Луис Вилалон. Интервју со авторот на El cielo sobre Alejandro

Фотографирање. Луис Вилалон. Фејсбук профил.

Луис Вилалон, од Барселона од 69 години, е автор на неколку испитувања за античка Грција како Тројанската војна или Александар на крајот на светот. Во 2009 година објавува Хеленикон, дело што ја освои наградата Хислибрис до најдобриот нов автор на историски роман. Последниот објавен е Небото над Александар, неодамна избран за финалист за наградите Хислибрис и во ова интервју Тој ни раскажува за тоа и за многу други теми. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност.

Интервју со Луис Вилалон

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ЛУИС ВИЛАЛАН: Првиот точно, бр. Претпоставувам дека се бараше читање од колеџ или средно училиште: Поема од Мио Сид, Ла Селестина…, Еден од оние мораше да биде. На читање од задоволство, односно без училиште или нечии наметнувања, се сеќавам дека прочитав на пример Недвижен имот, тоа бестселер од Алекс Хали што стана мода пред многу години и што направи серија уште попозната од книгата. Јас исто така се сеќавам Сината граница, која имаше и телевизиска серија. Не знам дали беа први, но ќе бидат таму.

Првата приказна што ја напишав? Кога бев во шестата година на ЕГБ, напишав (нацртав, поточно) а стрип со разни приказни за суперхерој што го измислив. Стрипот имал и хоби, приказни и разни глупости; Направив корица и го захефтував како книга. Во следниот курс се продолжи со стрипот, а исто така и во другиот. Јас сè уште ги имам. Исто така, сакав да пишувам поезија, прилично радосен и наменет да биде забавен. Се сеќавам на тоа време војската Решив да напишам А. книга за филозофија. Напишав околу 30 или 40 страници.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЛВ: Мислам дека имаше две: Itод Стивен Кинг ме погоди од очигледни причини: приказната беше застрашувачка, протагонистите беа деца кои подоцна пораснаа ... Бев млад кога го прочитав, можеби ќе имав 15 години. Другото беше Бескрајната приказна, од Мајкл Енде. Фантазија, г-дин Карл Конрад Коеандер, Бастијан Балтасар Букс, Атреју, Фајур, Áурин, Царицата на новороденчињата, печатење на двобоен текст, приказна што ја јаде другата како Ништо ја проголта Фантазијата ...

Кога го прочитав, логично, на многу митолошки референци што подоцна дознав дека го имам, а понекогаш и мислам да ја препрочитам од таа причина, да ги барам. Но, се плашам да го сторам тоа, за да не ја расипам добрата меморија што ја имам во книгата.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЛВ: Па, не знам дали имам, мислам дека не. Повеќе од писатели, би рекол книги што навистина ми се допаѓаа. Од класиците, Оливер Твист од Дикенс, Злосторство и казна од Достоевски, Грофот од Монте Кристо Дума, некои Шекспирови драми, Wuthering Heights од Емили Бронте, Janeејн Ер од неговата сестра Шарлот ...

Од посовремени автори, некои романи од Хозе Карлос Сомоза, на Хавиер Маријас, Кормак Мекарти, Johnон Вилијамс ... неодамна открив Ирис Мардок, ирски писател кој почина пред 25 години. Неговите романи се доста густи и мора да се читаат смирено, но ми се допаѓа: Море, море, Црниот принц, Син на зборовите...

Поминав неколку години читајќи историски романи, жанр што навистина ми се допаѓа (всушност, ако сум писател на нешто, тоа е историски роман). Се уште ги читам, се разбира. Ми се допаѓаат класични автори од тој жанр: Роберт Грејвс, Гизберт Хаефс, Мика Валтари или Мери Рено.

Но, ако под омилени писатели се мисли на оние што најмногу ги прочитав, тогаш ќе морам да одам во грчки: Хомер, Тукидид, Херодот, Софокле, Платон, Ксенофон, Аристофан… Сè започна со Грците.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЛВ: Не знам, би морал да размислувам за тоа. Ми паѓа на памет Тиглат Асур, главниот јунак на Асирски y Крвната starвезда, романи од Николас еснаф. ИЛИ Ларио Турмо de Етрурскиотод Мика Валтари; или Bartleby de Бартлби, службеникотод Мелвил. Или исто така Мендел, на Мендел со книгитеод Стефан Цвајг.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ЛВ: Јас не ги сметам за хоби, но навики кои ми помагаат да се фокусирам. Кога читам или пишувам воопшто ми треба тишина, особено во однос на гласовите; Ако слушнам разговор, постојано ја губам нитката и не знам каде одам. Постојат луѓе кои се способни да читаат под овие услови, но не јас. Често Јас ставам музика да пишува (да не чита), многу кратко.

Претходно го избирам она што сакам да го слушнам, скоро секогаш инструментална музика (Мајк Олдфилд, Мајкл Најман, некој саундтрак или само песна што ми се допаѓа), и ја ставав да свири одново и одново, во јамка, како мантра. Еднаш ја слушав бесконечноста на песната Колку прекрасен свет од Луис Армстронг, покриен од хавајски музичар, за да напише хумористична приказна за Грците, со Сократ и Платон во средина. Со него победив на натпревар за приказни.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЛВ: Ако би можел да изберам, би рекла ноќе, но генерално читам или пишувам Кога можам. На платформите во метрото (и покрај бучавата; тогаш треба да го препрочитам она што го прочитав или да го прегледам напишаното), за време на ручекот, попладне, во кревет ... Сè зависи од времето што го имате.

 • АЛ: Во што наоѓаме Небото над Александар?

ЛВ: Па, дури и ако се чини поинаку од насловот, кого не го среќаваме, или малку го среќаваме, е Александар, Александар Велики. За оние кои не знаат кој е тој, Александар бил македонски крал кој на 22-годишна возраст отишол да ја освои огромната персиска империја и за 10 години поседувал територија што од источно Медитеранот до Индија и реката Дунав до Црвено море. Неговото освојување го смени светот засекогаш. Но, романот не va на тоа освојување, но на неволјите на еден од Грците кој го придружувал Александар на експедицијата: извесен ОниекритНеговото име беше комплицирано, како и комплицирано, бидејќи тој беше вклучен во чуден план изготвен околу кралот на Македонија.

Не е историски роман за употреба, во смисла дека, да, има авантури, но типичната херојска епопеја не се појавува што обично го придружува жанрот, ниту долгите битни сцени (иако има битки), ниту многу многу добри или многу лоши ликови. Во животот никој не е црно-бело, сите сме сиви и за тоа станува збор за овој роман, иако е сместен во амбиент од пред 2300 години (всушност, еден од ликовите е во состојба да ја „види бојата „на народот). Мислам дека романот има смисла за хумор дека се надевам дека некој ќе фати, y исто така друга рефлексија, бидејќи ликовите ги поминуваат своите животи размислувајќи за нивната судбина.

 • АЛ: Некој друг жанр што ви се допаѓа, освен историскиот?

ЛВ: Ако има нешто митолошкиот, но само кога ова што ми го кажуваат навистина се држи до митовите. Кога ќе се измешаат премногу работи што не ми одговараат или ако во неа се фрли повеќе имагинација отколку што веќе вклучува самиот мит, не можам да му помогнам и да се исклучам. Сакам да читам филозофија, Претпоставувам дека поради (или благодарение на) што го изучував тој степен. Пред мене навистина ми се допаѓаше да читам стрипови за суперхерои; Не знам дали тоа се смета за пол.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

Л.В: Јас сум со А. есеј од Лучијано Канфора, италијански историчар и филолог, со наслов Кризата на утопија. Аристофан против Платон. Ми се допаѓа многу. Таа е една од оние книги што сакате да ги подвлечете или да забележувате и да ве охрабруваме да читате други работи. Што се однесува до пишувај, Имам еден историја на Грците од почетокот на XNUMX век п.н.е. Ц. што ќе видиме дали добро ќе заврши.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЛВ: Има многу автори, да, и јас се вклучувам во пакетот. Тешко е да се објави книга, па затоа е тешко за некој да најде работа: има многу понуда, многу писатели и мала побарувачка. Издавачите екранизираат и не ризикуваат да објавуваат малку познати имиња, иако е исто така точно дека некои се одлучуваат за нови автори или оние кои штотуку започнуваат; но повторно проблемот е во пренатрупаност. Може да пишувате подобро или полошо, но многу пати среќата е таа што одредува да најдете издавач што ве објавува.

La десктоп издаваштво Тоа е излез од проблемот: ако немате издавач, самостојно објавувате и гледате што ќе се случи. Барем, сонот да ја видите објавената книга веќе е исполнет. И, всушност, издавачите понекогаш одат во порталите како Амазон во потрага по писатели кои се само-објавени и успеваат, да ги потпишат. Толку среќни имаа Маркос Чикот, финалист за наградата „Планета“, или Хавиер Кастиloо или Дејвид Б.Гил.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или можете да задржите нешто позитивно?

ЛВ: Јас лично имав среќа; Во моето семејно опкружување немаше зараза на ковид, а на ниво на работа, исто така, се справував со оваа скоро една година кога бевме пандемија. Но, очигледно е дека ситуацијата е критична и дека многумина поминуваат многу лошо, и за здравјето и за работата. јас мислам дека недостасува многу социјална свест, повторно се сопнуваме на истиот камен од почетокот на пандемијата поради недостаток на свест. Болниците се срушија со пациенти, амбулантите преполнети со работа ... И многумина сè уште не го сфаќаат сериозно проблемот.

Ако можам да останам со нешто позитивно? Па, бидејќи станува збор за книги, Можев да бидам среќен затоа што во 2020 година објавив Небото над Александар и нешто друго. Јас сум, се разбира, но се плашам дека судбината не ја одбра најдобрата година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)