Македонец на власт?

Една од анегдотите што ми предизвика најмногу забава во тоа време, кога бев вклучена во истражување на овој конкретен лик, и неверојатен писател, беше онаа на неговата кандидатура за претседател.

Белешка што ја прочитав за тоа, именувана Македонио Фернандез како смешна за идејата и ја цитираше следнава фраза изречена од авторот (цитирам како што се сеќавам): "Ако човек сака да постави киоск, бидејќи има толку многу мажи кои имаат киосци, тоа нема да му оди добро. Сега, ако човек се кандидира за кандидат за претседател, бидејќи нема премногу кандидати, тој веројатно ќе се справи добро.".

Нешто што до ден денес го паметам како најсмејниот став, иако повеќе типичен за писателот. Вистината е дека, кога започнав да истражувам за да дознаам повеќе за оваа тема, наидов на една статија напишана од Карлос Гарсија, насловен македонски претседател?.

Во него, истражувачот прикажува разни елементи и цитира од автори, со цел да ја разјасни конфузијата што се појавила околу наводната кандидатура низ историјата. И тоа е дека, помеѓу 1920/23 и 1926/28, Македонио Фернандез можел или не можел да се кандидира за избор. Помеѓу овие два датуми не е јасно дали авторот го сторил тоа или не. Вистината е дека Гарсија, во своето истражување, покажува дека немало кандидатура, туку ефект врз генерираната кауза. Тоа е, Македонио започнал псевдо кампања со цел да го достигне народот, дистрибуирајќи мали парчиња хартија со неговото име, на пример. Во ниту еден момент не се појави како кандидат, ниту пак побара глас во негово име.

Ако е потврдено, преку неговите роднини, дека во '20, Македонио Фернандез копнееше да заземе позиција во претседателската куќа, но тоа не беше таен советник на претседателот. Но, колку што одат рекордите, никогаш немаше дефинитивна номинација.

Оваа анегдота е сè уште едно од многуте генијални излегувања со кои Македонијо се претстави, како меѓу неговиот круг на пријатели, така и во самото општество, примателот на неговите заблуди.

Следно, текст на Борхес, кој верувам разјаснува многу од она што беше изложено тука.

Механизмот на слава го интересираше [МФ], а не неговото стекнување. Една година или две играше со огромната и нејасна цел да биде претседател на Републиката. […] Најпотребно (повтори) беше дифузијата на името. […] Македонио избра да го искористи своето iousубопитно име; сестра ми и некои нејзини пријатели го пишуваа името на Македонио на ленти со хартија или на картички, кои внимателно ги заборавија во слатки, на улични коли, на тротоари, низ ходници од куќи и во киносали. […] Од овие повеќе или помалку замислени маневри, чие извршување не треба да се брза, бидејќи моравме да продолжиме со голема претпазливост, произлезе проектот за одличен фантастичен роман, сместен во Буенос Аирес, и кој започнавме да го пишуваме заедно . […] Претставата имаше наслов „Човекот што ќе биде претседател“; ликовите во басната беа пријатели на Македонио и на последната страница читателот ќе добиеше откритие дека книгата е напишана од македонскиот главен лик Фернандез, и од браќата Дабове и од Хорхе Луис Борхес, кој беше убиен на крајот од деветто поглавје и од Карлос Перез Руиз, кој ја имаше таа единствена авантура со виножитото и така натаму. Во работата беа испреплетени два аргумента: еден, видлив, iousубопитни чекори преземени од Македонијо за да биде претседател на Републиката; друг, таен, заговорот смислен од секта на неврастенски милионери и можеби луд, за да се постигне истата цел. Тие решаваат да го поткопаат и поткопаат отпорот на луѓето преку постепена низа незгодни пронајдоци. Првиот (оној предложен од романот) е оној на автоматските садови за шеќер, кои, всушност, спречуваат засладување на кафето. Ова е проследено со други: двојното пенкало, со пенкало на секој крај, заканувајќи се дека ќе ги боцка очите; стрмните скали во кои нема два чекори со иста висина; многу препорачаниот брич-чешел, кој ни ги сече прстите; опремата направена со два нови антагонистички материјали, така што големите работи се многу лесни, а многу малите многу тешки, за да ги избегнеме нашите очекувања; множење на вградени пасуси во детективски романи; енигматска поезија и дадаистичко или кубистичко сликарство. Во првото поглавје, посветено скоро целосно на збунетоста и стравот од провинциски младинец на доктрината дека не постои јас, и затоа тој не постои, има само еден уред, автоматскиот сад за шеќер. Во втората има две, но на страничен и минлив начин; нашата цел беше да ги презентираме во зголемена пропорција. Ние исто така сакавме дека, како што фактите полудеа, стилот полуде; за првото поглавје го избравме тонот на разговор на Пио Бароја; последниот ќе одговараше на најбарокните страници во Квеведо. На крајот владата пропаѓа; Македонио и Фернандез Латур влегуваат во Каза Росада, но ништо не значи ништо во тој анархичен свет. Во овој недовршен роман може да има некаква присилна рефлексија на Човекот кој беше во четвртокот.

Fuente:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.