Леон Фелипе. Годишнина од неговата смрт. Некои песни

Леон Фелипе, поет од Замора помеѓу генерацијата 98 и онаа од 27, почина ден како денес во Мексико Сити во 1968 година. И ако има песна што навистина ми се допаѓа за мојата земја и нашиот вечен Кихот, тоа е ЗаостанатоНа Така, во негово сеќавање, оди ова избор на песни Од неговите дела.

Леон Фелипе - Избор на песни

Заостанато

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине.

И сега лер и забиен оклопот оди во темница,
и господинот останува во мирување, без градник и без грб,
натоварен е со горчина,
дека таму најде гроб
неговата lovingубовна битка.
Натоварен е со горчина,
дека таму „му била добрата среќа“
на плажата Барчино, свртена кон морето.

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине.
Натоварен е со горчина,
витезот, поразен, се враќа на своето место.

Колку пати, Дон Кихот, на истата таа рамнина,
Во часови на обесхрабрување гледам како поминувате!
И колку пати ви викам: Направете место за мене во вашата планина
и однесете ме кај вас;
направи место за мене во твоето седло,
поразен витез, направи место за мене на твојата планина
дека и јас сум натоварен
на горчина
и не можам да се борам!

Стави ме на грб со тебе,
витез на честа,
стави ме на грб со тебе,
и однесете ме да бидам со вас
Пастир.

Преку рамнината на Ла Манча
фигурата повторно се гледа
Дон Кихот помине ...

Каков треба да биде вашиот глас

Имај глас, жено
тоа може
кажи ги моите стихови
и може
станува без гнев, кога сонувам
од небото на земјата ...
Имај глас, жено
дека кога ќе се разбудам не ме боли ...
Имај глас, жено, што не боли
кога ме прашуваш: што мислиш?
Имај глас, жено
тоа може
кога бројам
ѕвездите
кажи ми на таков начин
Што има?
дека кога ќе ги свртам очите кон тебе
создава
што се случи сметајќи
на aвезда
a
друга starвезда.
Имај глас, жено, нека биде
срдечно како мојот стих
и јасно како везда.

Español

Шпански од вчерашниот егзодус
и шпански од денешниот егзодус:
ќе се спасиш како маж,
но не како шпански.
Немате земја или племе. Да ти можеш,
потонете ги своите корени и вашите соништа
во екуменскиот дожд на сонцето.
И застани… Стани!
Дека можеби човекот на ова време ...
е подвижен човек на светлината,
на егзодусот и ветерот.

Ги знам сите приказни

Не знам многу работи, вистина е.
Јас само го кажувам она што сум го видел.
И видов:
дека лулката на човекот е потресена со приказни,
дека плачот на маката на човекот ги дави со приказни,
дека плачот на човекот е покриен со приказни,
дека коските на човекот ги закопаат со приказни,
и дека стравот од човекот ...
тој ги измислил сите приказни.
Не знам многу работи, вистина е,
но тие ме спиеја со сите приказни ...
И ги знам сите приказни.

Никој не беше вчера

Никој не беше вчера
ниту оди денес,
ниту ќе оди утре
кон бог
по истиот пат
дека одам.
За секој човек спаси
нов сончев зрак ...
и девствен пат
Бог.

Како тебе

Ова е мојот живот
камен,
како тебе. Како тебе,
мал камен;
како тебе,
лесен камен;
како тебе,
Јас пеам какви тркала
покрај патиштата
и по тротоарите;
како тебе,
скромен калдрма на автопатите;
како тебе,
тоа во бурни денови
тонеш
во калта на земјата
а потоа
ти трепнуваш
под кацигите
и под тркалата;
како вас, кои не сте служеле
да не биде камен
од рибарски пазар,
нема камен од публика,
ниту камен од палата,
нема камен од црква;
како тебе,
авантуристички камен;
како тебе,
дека можеби сте завршиле
само за прашка,
мал камен
y
светло ...

Моето срце

Моето срце,
Колку те напуштив!
Моето срце,
ти си ист како тие
ненаселени палати
и полн со мистериозни тишини.
Моето срце,
стара палата,
демонтирана палата,
пустинска палата,
неми палата
и полн со мистериозни тишини ...
Веќе ни ластовичка
побарајте ги вашите настрешници
и тие го прават своето засолниште само
во вашите дупки лилјаците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.