Лорена Франко. 11 прашања за авторот на Ела знае

Денес зборувам со Лорен Франко, плодната авторка и актерка во Барселона, сметаше за нова кралица на т.н. домашен ноар. Одговори ми на 11 прашања за нив омилени книги, неговата кариера, хоби, неговите автори, неговите проекти и вестите што ги планирал. Од тука ви благодарам за вашето participationубезно учество и времето поминато.

 1. Дали се сеќавате на првата прочитана книга?

Не се сеќавам точно кој беше првиот, иако многу прочитав од издавачката куќа „Ел Барко де Вапор“, со што започнав. И, исто така, оние од Естер и нејзиниот свет, Малиот принц...

 1. И првата приказна што ја напиша?

Отпрвин пишуваше приказни. Кратки, фантастични приказни... но како прва приказна, целосно влегувајќи во аспектот на пишувањето, тоа се случи во 2008 година со Приказна за две души, што може да се најде на Амазон, иако мислам дека мојот стил на пишување се смени многу од тогаш.

 1. Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

Фаќачот во 'ржод Ј.Д.Селингер. Долго време тоа беше една од моите омилени книги и ме зачудуваше заради тоа како успева да ја рефлектира вечната суштина на адолесценцијата (во случајов таа од 40-тите години на минатиот век), со своите занес и несовршености и наратив во прво лице што го прави пореално, целосно влегувајќи во историјата и нејзините настани. Чувството на осаменост, недоразбирање, сомнежи, противречности, рефлексии и, пред сè, начинот на кој се раскажува, имаше влијание врз мојот начин на разбирање на литературата и исто така врз мене во тоа време.

 1. Кој ти е омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

Имам повеќе Омилени писатели, многу различни едни од други во однос на нарацијата и темата, но тие успеаја да ме натераат да ги прочитам сите наслови што ги објавија, а во случајот на сегашните, ќе го прочитаат.

Jеј еј Селинџер, Томас Ман, Вивијан Горник, Маргарет Атвуд, ëlоел Дикер, Ернест Хемингвеј, БАР Париз, Лијан Мориарти ... Па, списокот е бесконечен.

 1. Кој лик од една книга би сакале да го запознаете и создадете?

Во моментов, ставајќи се во тековен роман, Маркус Голдман, писателот на Вистината за случајот Хари Квебертод ëlоел Дикер. Иако како писател обично се ставам во кожата на жените, го сакам животот што Маркус го има во фикцијата; тој е харизматичен и реален, достапен и неостварлив во исто време. Тој ми се чини како одличен лик.

 1. Некоја манија кога станува збор за пишување или читање?

Не многу, навистина. За време на пишувањето, ако не го сторам тоа на отворено, ми треба Прозорец фронт и тишина. Над сите тишина и добра доза на кофеин. Немам хоби да читам; Читам каде било, седејќи, стоејќи, дома, во метрото, со бучава, без врева ...

 1. И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

Мојот омилен момент да се напише е од наутро и неколку часа попладне / вечер, идеално дома. На mi канцеларија тоа е местото каде што треба да се фокусирам и да најдам инспирација. Да се ​​чита, во кое било време, иако тоа обично го правам повеќе попладне / вечер.

 1. Кој писател или книга има влијание врз вашата работа како автор?

Нема ништо особено, вистината. Класичните и сегашните автори имаат влијание врз мене. јас мислам дека Фаќачот во 'рж сè уште е многу присутна во мене и, во однос на некои автори, повикувањата на криминалистички романи како Агата Кристи или Мери Кларк Хигинс ме натераа да видам како ми се допаѓа и ја апсорбираат мистеријата, и кога читам и кога почнувам да создавам приказна и пиши Денес сум помалку влијателен, Повеќе се занесувам од моите инстинкти откако многу „експериментирав“ и со разни жанрови, и најдов свој стил како автор.

 1. Вашите омилени жанрови?

Оние што ги пишувам. Мојата работа во Амазон со мојата работа во издаваштвото се одликува со два жанра кои, ако не ми се допаѓаа, ќе беше невозможно да ги работам. Фасциниран сум од темата на патување низ времето, современ и романтичен наратив, но не сè е насочено кон aубовна приказна. И, од друга страна, психолошки трилер, криминалистички роман и мистерија, што ја пишувам за издавачи и на меѓународно ниво, во моментов со Сфера на книги. Во февруари 2019 година, скоро две години после тоа Таа го знае тоа (Ediciones B) пристигнува нов трилер.

 1. Што читаш сега? А пишувањето?

Завршив со читање Циганската невеста од Кармен Мола и сега ќе почнам да читам И на крај, срцетоод Маргарет Атвуд.

Работам на разни приказни, работам на уредување на на романи веќе напишани со тема за патување низ времето и друг со современ наратив да објавува на Амазон помеѓу оваа и следната година и, од друга страна, да подготвува А. нов трилер и со идеја за уште еден многу заглавен во главата.

 1. Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

Пристап до сцената на објавување отсекогаш бил сложен, има повеќе писатели отколку читатели. Сепак, сега еден автор има и други продажни места како што е само-објавување на платформи моќни како „Амазон“ и со можност таа да стигне до читателите ширум светот и оваа приказна да не остане заклучена во фиока. Во мојот случај Н.Никогаш не сум барал издавач и не доставив ракопис, не морав да се соочам со страшната „не“, затоа што ми се допаѓаше темата за самообјавување И, всушност, толку многу ми се допаѓа што постојано го комбинирам начинот на објавување на еден или друг роман според жанрот. Да навистина, Ги охрабрувам сите писатели, оние одлични приказни што еден издавач не може да ги одбие, да се обидат и да не се откажат. Ништо не е невозможно. Има, како и сè во животот, се надевам. Го имам видено.

За Лорена Франко


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Susana dijo

  Одлично интервју. Прочитав неколку книги од оваа авторка, бидејќи претходно веќе го познавав нејзиниот аспект како актерка и бев curубопитен да видам како пишува. Сите книги што ги прочитав многу ми се допаднаа. Мислам дека тој има одличен стил, различен и актуелен и ветува иднина во литературата.