Манел Луреиро

Манел Луреиро

Извор на фотографија Манел Луреиро: Libertaddigital

Името на Манел Луреиро сигурно ви звучи познато затоа што сте го слушнале. Ако сте страствен читател, можеби сте прочитале дел од него. Ако не, и сте редовни на телевизија, радио или печат, можеби сте наишле на тоа. И, овој писател, новинар и адвокат знаеше како да го направи пенкалото (и усната) негово дело.

Но Кој е Манел Луреиро? Какви книги имате напишано? Ако сте заинтересирани да го запознаете овој автор, тогаш ќе ви кажеме с everything што знаеме за него.

Кој е Манел Луреиро

Кој е Манел Луреиро

Манел Луреиро е роден во Понтеведра на 30 декември 1975 година. Дипломирал право на Универзитетот во Сантијаго де Компостела, па затоа е правник. Сепак, за време на студентските денови, тој имаше можност да им пријде на работни места поврзани со телевизија. Отпрвин тоа го правеше како водител на емисија, но подоцна се занимаваше со сценарија и беше кога сфати дека неговата вистинска страст не е правото, ниту новинарството или телевизијата, туку пишувањето.

Се разбира, тоа не го отстранува продолжете да соработувате во медиумите. И тоа, иако беше презентер на телевизијата Галиција, сега соработува во весници како што се La voz de Galicia, весникот ABC, El Mundo, списанието GQ, но и на радио, конкретно во Кадена Сер и Онда Церо. Можете дури и да го видите на телевизија, конкретно во програмата Куарто Миленио, во Куатро, каде што има периодичен дел од 2016 година.

Неговиот прв роман настана преку блог. А, тој се посвети на пишување книги во своите моменти и, таков беше успехот на оваа, со повеќе од милион и пол читатели преку Интернет, тоа го предизвика, кога го заврши, беше објавено. И тоа не разочара ниту; За кратко време беше бестселер, што предизвика многу издавачи да го забележат овој автор кој се појавува и кој привлекува се повеќе и повеќе внимание, не само кај шпанската јавност, туку и на меѓународно ниво. Затоа, по првата книга, Апокалипса З, се појавија уште неколку растојанија за неколку години (само во 2011 година тој објави две книги).

Како куриозитет, ќе ви кажеме дека од неговиот прв роман има дури и игра на табла. Ова беше финансирано преку групно финансирање кога приказната беше објавена.

Манел Луреиро може да се гордее бидејќи е еден од ретките шпански писатели кои успеале да се најдат на листата на најпродавани книги во САД, нешто што не е лесно да се постигне.

Какви книги има напишано Манел Луреиро

Какви книги има напишано Манел Луреиро

El Првата книга што ја објави Манел Луреиро беше Апокалипса З, во 2007 година, од издавачката куќа „Долмен“ (иако три години подоцна беше реиздадена од друга издавачка куќа „Плаза и Janанес“). Од тој момент, и гледајќи го успехот што го имаше, почна да посветува повеќе време на пишување, а со текот на годините пристигнуваа повеќе книги напишани од него. Ние ги разгледуваме.

Апокалипса з

Цивилизација повеќе не постои.

Нема Интернет. Без телевизија. Ниту мобилен.

Веќе нема што да ве потсетува дека сте човек.

Апокалипсата започна.

Сега останува само една цел: преживее.

Така започнува приказната каде вирус се шири без ограничувања низ целата планета и ги уби сите што се заразени со него. Проблемот е што, по неколку часа, тој мртов човек оживува и го прави тоа на најагресивен можен начин.

Во Шпанија, еден млад адвокат е задолжен да води дневник во кој ги запишува сите забелешки што ги гледа во текот на денот. Додека не провалуваат во неговата куќа и тој мора да побегне во Галиција, само сега има друго име: Апокалипса З.

Темните денови

Преживеаните од Апокалипса З успеваат да стигнат до Канарските Острови, една од последните области безбедни од не умрените. Но, она што го откриваат таму е воена држава вмешана во граѓанска војна, со прегладнето население и едвај ресурси за да преживее.

Тоа е вториот дел од неговата прва приказна, во која го спасува главниот лик од својот роман, што го направи Манел Луреиро толку успешен, и повторно го става во неволја обидувајќи се да го спаси својот живот од мртвите.

Игра на тронови: книга остра како валиријански челик

Оваа книга всушност не е напишана целосно од него, тој беше само коавтор и, како што сугерира неговото име, зборуваше за серијата „Игра на престоли“ и последиците што ги имаше серијата.

Гневот на праведните

Преживеаните од зомби апокалипсата имаат шанса: тие беа спасени среде океанот од една од последните организирани групи оставени на Земјата. Принудени да ги придружуваат своите спасувачи, стигнуваат до Мексиканскиот Залив, место што се чини дека цвета под добронамерното владеење на мистериозен проповедник.

Тоа етој последната книга од Откровение З, каде авторот ја става групата преживеани во неволја уште еднаш обидувајќи се да преживеат во с increasingly понасилниот свет. Иако човечкото суштество не научило и с still уште е амбициозно, лажго и предавничко, така што главниот лик и неговите придружници ќе мора уште еднаш да се обидат да ги надминат пречките.

Последниот патник

Август 1939 година. Огромен брод на океанот по име Валкирие се појавува настрана во Атлантскиот Океан. Еден стар транспортен брод го наоѓа случајно и го влече до пристаништето, откако откри дека останува само неколкумесечно бебе ... и нешто друго што никој не може да го идентификува.

Мистерија што, 70 години подоцна, продолжува да вознемирува многумина, до тој степен што еден бизнисмен решава да го врати бродот во живот за да ја следи истата рута што ја правеше во минатото во потрага по одговор на она што се случи. И, се разбира, оние што се на бродот ќе мора да бидат доволно паметни за да спречат да се повтори истото.

Отсјај

Lifeивотот на Касандра е речиси совршен с the до денот кога доживува чудна сообраќајна несреќа што ја остава во кома. По неколку недели, и по чудесното закрепнување, Казандра открива дека целиот нејзин свет е целосно изменет: некој почнал да ги демне нејзиниот дом и семејството и таа исто така трпи вознемирувачки последици што не може да ги контролира.

Главниот јунак не само што е жена која чувствува дека не може да го контролира својот живот, Наместо тоа, ова „малтретирање“ полно со насилство, убиства и барано од правдата значи дека тој не знае што се случува. Внимавајте, иако изгледа како трилер, всушност е категоризиран како хорор (нема да ви кажеме зошто).

Тука Манел Луреиро се обидува да го натера читателот да учествува во дебата за тоа што би биле подготвени да жртвувате за да ги заштитите вашите најблиски.

Дваесет

Во тоа време, никој не знаеше што се случува. Освен што голем дел од човештвото изврши самоубиство за неколку дена. Меѓу преживеаните е Андреа, седумнаесетгодишно девојче, сираче и со огромна празнина во нејзиното сеќавање. Од тие денови, таа се сети само како ја принудија да влезе во воен камион полн со преплашени цивили кои бегаа од истата закана.

на апокалиптична приказна во која ликовите чуваат тајни, иако тие самите не го знаат тоа. Иако книгата започнува вака, вистината е дека Манел Луреиро подоцна преминува во подалечна иднина, онаа во која светот се смени и преживеаните и потомците се обидуваат да се вратат во „нормалноста“ во урнатините на она што некогаш беше човештвото . Но, тоа е кога повторно се појавува она што некогаш завршило.

Вратата, најмистериозниот трилер на Манел Луреиро

Какви книги има напишано Манел Луреиро

Ритуално злосторство. Една жена сака да го спаси својот син. Манел Луреиро изненадува со трилер сместен во мистериозната и легендарна Галиција.

Така, можете да сумирате што ќе најдете во овој трилер. Е поставено во Галиција и во него ќе имате полицаец, Ракел Колина, која штотуку пристигна во оваа земја во потрага по лек за својот син. Сепак, тој наидува на убиство и исчезнување за кои се чини дека се поврзани. Така, во текот на вашата истрага, вие не само што ќе треба да се занимавате со решавање на случајот, туку и со обидот да го спасите животот на вашиот син.

Дали се осмелувате да прочитате некое негово дело?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.