Луиз Глик е добитник на Нобеловата награда за литература во 2020 година

Фото Луис Глик. Шон Тев. ЕФЕ

Луиз Глик е победник на Нобелова награда за литература 2020 година. Американскиот поет го освои највисокото литературно признание ширум светот и е втор во лирската професија што го стори тоа. Таа е исто така четврта жена што се најде на списокот со награди во последната деценија. Theирито го разгледуваше на овој начин поради „неговиот непогрешлив поетски глас, што со строга убавина го прави индивидуалното постоење универзално. '

Луиз Глик

Роден во Newујорк en 1943, Глук победи на Пулицер на поезијата во 1993 од Дивиот ирис а подоцна и Националната награда за книга во 2014 година за Верна и доблесна ноќ. Еве го уредува Пред текстови, кој има објавено шест наслови: Дивиот ирисАрарат, Изберете поезија, Седумте возрасти y Пекол.

Во својата младост Глук страдал од анорексија нервоза, најважното искуство на неговото формативно време, како што раскажа во првото лице во неговите книги. Беше многу сериозно и ја принуди да го напушти средното училиште во неговата последна година и да започне долг третман на психоанализата. Неговиот работи поетско е оценето како интимно и, во исто време, строг.

Нобеловата награда за литература

Во оваа година на Нобеловата трка имаше имиња како Мерисе Конде, на омилен при обложување. Русинот ја следеше Лиудмила Улицкајдо. И тогаш имаше редовни како вечниот Харуки Мураками, Маргарет Atwood, Дон Од Лило или Една О'Брајан. Дури звучеше и наше Хавиер Маријас.

Книжевниот Нобел има 120 години на историјатаГо зедоа 116 писатели, вклучително само 16 жени. 80% отишле во Европа или Северна Америка. И испрати Англиски јазик против Французите, Германите и Шпанците.

За глобалната здравствена состојба, традиционалната испорака е откажана на дипломи и медали што Декември 10, годишнина од смртта на Алфред Нобел. Значи, оваа година победниците ќе ги добијат своите дипломи и медали во нивната земја, во серија од актос намалена публика што може да се следи виртуелно од градското собрание на Стокхолм.

Луиз Глик - песна

Дивиот ирис

На крајот од страдањата ме чекаше врата.

Добро слушај ме: се сеќавам на она што го нарекуваш смрт.

Таму горе, звуци, размавтани борови гранки.

И тогаш ништо. Слабото сонце трепери на сувата површина.

Страшно да се преживее како совест, закопан во темна земја.

Тогаш сè е готово: од што се плашевте,

да биде душа и да не може да зборува,

завршува нагло. Цврстата земја

потпреме малку, и она што го зедов за птици

тоне како стрели во ниски грмушки.

Вие што не се сеќавате

премин на друг свет, ти велам

би можел повторно да зборува: што се враќа

од заборав се враќа

да најдеш глас:

никна од центарот на мојот живот

кул пролет, сини сенки

и длабоко сина аквамарина.

Извори: Ел Мундо, Ел Паис, Ла Вангардија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Секоја награда претпоставува придонес од некаков вид, било да е тоа на научно или книжевно ниво, и за мене, оваа жена придонесе доволно за да биде достојна за такво разликување.
  -Густаво Волтман.