онаа на мајсторот Мед. Физички е опишано како робусна и лошо лицеНа Меѓу нивните перверзни вкусови го нагласува задоволството од практикување строги и сурови казни кон децата, како да ги заклучувате со часови во темна просторија.

Господин и г -ѓа Пелин

Тие се биолошки родители на малата Матилда. И двајцата имаат лоши навики и имаат многу низок коефициент на интелигенција. Мајката е невработена коцкар и површни. Од своја страна, таткото е посветен на тргување со возила од сомнително потекло, што го држи во постојана правна неволја.

Други ликови

Мајкл е постариот брат на Матилда, млад човек зависник од гледање телевизија и преценета од нејзините родители - кои го користат за да го понижат детето. Покрај тоа, постојат придружници на Матилда, меѓу кои се истакнува Лаванда, смела девојка која станува најдобра пријателка на главниот лик.

За авторот, Роалд Дал

Роалд Дал.

Роалд Дал.

Роалд Дал е роден на 13 септември 1916 година во Кардиф, град во Лландаф, Велс. Неговите родители беа Софи Магдалена Хеселберг и Харалд Дал, двајцата од Норвешка. Ги посетувал основните одделенија во училиштето „Катедра“ и училиштето „Свети Петар“, додека средните беа во училиштето Рептон.

Први работни места

На 18 -годишна возраст, тој започна да работи во Royal Dutch Shell, нафтена компанија што му овозможи да живее во голем луксуз. Во 1939 година, тој се приклучи на кралските воздухопловни сили, таму ја спроведе својата прва обука за летање и шест месеци подоцна беше назначен за 80 баталјон на РАФ. Во 1940, додека се пресели од Египет во Либија, имал тешка несреќа што го оставил слеп два месеци.

Книжевна кариера

Во 1942 ја започна својата кариера како писател, sили првиот филм беше претставата Лесно, која беше објавена во Сабота навечер пост. Тоа е приказна базирана на неговата авионска несреќа. Потоа, тој ја претстави својата прва детска претстава: Гремлинките (1943). Создавањето на овие необични книги за деца му донесе големо книжевно признание. Меѓу неговите дела, успесите се истакнуваат: Чарли и фабриката за чоколади (1964), Вештерките (1983) и Матилда (1988).

Дал, исто така, се занимаваше со жанрот за возрасни, со приказни за мрачен хумор со неочекувани завршетоци. Во текот на неговата кариера, тој напиша повеќе од шеесет приказни од овој тип, објавени во списанија како што се: Харпер е, плејбој y Домашен домашен весникНа Подоцна, тие беа собрани во антологии. Исто така, некои приказни беа прилагодени на филмот и телевизијата, како што се: Мажи од Југот y Приказни за неочекуваното.

Во 60 -тите тој напиша сценарија за кино, едно од нив беше Jamesејмс Бонд, само живееш двапати, адаптација на роман од Јан Флеминг. Во 1971 година тој адаптирал една од неговите книги за деца за филмот Вили Вонка и фабриката за чоколади.

Со текот на годините, Дал стана истакнат писател. Тој лесно се справуваше со романи, поезија, приказни и сценарија. Неговото осветување стана очигледно не само со неговата обемна и добро разработена работа, туку и со тоа што успеа да продаде повеќе од 200 милиони примероци низ целиот свет.

Смрт

Роалд Дал почина во Големиот Мисенден на 23 ноември 1990 година, откако ја загуби битката со леукемија.

Некои дела на Роалд Дал

Книги на Роалд Дал.

Книги на Роалд Дал.

Детски книги

 • Гремлин (1943)
 • Jamesејмс и праска гигант (1961)
 • Чарли и фабриката за чоколади (1964)
 • Магичниот прст (1966)
 • Супер лисицата (1970)
 • Чарли и одличниот стаклен лифт (1972)
 • Дени е светски шампион (1975)
 • El огромен крокодил (1978)
 • Кретините (1980)
 • Прекрасен лек на Хорхе (1981)
 • Големиот добродушен гигант (1982)
 • Вештерките (1983)
 • Theирафа, пеликан и мајмун (1985)
 • Матилда (1988)
 • Агу Трот (1990)
 • Викар кој зборуваше наназад (1991)
 • Мимпините (1991)

Приказна антологија

 • Големата промена (1974)
 • Најдобрите раскази на Роалд Дал (1978)
 • Генеза и катастрофа (1980)
 • Вонредни приказни (1977)
 • Приказни за неочекуваното (1979)
 • Одмаздата е моја СА (1980)
 • Комплетни приказни (2013)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.