Луис Кастанеда. Интервју со добитникот на книжевната награда Амазон во 2020 година

Фотографирање. Луис Кастанеда, профил на Фејсбук.

Луис Кастанеда, Канариски писател на Ла Палма, беше добитник на книжевната награда Амазон раскажувач за автори на шпански јазик на 2020 со Кога ќе дојде кралот. Ми го даде ова интервју Ви благодарам многу за вашето време и nessубезност. Во него тој ни раскажува за тој роман, други омилени книги, писатели и жанрови, за неговите влијанија, обичаи и авторски хоби и нови проекти што ги има на ум.

Интервју со Луис Кастанеда

Неговиот дебитантски роман Кога ќе дојде кралот беше избран од повеќе од 5.500 наслови, од 50 различни земји, само-објавено Преку платформата Киндл Директно објавување помеѓу 1 мај и 31 август 2020 година. Работата се заснова на посетата што кралот Алфонсо XIII ја направи на островот Ла Палма во 1906 година.

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

ЛУИС КАСТАЕДА: Не сум сигурен дека тие се првите приказни што ги прочитав и напишав, но тие се првите за кои сум свесен. Првата книга како таква беше Земјата на крзно, од јули Верн, што го пленеше мојот ум пред адолесценција и кој претходеше на неколку други од големиот француски писател.

Како да прва приказна дека се сеќавам дека пишувањето требаше да се однесува, веќе како момче од средно училиште, на а нереверен наратив со наслов Луиси на планетата жени, кој имал намера да додаде малку боја и хумор на списание фотокопиран што се трудиме да го произведеме во Институт. Не беше многу успешно.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЛЦ: Мислам дека утврдив три пресвртници како читател кои се однесуваат на две книги што оставија длабок впечаток врз мене од различни причини. На прво, од моето најборбено време, беше Човек, од италијанскиот писател и новинар Оријана Фалачи, груба, насилна, страсна приказна, напишана во второ лице, за животот на Алекос Панагулис, класичен херој кој самостојно се обиде да стави крај на таканаречената Диктатура на полковниците. Тој се стекна со меѓународна слава по неговиот обид да го нападне диктаторот Георгиос Пападопулос, на 13 август 1968 година, последователно затворање и тортура, а подоцна и смрт, во сè уште нејасни околности.

El вториот Книгата што сакам да ја цитирам му припаѓа на моето носталгично време, оние години на осаменост и мизерија како студент по новинарство во Мадрид што ме надмина, опкружена со илјада лица кои доаѓаа и си заминуваа во нивните животи, туѓи на моите, не можеа да ги видат « тој мал детал што го имав насликано во мојата слика », како што му се случи на Хуан Пабло Кастел во Тунелотод Ернесто Сабота, сè додека не ја најде Марија Ирибарна.

El трето Книгата веќе ја добив во мојата зрелост, со поголема спокојство на духот и што ја препознавам како последна алка во скалилата на читања во рамките на латиноамериканскиот литературен тренд. Всушност, јас скоро можев да изберам кој било друг наслов од Гарсија Маркезно тоа ме наполни целосно Љубовта во времето на колера, од кои, патем, сè уште не сум го завршил читањето, бидејќи од време на време се враќам на тоа поттикнато од некакво сомневање, некое прашање, некоја желба.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател?

ЛЦ: Ова прашање, во овие моменти од мојот живот, има лесен одговор, бидејќи без сомнение морам да го изберам Колумбиска Нобелова награда. Други писатели на кои би можел да им укажам и тука - Хуан Рулфо, Фолкнер, Карпентиеритн .– Тие секогаш ме водат, како кулминација, кон Гарсија Маркез. Ниту, пак, е дека јас сум добар читател, затоа што Јас грешам многу препрочитувања и ми е тешко да се отворам кон други стилови. Кога бев помлад, прочитав роман реалист, особено новиот американски роман како Том Волф, Норман Е-пошта, Труман КапотСите од новинарскиот свет, но тие не го задоволија целосно мојот дух од соништата.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЛЦ: Никогаш не сум размислувал за ова, но би ти рекол дека би сакал да создадам и да живеам заедно со авантуристички ликови, како на пр. Филеас Фог de Околу светот за 80 дена или патник de Времето машина, од страна на ХГ Велс, бегајќи од Морлоците, или Аксел спуштајќи се до Центар на Земјата.

 • АЛ: Некоја манија или навика кога станува збор за пишување или читање?

ЛЦ: Кога пишувам Сакам да ме придружувам со музика (инструментален, инаку ме деконцентрира) и, барем за целата година што ја пишував Кога ќе дојде кралот, на пука пијалак од мушмула составен од мајка ми. Тогаш е потребно да се има вратата е затворена, располагајте со време напред (не можам да започнам да пишувам знаејќи дека за половина час ќе морам да го оставам тоа за да посветам одредена обврска) и, конечно, curубопитност: Треба да имам кратки нокти, добро изнајмува, што може да ги допре копчињата со влошки.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЛЦ: Кога е нешто што јас едвај го избирам, а повеќе го слушам кога ќе ме остави остатокот од својот живот. Се обидувам да постигнам стабилност, но како автономен што сум, тоа е често химера. Како и да е, започнувањето да пишува обично се случува нешто после осум попладне до приближно десет часот. Ниту, пак, избирам каде, ниту сметам. Јас имам мала канцеларија, споделена со сопругата, каде што имам компјутер, книги, шаховски трофеи, други мои работи ... Треба само да најдам начин да ја избркам сопругата за да ја постигнам осамената осаменост.

 • АЛ: Што ни кажува вашиот роман Кога ќе дојде кралот?

ЛЦ: Овој роман ни кажува за осаменост и надеж, loveубов и кршење на срцето, омраза и завист, на животот и смртта; е приказна за универзалните чувства концентрирани во мала вулканска карпа опкружена со море. Кога ќе дојде кралот, што е поднаслов loveубов и смрт на остров, е А. историска фантастика, или историски амбиент, што ни кажува животот и перипетиите на жителите на заборавениот остров што чекаш, за кои копнеат, доаѓањето на кралот на империјата за да ги спаси, спаси ги од сите болести. И, како, сепак, судбината и нивните сопствени активности завршуваа со тој состанок, кој требаше да биде историски, не само почеток на нов живот, туку славната кулминација на драмата што ги прогонува.

Со целата грижа на светот, тие го подготвуваат малиот град за прием, дури и со сите мизерии и потреби што ги претрпеа, но, како да е проклетство, станувањето претставува пречки што може да ја уништи посакуваната средба, како онаа што се случува на првата страница: изглед на безживотно тело, прободен и лебди во заливот, на славниот доктор Маурисио Сантос Абреу.

Од тука па натаму, А. хорски роман што ги открива вклучените ликови и нивните односи и во кои loveубовта - забранетата, вознемирената и игнорираната - игра одлучувачка улога.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат?

ЛЦ: Мојот литературен вкус, како читател, тие се менуваа преку годините. Во последно време сум изненаден од моето ценење биографии и, генерално, од историски роман. Како да, како што го свртев роденденот, ме пленеа старите приказни, а исто така и старите филмови.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЛЦ: Во моментов завршувам со читање на прекрасно биографија за браќата рати, историска есеј-приказна Мадрид, пресечена на чешки јазик и, како роман, ја следам извесно време со читање на Во себе ги имам сите соништа на светот, скапоцено дело на Хорхе Дијаз.

Што се однесува до пишувањето е полошо, бидејќи во овие времиња не произведувам. Јас сум во процес да се усогласат, да се чувствуваат и да бидат трогнати од историјата што се бори да се оформи. Запишувам фрази, идеи, чувства. Треба да ги наполнам градите и умот со гласовите на ликовите пред да ја канализирам приказната. Seeе видиме што ќе излезе.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

ЛЦ: Од затворањето, и во текот на целата измината година, применував А. метод за да ме избегне реалност што ми служеше како и психолошки штит и не беше никој друг туку фокусирајте се на работата. Почнав со достигнување на заостанатите заостанувања и потоа преземав проекти за кои не би имал време или моментум да ги преземам поинаку. Работев многу, на дневна основа, за време на тие месеци пауза или полу-стагнација во мојата компанија, каде што живеам и каде што ја извршувам мојата работа и животна активност.

Но едвај пишував во тој период. Неизвесноста не ми го даде потребниот мир на умот за тоа Смешно, но така беше. Сега, со новата година и по неколку дена размислување, повторно го наоѓам својот пат. И, о, изненадување: парадоксално патот минува низ работата. Секојдневната работа е таа што ќе ми даде мир да творам. Јас сум на тоа. Имам надежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.