Книги од Луз Габас

Луз Габас.

Луз Габас.

Кога корисник на Интернет го извршува пребарувањето „Луз Габас Либрос“, прелистувачот обично покажува врски поврзани со високо коментирани текстови меѓу читателите кои зборуваат шпански. Е за Како оган на мраз (2017) y Срцевите отчукувања на земјата (2019), двата најнови романи на овој шпански писател. Овие наслови добија многу позитивни критики во списанија и веб-портали посветени на литературата.

Во своето патување, авторката била многу плодна, истакнувајќи се и како универзитетски професор, аудиовизуелен продуцент и политичар. Враќајќи се во литературниот план, Со секое од своите четири изданија, Габас плени поголем број читатели. Пополнет е списокот со книги од авторот на Хуеска Палми во снегот (2012) y Назад кон вашата кожа (2014).

Неколку биографски информации за Луз Габас

Крстената Марија Луз Габас Арињо, родена е во Монзон (Уеска), Шпанија, во 1968 година. На Универзитетот во Сарагоса се стекнала со диплома по англиска филологија. Неколку години по дипломирањето, тој започна да работи како редовен професор на истиот универзитет.

Заедно со професијата по професија, Габас заврши неколку истражувања поврзани со лингвистиката и културата - тие служеа за поддршка на неговите романи. На истиот начин, Овој арагонест интелектуалец стана познат како писател на литературни написи, филмски продуцент и соработник во театарски проекти. Дополнително, таа беше градоначалник на Бенаск, Хуеска (2011 - 2015).

„Луз Габас Либрос“, потрага по loversубители на историскиот роман

Палми во снегот (2012)

Палми во снегот.

Палми во снегот.

Книгата можете да ја купите тука: Палми во снегот

За Луз Габас, Палми во снегот претставуваше неправилност слична на сонот во рамките на шпанската книжевна сфера. Добро, овој роман беше одлично прифатен од читателите и доби поволни критики за (скоро) едногласната форма. До денес е преведен на португалски, италијански, холандски, каталонски и полски. Исто така, во 2015 година беше адаптиран за големиот екран од режисерот Фернандо Гонзалез Молина.

Секако, Наградите освоени од филмот придонесоа за зголемување на популарноста на книгата што веќе ја држеше категоријата бестселер. Најважните признанија се наведени подолу:

 • Награди Гоја, 30a издание:
  • Најдобра уметничка насока, Антон Лагуна.
  • Најдобра оригинална песна Палми во снеготод Пабло Алборан и Лукас Видал.
 • Сребрени рамки, 66a издание:
  • Најдобар филмски актер, Марио Касас.
  • Најдобар шпански филм (најмногу гласаше од јавноста).

Аргумент на книгата Палми во снегот

Ние се соочуваме со историски роман. Работата се фокусира на искуствата на таткото на Луз Габас кога тој имал 24 години и емигрирал во Екваторијална Гвинеја во 1953 година. Таму започна да работи во плантажа какао лоцирана во Сампака, на островот Фернандо Пу. Оваа енклава претставува остатоци од најблиското колонијално минато на Шпанија на африканскиот континент.

Поточно, помеѓу 1959 и 1968 година тој остров бил дел од покраината позната како Шпанска Гвинеја (1926 - 1968). Таму, Килијан - главниот јунак на романот - имаше забранета loveубовна врска со Бисила, роб од Буби. Потоа, Габас го искористи овој пасус за да ги потенцира сите рабови на угнетувањето извршено од Шпанците и животот на полуостровската буржоазија.

Назад кон вашата кожа (2014)

Се враќам на твојата кожа.

Се враќам на твојата кожа.

Книгата можете да ја купите тука: Назад кон вашата кожа

Аргумент и историски момент

Тврдото јадро на романот се наоѓа во последната декада на XNUMX век. Особено, Габас го доловува читателот со наративите за егзекуциите за вештерство извршени во областа Ласпалес (Хуеска). Она што е единствено во врска со овие прогони е тоа што тие не беа извршени од инквизиција, туку од доселениците.

Развој

Станува збор за две жени со заедничко наследство, крстени со исто име - Бријанда де Лубич - во две различни периоди. Тие се поврзани со навидум необјасниви прашања. Во моментов, еден млад инженер не може да ја објасни силната привлечност што ја чувствува кон странец кој штотуку пристигнал во Хуеска.

Одговорот на неговото „ирационално“ чувство се чини лежи во фрагментите од семејните списи зачувани од средниот век. Во нив е откриено дека средновековната Бријанда била обвинета за вештерство заедно со уште 23 други жени. Соочени со очајната и невообичаена околност, нивната единствена надеж лежи во заклетвата на нераскинлива и расиплива убов.

Како оган на мраз (2017)

Како оган на мраз.

Како оган на мраз.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Аргумент

Почетокот на романот е поставен во Мадрид, каде студент паѓа во провокација што кулминира со трагичен дуел на честа. Паралелно, акцијата се преселува во две области лоцирани во источна Шпанија и јужна Франција во XNUMX век. Од една страна, долината Бенаск во Арагонските Пиринеи била сцена на неколку конфронтации за време на војните во Карлистите и локалните бунтови.

Од друга страна, опишан е животот во термалните села во градовите Лухон, Катертес и Багнерс. Овие градови - лоцирани помеѓу јужниот раб на Француските Пиринеи и Проклетите планини - беа многу посетени од аристократите од Русија, Франција и Англија. Оваа активност беше позната како „термички туризам“.

Развој

Термичките вили беа места опкружени со природата каде што луѓето доаѓаа во потрага по физичко и духовно лекување. Во принцип, тие се состоеја само од многу рудиментирани куќи од кал. Со текот на времето, на тоа место беа изградени комплекси со недвижнини кои нудеа луксузни соби и забава (театар, казина, музика, пешачење) ...

На тој начин, наративната нишка носи неколку loveубовни приказни низ две различни епохи, иако во слични ситуации. И тоа е дека, и на Пиринеите и во Мадрид, протагонистите постојано се соочуваат во внатрешна борба помеѓу желбите на срцето и разумот.

Срцевите отчукувања на земјата (2019)

Срцевите отчукувања на земјата.

Срцевите отчукувања на земјата.

Книгата можете да ја купите тука: Срцевите отчукувања на земјата

Контекст

За разлика од неговите претходни романи, Во оваа книга, Габас истражува еден вид наратив близок до црн роман и мистерија. Сепак, авторот од Арагонија се враќа во минатото. Во оваа прилика, сè до руралните делови на Шпанија од 60-тите, 70-тите и 80-тите години на минатиот век.

По присилното иселување спроведено од владата, старите згради и приказните за повеќе од илјада семејства исчезнаа засекогаш. Затоа, Не е изненадувачки опипливиот сентиментален набој во Аквиларе, измислен град (со одлики на селата именувани во претходниот пасус) на Срцевите отчукувања на земјата… Секогаш копнеејќи по земјата на предците.

Аргумент

Алира, главниот јунак, наследува трошна вила, која веќе неколку генерации е во сопственост на нејзиното семејство. За жал, Аквиларе доживува незапирлив демографски пад, дополнително отежнат со уредбите за пошумување промовирани од централната власт. Да бидат работите уште полоши, трошоците за одржување на имотот постепено се потешки да се дозволат.

Фраза на Луз Габас.

Фраза на Луз Габас.

Како резултат на тоа, Алира мора да избере помеѓу борбата за земјите на нејзиното семејно наследство или усвојувањето на антагонистички начин на живот, интегриран во модерноста. Затоа, незгодната одлука претставува очигледен конфликт помеѓу индивидуата и општеството. И, да биде работата уште полоша, среде посета на некои младински пријатели, во подрумот на куќата се појавува труп.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)