Луис де Гонгора. Годишнина од неговата смрт. 6 избрани сонети

Луис де Гонгора. Портрет на Веласкез.

Луис де Гонгора е, без оглед на посебните вкусови во поезијата на секој, поетот најоригинален и највлијателен во златното доба Шпански, каде имаше таква концентрација на оригинални и влијателни поети. Денес е нова годишнина од смртта на овој бесмртен човек од Кордоба засекогаш во своето дело на тоа сложен јазик, полн со хипербола, симболика и култизам, перифраза и скоро невозможни структури. Да ве потсетам, ова е избор од некои нивни сонети.

Луис де Гонгора и јас

Мора да признаете. Кој го чита Гонгора и го разбира (или мисли дека го прави) прв пат е привилегирана личност. Ниту во моето најнежно детството ученик, кога за прв пат ја прочитавте (или се обидувате да ја прочитате) басната на Полифем и Галатеја, не сега во моментот на половина век Успеав да го следам добриот Дон Луис. Ова е, исто така, местото каде лежи атракцијата убавина од неговите не удира со тупаници и тоа пресврт на а јазик што малкумина знаеја како да комбинираат како овој универзален поет од Кордован.

И, на крајот, вистина е дека остануваш со него дијалектички дуел и горчина нерамноправен што тој имал со друго чудовиште од неговиот калибар, иако повеќе разговорлив бидејќи бил Дон Франциско де Квеведо. Но и со фактот дека Дон Мигел де Сервантес го фалеше до бесконечност. Со очите што ги дава возраста и уште многу други читања, погледнете сега во Гонгора Останува а предизвик, но неговиот виртуозност со зборовите.

6 сонети

Додека се натпреварувате со вашата коса

Додека се натпреварувате со вашата коса,
залудно блеска златото изгорено од сонце;
додека со презир среде рамнина
погледни го белото чело прекрасното лилио;
додека на секоја усна, да ја фати,
следат повеќе очи отколку раниот каранфил;
и додека триумфира со бујна презир
од сјајниот кристал твојот нежен врат;
ужива во вратот, косата, усните и челото,
пред она што беше во твоето златно време
злато, лилиум, каранфилче, сјаен кристал,
не само во сребрена или виола скратена
се врти, но вие и тоа заедно
на земја, во чад, во прашина, во сенка, во ништо.

До Кордоба

О возвишен wallид, о крунисани кули
Од чест, од величественост, од галантерија!
О голема река, голем крал на Андалузија,
Од благороден песок, бидејќи не е златен!
О, плодна рамнина, ох подигнати планини,
Тоа го привилегира небото и го позлата денот!
О секогаш славна моја татковина,
Колку за пердуви, така и за мечеви! Ако е меѓу тие урнатини и плен
Тоа ги збогатува Genенил и Дауро се капат
Вашата меморија не беше моја храна,

Никогаш не заслужувај ги моите отсутни очи
Погледнете го вашиот wallид, вашите кули и вашата река,
Вашите рамнини и планини, о татковина, о цвет на Шпанија!

На jeубомора

О, магла од најмирна држава,
Пеколна бес, змија родена злобно!
О, отровен скриен вајпер
Од зелена ливада до миризливи пазуви!

О меѓу нектарот на отровната смртна Poубов,
Дека во кристална чаша ти го одземаш животот!
О меч врз мене со држена коса,
Од lovingубовната поттик за тврда сопирачка!

О ревност, на вечната корист на џелатот!
Врати се на тажното место каде што беше,
Или до кралството (ако се вклопиш таму) од страв;

Но, вие нема да се вклопите таму, бидејќи имало толку многу
Дека јадете сами и не завршувате,
Мора да си поголем од самиот пекол.

До Квеведо

Шпански Анакреон, нема кој да ве спречи,
Не кажувај со голема учтивост,
Дека твоите нозе се од елегија,
Дека вашата мекост е направена од сируп.

Дали нема да го имитирате Теренцијан Лопе,
Отколку на Белерофон секој ден
На сабовите на комична поезија
Тој носи мамузи, и му дава галоп?

Со посебна грижа вашите желби
Тие велат дека сакаат да преведат на грчки јазик
Твоите очи не гледаа во тоа.

Позајми ги малку на моето слепо око,
Затоа што на светло извадив одредени мрзливи стихови,
И, кој било грегееско ќе го разбереш подоцна.

Веќе се бакнуваат со кристално чисти раце

Веќе се бакнувам со кристално чисти раце,
веќе ме плетеше на бел и мазен врат,
веќе ја ширеше таа коса над него
каква loveубов извлече од златото на своите рудници,

веќе провалувајќи во тие фини бисери
слатки зборови илјада без заслуги,
веќе зграпчувајќи ја секоја убава усна
виолетови рози без страв од трње,

Бев, о, чисто завидливо сонце,
кога твојата светлина ги повреди моите очи,
ми ја уби славата и мојата среќа истече.

Ако небото веќе не е помалку моќно,
затоа што не ти даваат поголема вознемиреност,
Проклето, како и твојот син, ти даваат смрт.

Натпис за гробот на Доминико Греко

Тој е во елегантна форма, ох, аџија,
на сјаен порфирски тврд клуч,
четката го негира помекиот свет,
кој даде дух на дрво, живот на постелнина.

Неговото име, уште повеќе воодушевувачко дино
што се вклопува во бубачките на славата,
полето илустрира од тој гробен мермер:
одмазди му се и продолжи по својот пат.

Гркот лаже. Наследена природа
Уметност; и уметност, студии; Ирис, бои;
Фебус, светла -ако не сенки, Морфеј-.

Толку многу урна, и покрај нејзината цврстина,
солзи пијат, и колку потење мириса
Погребна кора од дрвото Сабео.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.