Луис де Камоес, годишнина од неговата смрт. 4 песни

Гробница Луис де Камоес. Фотографија (в) Брајан Снелсон. Фликр.

Луис де Камоес е национален поет на Португалија. Денес ново годишнина од неговата смрт en Лисабон en 1580, каде што и тој живееше. Неговото најдобро познато поетско дело е Лусијадите, но напиша и три театарски комедии. Со многу интензивен живот помеѓу судот, затворот и патувањата, на крајот на неговите денови живееше во сиромаштија и болен. Во неговата меморија Ги истакнувам овие 4 песни.

Луис де Камоес

Се верува дека тој е роден во Лисабон во 1524 година и дека студирал на Универзитетот во Коимбра. Тој се преселил во Лисабон во 1542 година, каде што посетувал дворски крал Јован III, каде што го направи познат својот поетски гениј. Но, тој мораше да замине во егзил поради афера.

Во 1547 година тој го започна својот воена кариера и во 1550 година се вратил во Лисабон, каде повторно имал проблеми и бил затворен Улична борба. Откако си замина три години подоцна, тој замина Индија, преживеа бродолом и се врати во Лисабон во 1570 година.

Главната тема на неговата поезија е судир помеѓу страсната и сензуална убов и неоплатонскиот идеал на духовната убов. На Лусијадите, неговото најпознато дело, ги возвиши експлоатациите на синовите на Лузус, португалскиот, но исто така ја одразуваше горчината околу најсуровите аспекти на португалскиот колонијализам. Истото песимистички тон останува во својата лирска. Тој беше и автор на три комедии: Домаќин, Кралот Селевк  y Филодем.

4 песни

Сакам да одам, мајко

Сакам да одам, мајко,
до таа галија,
со морнарот
да биде морнар.

Мајка, ако одам,
што сакам,
Не сакам
дека Loveубовта го сака тоа.
Тоа жестоко дете
ме тера да умрам
од морнар
да биде морнар.

Тој што може да направи што било
мајка, ти нема
Па душата оди
нека остане телото.
Со него, за кого умирам
Одам, затоа што не умирам:
дека ако е морнар,
Beе бидам морнар

Тоа е тирански закон
на момчето господине
тоа за aубов
крал е отфрлен.
Па на овој начин
Сакам да одам, сакам,
од морнар
да биде морнар.

Кажи бранови, кога
дали си се облекол моми,
да се биде нежен и убав,
оди на прелистување?
Но, она што не се очекува
да тоа жестоко дете?
Погледнете кого сакам:
да биде морепловство.

***

Очи, ти ме повреди

Очи, ти ме повреди,
заврши убиството на мене;
повеќе, мртво, погледни ме повторно,
затоа што ме воскреснуваш.

Па, ти ми даде таква рана
сакајќи да ме убие,
умирањето е слатка среќа за мене,
Па, со умирање ми даваш живот.
Очи, што застануваш?
Заврши ме убиството сега;
повеќе, мртво, погледни ме повторно,
затоа што ме воскреснуваш.

Болното, нели, веќе е мое,
иако, очи, не сакате;
но ако ми дадеш смрт,
умирањето е радост за мене.
И така велам финиш,
о, очи, веќе да ме убиеш;
повеќе, мртво, погледни ме повторно,
затоа што ме воскреснуваш.

***

Гледајќи ја твојата убавина, о myубов моја

Гледајќи ја твојата убавина, о myубов моја,
од моите очи најслатка издршка,
толку висока е мојата мисла
Јас веќе го познавам рајот во твојот дух.

И толку многу од земјата залутам
дека не проценувам ништо во твојата усогласеност,
и апсорбирани во размислување за вашето чудо
Јас молчам, добро, и сум делиричен.

Гледајќи во нас, Лејди, се збунувам,
за секој што размислува за вашата магија
да речеме не може вашите убави милости.

Затоа што светот гледа толку многу убавина во тебе
дека не е изненаден кога видел кој те направил
Тој е автор на небото и theвездите.

***

Времињата и волјата се менуваат

Времињата и волјата се менуваат;
Бидејќи се промени, довербата се менува;
светот е составен од движење
секогаш земајќи нови квалитети.

Ние постојано гледаме вести
различно во сè да се надеваме;
од злото останува казната во членството;
и од добрите, ако ги има, саудадите

Времето се врти да се покрие со зелена наметка
долината каде сјаеше снегот:
истата песна станува плачлива во мене.

И, освен оваа промена на секој ден,
се движи, има уште еден од поголем страв:
дека повеќе не се движи како порано.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.