Лириката

Федерико Гарсија Лорка.

Федерико Гарсија Лорка.

Лириката е писмено изразување на чувствата. Тоа е широк поим, понекогаш тешко да се дефинира според перспективата што се користи за неговото разграничување. Без сомнение, неговата важност е непроценлива. Зошто?Затоа што писателите на сите времиња го користеле за да му изразат чувства, емоции и подлабоки мислења на светот за безброј теми.

Исто така, лирски дела се напишани практично на сите западни јазици. Обично, тојтој текстот е поделен на неколку поджанови, кои се групирани во два блока. Имено, главните жанрови: песна, химна, ода, елегија, екологија и сатира; и помалите жанрови: мадригалот и летрилата.

Потекло

Лирката е еден од основните жанрови на универзалната литература. Пред драматургијата и нарацијата. Сепак, појавата на зборот што во моментов му дава значење не би започнала да се користи дури во XNUMX век. Пред да се зборуваше за поезија и неговите различни варијанти.

Името го зема од лирата. Бидејќи од Античка Грција и до распадот на Римската империја, поетските дела беа композиции тесно поврзани со овој музички инструмент. Стиховите - имаше и простор за проза, но тоа не беше норма - требаше да се пеат или да се рецитираат.

Еволуција и развој на лириката

Лирата и поезијата постепено ги одделуваа нивните начини. Во сојузност, прозата се развиваше далеку од цврстината наметната од хармониите и согласките ритми. Покрај тоа, на троманите од трибина им се даде поголема слобода да го развиваат жанрот.

Со револуцијата што се случи со доаѓањето на ренесансата, паузата стана очигледна. Всушност, овој период претставува пресвртна точка. Оттогаш, се ракуваа со два независни концепти, иако неповратно поврзани едни со други: лирска поезија и лирско пеење.

Во колективната имагинација

За важен сектор на населението, зборувањето за лирското денес е ограничено исклучиво на идејата за лирско пеење. Слично на тоа, се прави произволна (и не секогаш точна) поделба помеѓу „тенорите и сопранот“. Тоа е да се каже, во овој момент се групираат сите оние кои „пеат лирика“. Без оглед дали вокалниот регистар е различен од гореспоменатите и популарни музички изведувачи.

Лиризам

Како концепт, лиризмот е дури и подоцна; неговото официјално „деби“ е снимено во 1829 година. Се појави во писмото на Алфред Виктор де Вињи, истакнат француски поет, драматург и романсиер. Според него, „највисоката лирика“ беше предодредена да стане еквивалент на модерната трагедија.

Општи карактеристики

Со оглед на широчината на концептот, утврдување на општите карактеристики на лириката може да се смета како произволен чин. Сепак, можно е да се состави збир на заеднички карактеристики. И покрај фактот дека повеќето од нив реагираат главно на „традиционалистички“ идеи.

Тотална субјективност

Хозе де Еспронцеда.

Хозе де Еспронцеда.

Ако објективноста е веќе апстрактна концепција - дури и утописка во рамките на другите книжевни жанрови - во лириката таа целосно се исфрла. Авторот има должност и право слободно да ги емитува своите чувства и емоции за одредени настани или мотивации.

Без рамка

Да, постојат карактери; има протагонист („лирскиот предмет“); опишани се некои факти. Но, во лириката претставата на „заплетот“ нема валидност, што е од суштинско значење за нарацијата и драматургијата. Дури и во некои есеи може да се примени одреден развој на заговор „наративен“ - на сосема произволен начин, и од писатели и од читатели.

Во овој момент, се презентираат некои од противречностите при анализа на лирската поезија одделно од лирското пеење. Причината? Па, на операта (под жанрот пар екселанс кога зборуваме за „музичка лирика“) и треба „драматична конструкција“. Следствено, не можете да се откажете од „класичен“ заговор.

За поетите, малку време

Освен исклучоци, лирската поезија е кратка литература, од неколку реда. Кога е многу обемна, таа е ограничена на неколку лисја. Ова условување е делумно резултат на неговото потекло, затоа што оние што пееја и рецитираа мораа да ги научат песните напамет. Сепак, ова не се смени дури и со доаѓањето на машината за печатење.

Јазична префинетост

Убавината отсекогаш била многу важна вредност за поетите. Затоа, тојтој избор на зборови не се должи исклучиво на потрагата по рима. Исто така, постои интерес за пренесување на сензации преку слики, што се постигнува главно со употреба на фигури како метафори.

Не obstante, до средниот век оваа јазична префинетост не можеше да се стави над звучноста и мелодијата. Ритамот, освен римата, беа основните алатки за да се постигне толку посакуваната музикалност. Оваа карактеристика е овековечена сè до многу од сегашните лирски композиции.

Изјава за себе

Во лириката, субјективно изразување на желбите на авторот. За оваа цел, лПовеќето од нив се напишани во прво лице. Иако некои автори прибегнуваат кон трето лице, тоа е само како поетски апарат. Затоа, тоа не подразбира во секое време одрекување од лични мислења.

Лирскиот став

Лирскиот став е витален аспект при градењето на овие уметнички парчиња. Делумно, ја сумира состојбата на умот на авторот кога се соочува со неговото творештво и, главно, со лирскиот предмет. Во суштина можете да го направите тоа на два спротивставени и ексклузивни начини: со оптимизам или песимизам. Дополнително, лирскиот став е класифициран во три варијанти:

Енунактивен став

Лирскиот говорник (авторот) претставува хронолошки приказ на настаните што се случиле или му се случиле на лирскиот предмет или на самиот него. Експлицитно или меѓу редови, нараторот се обидува да ги претстави настаните објективно.

Апелациски став

Исто така познат како апострофичен став. Во овој случај, поетот доведува во прашање друга личност која може да биде фигура претставена од лирскиот предмет или од читателот. Целта е да се воспостави дијалог, без оглед на тоа дали се дадени или не одговори.

Експресивен став

Без филтри, авторот се отвора кон светот на искрен начин; говорникот размислува и дијалогира со себе, нудејќи мислења и лични заклучоци. Во некои случаи тоа подразбира целосна заедница помеѓу говорникот и лирскиот предмет.

Примери за лирски

„Сонет XVII“, Гарсиласо де ла Вега 

Мислејќи дека патот оди право
Дојдов да застанам во таква несреќа,
Не можам да замислам, дури и лудо,
нешто што е некое време задоволено.

Широкото поле ми се чини тесно,
чистата ноќ за мене е темна;
слаткото друштво, горчливо и тешко,
и тврдо бојно поле креветот.

Од сонот, ако има, тој дел
сам, што е слика на смртта,
одговара на уморна душа.

Како и да е, како што сакам јас сум уметност,
што судам според час помалку силно,
иако во неа се видов себеси, она што е минато.

„Дефинитивно патување“, Хуан Рамон Хименес

Хуан Рамон Хименес.

Хуан Рамон Хименес.

И јас ќе одам. И птиците ќе останат, пеат;
и мојата градина ќе остане со своето зелено дрво,
и со својот бел бунар.

Секое попладне небото ќе биде сино и ведро;
и тие ќе играат, како што попладнево играат,
theвона на камбанарија.

Оние што ме сакаа ќе умрат;
и градот ќе станува нов секоја година;
и во аголот на мојата цветна и варосана градина,
мојот дух ќе лута, носталгичен.

И јас ќе одам; И ќе бидам сам, бездомник, без дрвја
зелена, без бело добро,
без сино и ведро небо ...
И птиците ќе останат, пеат.

„Октава реална“, Хозе де Еспронседа

На транспарентот се гледа тоа во Церисола
големиот Гонзало се покажа триумфално,
благородниот и славен шпански предава
кои доминираа во индиското и атлантското море;
кралски транспарент што трепери во воздухот,
подарок на КРИСТИНА, таа учи брилијантно,
види ја можеме во тесна борба
искинато да, но никогаш не поразено.

„При напуштање на затворот“, Фреј Луис де Леон

Тука завист и лага
ме имаа затворено.
Блажена е смирената состојба
на мудриот човек кој се пензионира
на овој злобен свет,
и со сиромашна маса и куќа,
во прекрасното поле
само со сочувство кон Бога,
неговиот живот поминува сам,
ниту завиден ниту завидлив.

Фрагмент од „Пролеаната крв“, Федерико Гарсија Лорка

Не сакам да го видам тоа!

Кажи и на Месечината да дојде
Не сакам да ја гледам крвта
на Игнасио на песок.

Не сакам да го видам тоа!

Месечината широк.
Коњ од мирни облаци,
и сивиот квадрат на сонот
со врби на бариерите. (…)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.