Луис де Гонгора

Фраза на Луис де Гонгора.

Фраза на Луис де Гонгора.

Луис де Гонгора (1561 - 1627) бил извонреден поет и драмски писател, како и еден од најважните претставници на шпанското златно доба. Денес тој е признат како најголем експонент на култеранизмот, литературна струја што алтернативно се нарекува гонгоризам. Неговото поетско дело се карактеризира со тоа што е бестрашен и, во исто време, световно.

Исто така, неговиот јазик се смета за еден од најсветлите светилници во еволуцијата на современата „поезија што зборува шпански“. Така, неговото дело е класифицирано како „двете лица на исто огледало“, каде светлината и темнината имаат слично потекло во нивните различни пишувања.

Луис де Гонгора: живот помеѓу буквите

Луис де Гонгора и Арготе е роден на 11 јули 1561 година, на Кале де лас Павас во Кордоба, Андалузија. Тој беше дел од едно од најбогатите и најконзервативните семејства од тоа време на бреговите на ГвадалкивирВсушност, неговиот татко бил судија на имотот конфискуван од Светата канцеларија.

Раните години обележани со силна католичка традиција

Младиот Луис мораше да прима ситни нарачки сè додека не достигне степен на канон во катедралата во неговиот роден град. Исто така, Тој постигнал голем престиж со заземањето на позицијата кралски капелан во 1617 година за време на мандатот на Фелипе III. Што го натера да живее до 1626 година на дворот на Мадрид за да може да ги извршува функциите својствени на неговата титула.

Подоцна, тој патуваше во различни комисии на неговиот совет практично низ цела Шпанија. Тој ги користи овие експедиции за често да ја посетува неговата родна Андалузија. На ист начин, тој редовно ги посетуваше Хаеен, Навара, Кастилја, Куенка, Саламанка и многу агли на сегашната Мадридска заедница.

Непријателство со Квеведо

Едно од најкоментираните поглавја за животот на овој поет и драматург беше неговото непријателство со Франциско де Квеведо. Според Гонгора, неговиот „колега“ некое време (кога се сретнале на Судот во Ваladадолид) се посветил на неговиот имитација. Покрај тоа, Луис де Гонгора отиде дотаму што потврди дека тоа не го сторил ниту отворено, туку преку псевдоним.

Убавината на неговите песни

Две негови дела се појавуваат меѓу најрепрезентативните за универзална поезија на шпански јазик. Ова благодарение на комплексноста што ја затвораат во себе Осаменост y Басна за Полифем и Галатеја. Двете причини за многу полемики во нивното време - не само заради оригиналноста на нивните раскошни метафори - главно заради нивниот непристоен, груб и дрзок тон.

Затоа, Неговата непривлечна сатирична низа беше секогаш присутна во текот на сите негови списи. Придружувајќи го од првите удари, како што се пишувањето на песните посветени на гробот на Ел Греко, Родриго Калдерон и Басната за Пирамо и Тесбе. Покрај тоа, неговото поетско творештво се издвојува по карактеристиките споменати подолу:

  • Постојана употреба на необична барокна хипербола.
  • Честа употреба на хипербатони со паралелен развој.
  • Исклучително далекусежен вокабулар.

„Големи и„ ситни “дела

Неговото поетско дело е групирано во два блока: главни песни и помали песни. Меѓу нив, романси изобилува како онаа на Ангелика и Медоро, чиј палав, лирски, па дури и личен тон на нараторот длабоко се провлекува во ова добро познато парче литературна инспирација.

Ракописите на Луис де Гонгора

Луис де Гонгора никогаш не објавил ниту едно од неговите дела додека бил жив; тие беа само ракописи пренесени од рака на рака. Кој вклучуваше книги со песни, романтични книги, па дури и антологии, многупати објавувани без негова дозвола. Во една прилика - во 1623 година - тој се обиде официјално да објави дел од своето дело, но се откажа од обидот.

Еден од текстовите чија дисеминација го овласти е повикот Ракопис на Шакон, препишано од Антонио Шакон за грофот-војвода од Оливарес. Таму беа вклучени појаснувања од самиот Гонгора заедно со хронологијата на секоја од песните.

Помеѓу летрилите и сонетите

Дополнително, Гонгора беше верен експонент на сатирични, религиозни и лирски текстови, како и сонетите со бурлески допир. Стилот на последниве суптилно мешаше контроверзни приказни, loveубовни врски и филозофски или морални дискусии. Некои имаа забавни мотиви, но ретко се одрекуваа од сатирата.

И покрај горенаведеното, потрагата по високи естетски вредности беше дел од неговата загриженост. За целта на повеќето летрили беше да се потсмеваат на таканаречените дами што питачат. Освен што го напаѓа тој длабок копнеж за недостижното или желбата да се добие огромно богатство. За разлика од постарите песни, чиј мотив беше насочен кон промовирање на култерска револуција.

на Осаменост

Осаменост.

Осаменост.

Книгата можете да ја купите тука: Осаменост

Ова е можеби најзамисленото дело во неговиот каталог. на осаменост Тоа е предизвик за човечката интелигенција, причина за безброј контроверзии во тоа време. Својата содржина претставува збунета идеализација на природата, претпоставувајќи дело што претставува кулминација на стилот „гонгореска“.

Од друга страна, неговата естетска „смелост“ беше причина за голем скандал поради неговиот профил на „хипер-културен“ човек. Покрај тоа, дебатата беше зачинета од позадината на сугестивно хомосексуална тема. Тоа е да се каже, уште еднаш андалузискиот писател ги помести социјалните конвенции од своето време на граница.

Крај на приказна, почеток на сеќавање

Последните денови на Луис де Гонгора не го почитуваа животот на човекот кој - само со ракописи - имаше значително влијание врз кастилските букви. Причините: алчноста на некои од неговите роднини и проблемите со сенилноста безмилосно се комбинираат за да го остават потонат во мизерија.

Наследство „зачувано од противникот“

Неговата работа, незавршена во многу случаи и необјавена, беше во реален ризик да се изгуби во границите на заборавот. Парадоксално, постојаните конфликти со Квеведо првично овозможија спасување и заштита на неговото наследство. Заради оваа „кавга“ остана многу напишана хартија за потомството.

„Војната на сатири“ што започнала меѓу двајцата служела за да покаже радосен човек и lубител на добриот живот. Покрај тоа, Луис де Гонгора е опишан како жесток страстен во борбите со бикови и играње карти. Вториот му донесе неодобрување на неговите први водачи, црковните архиереи.

Неопходно тврдење

Во моментов, неговите песни и неговото литературно дело воопшто - вклучително и нивното вклучување во драматургијата - се препознаваат со нивната заслужена важност. Y, Иако авторот не можел да го види во животот, неговите дела се објавуваат со голема фреквенција. Исто како што треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.