Мануел Алтолагире и Емилио Прадос. Други поети од 27 години

Мигел Алтолагире и Емилио Прадос

Мануел Алтолагир и Емилио Прадос имаше двајца поети малагенија кои припаѓаат на Генерација на 27. Засенчен од другите колеги од оној мал број генијалци што го сочинуваа, неговиот квалитет е исто така неоспорен. Денес ги паметам и ги оправдувам со 6 свои песни.

Мануел Алтолагиер

Роден во Малага во 1905 година, пред да наполни дваесет години, тој го основа својот прв списание за поезија во која имаше соработки на познати поети и некои колеги од неговата генерација. Патувал во Франција и Англија, каде основал своја печатница.

Кога се врати во Шпанија, тој остана со Република за време на граѓанската војна и на крајот од конфликтот замина засекогаш. Основано е во Мексико и беше посветен на кинематографската режија. На 1959, за време на посетата на Шпанија, загина во несреќен случај на автомобил во Бургос.

Меѓу неговите најпознати дела се Самотии заедно y Поетски живот.

3 песни

Контиго

Вие не сте толку сами без мене.
Те придружува мојата осаменост.
Прогонив, ти отсутен.
Кој од вас двајцата има патриотизам?

Небото и морето не обединуваат.
Мислата и солзите.
Острови и облаци на заборав
Тие ме делат мене и тебе.

Дали мојата светлина ти ја одзема ноќта?
Дали твојата ноќ ги исклучува моите желби?
Дали твојот глас продира во мојата смрт?
Мојата смрт ја нема и те стигнува до тебе?

На усните сеќавањата.
Во твоите очи надежта.
Јас не сум таков сам без тебе.
Твојата осаменост ме придружува.

***

Бакнеж

Колку бевте сами внатре!

Кога peирнав во твоите усни
црвен тунел од крв,
темно и тажно, тонеше
до крајот на твојата душа.

Кога ми навлезе бакнежот,
нејзината топлина и нејзината светлина дадоа
треперења и зачудувања
на твоето изненадено месо.

Оттогаш патиштата
кои водат кон твојата душа
не сакате да бидат напуштени.

Колку стрели, риби, птици,
колку милувања и бакнежи!

***

Loveубов, само се покажа ...

Loveубов, само покажете се
за она што го започнуваш од мене,
невидлив воздух си
дека ја уништуваш мојата душа
боење на чистото небо
со воздишки и солзи.
Минувајќи ме ме остави
наежвам со гранки,
бранеше од студ
со трње што гребе,
ги затвори корените
премин на водите,
слеп и без лисја голо чело
тоа скапоцено зеленило и надежи.

Емилио Прадос

Исто така роден во Малага во 1899 година, со 15 години заминал да учи во интернат Мадрид каде што се совпадна со Хуан Рамон Хименес. Подоцна тој беше во Студентскиот престој каде се сретна Дали и Гарсија Лорка. Тој помина скоро една година во болница поради а заболување на белите дробови и таму ја искористи можноста да чита и да пишува. Кога се опоравува, се врати во Малага каде учествувал во основањето на Списание литорал. Исто така беше уредник за печатницата Југ, што му донесе меѓународна слава. Заминал и во Мексико и таму починал.

Неговата работа е поделена на три фази посветен на социјални проблеми, природата и интроспекцијата. Некои наслови се Шест марки за загатка o Плачење во крвта.

3 песни

Очигледна тишина

Очигледна тишина пред твоите очи,
тука, оваа рана - нема вонземски граници -,
денес е верен на вашата стабилна рамнотежа.
Раната е ваша, телото во кое е отворено
Твое е, сè уште е круто и живописно. Дојди допир
слезе, поблиску. Дали го гледате вашето потекло
влегувајќи низ твоите очи кон овој дел
спротивно на животот? Што најдовте
Нешто што не е твое трајно?
Фрли го кама. Фрли ги сетилата.
Во тебе те роди она што си го дал,
Тоа беше твое и секогаш е континуирано дејствување.
Оваа рана е сведок: никој не починал.

***

Песна за очи

Што сакам да знам
е таму каде што сум ...
Каде бев,
Знам дека никогаш нема да знам
Каде одам знам ...

Каде бев,
Каде што одам,
каде сум јас
Сакам да знам,
добро отворен на воздух,
мртов, тоа нема да го знам, жив сум,
она што сакав да бидам.

Денес би сакал да го видам;
не утре:
Денес!

***

Sueño

Ти се јавив Ти ми се јави.
Течеме како реки.
Воскресна на небото
имињата збунети.

Ти се јавив Ти ми се јави.
Течеме како реки.
Нашите тела беа оставени
лице в лице, празно.

Ти се јавив Ти ми се јави.
Течеме како реки.
Меѓу нашите две тела,
Колку незаборавна бездна!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.