Консуело Лопез-Зуриага. Интервју со финалистот за наградата Надал

Фотографија: Консуело Лопез-Зуриага. Фејсбук профил.

Консуело Лопез-Зуриага беше финалист на последната Надалова награда со романот Можеби на есен, што го објави на крајот на април. Во ова интервју Тој ни раскажува за неа и за нејзиното неодамнешно пристигнување во издавачкиот свет. Јас навистина ја ценам вашата nessубезност и време.

Консуело Лопез-Зуриага. Интервју

 • ТЕКОВНА ЛИТЕРАТУРА: Можеби на есен Тоа е вашиот прв роман и е финалист за последната Надал награда. Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

КОНСУЕЛО ЛЕПЕЗ-ЗУРИАГА: Можеби во есен зборува за кревкоста на очигледна нормалност на нашите животи. Како може да се промени секојдневниот живот, во еден момент, кога ќе дојде во контакт со смртноста. Приказната се обидува да го овековечи тој момент кога нормалното престанува да постои. 

Што се однесува до заплетот, тој раскажува како животот на Клаудија Фигероа, брилијантен адвокат посветен на одбраната на човековите права, зема радикален пресврт кога Маурициус, вашиот партнер, дијагностициран ви е а напреднат карцином. Од тој момент, главната личност мора да донесе важни одлуки што ќе влијаат на нејзиниот живот и нејзините амбиции. Без мапа и компас за соочување со уништување на болеста и недоразбирање на смртта, таа ќе започне пат во кој ќе дебатира помеѓу стравот од губење на саканиот маж, прекинот со нејзиниот претходен живот и сфаќањето дека тоа ќе повторно биди ист.

На крајот на краиштата, Можеби на есен раскажува а Процес на трансформација чија крајна дестинација е да се надмине стравот да не престанеме да бидеме она што отсекогаш сме биле.

Идејата за романот има биографско и друго литературно потекло. Што се однесува до првиот, тоа произлегува од моето сопствено искуство со рак и влијанието што го имаше дијагнозата на мојот партнер врз нашите животи. Во однос на второто, заплетот на овој роман и неговиот наративен глас произлегоа од зборовите на Anоан Дидион, кога en Година на магично размислување, тој изјави: «Седнувате на вечера и животот што порано го знаевте е завршен ». Читањето на Дидион ми даде тон на романот. Таа е автор со застрашувачка способност да раскажуваат факти неверојатно драматичен од нивниот живот со скоро хируршка прецизност, далеку од жртва и каква било сентименталност. Сакав да го сместам наративниот глас на Клаудија во тој регистар, каде што емоциите не излегуваат од колосек или стануваат преголеми, но нагласено стигнува до читателот.

 • АЛ: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

CLZ: Првите книги на кои се сеќавам дека ги читав се Овозможете го Блитон. Тројцата мудри луѓе секогаш доаѓале натоварени со копија од Петте, Седумте тајни или од тоа интернат - пред Хари Потер, но исто така и многу британски - што беше Малори кули. На tinkles, со крпа 'рбет, од колекцијата на брат ми и авантурите на Астерикс и Обеликс Ме придружуваа и во многу грицки леб со чоколадо.

Бев интровертна девојка и читател и, можеби поради оваа причина, пишувањето наскоро никна во форма на стрмали нарации и приказни. Приказни што ги чуваше во тетратки, придружени со илустрации и колажи, како остатоци од живот што почнуваше да полета.

 • АЛ: Главен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

CLZ: Невозможно е да се сведе на само еден, има многу писатели кои ме инспирирале и со кои ја открив таа „голема експедиција кон вистината“ што ја чита. Ми се допаѓа романсиер во XNUMX век и нивната монументална способност да раскажуваат како Флобер, Стендал, Толстој, Достоевски, Дикенс, Галдос или Кларин. Но, јас сум исто така страстен за корозивниот изглед што Американците го фрлаат на реалноста, Хемингвеј, Доспасос, Скот Фицџералд, Чивер или Ричард Јејтс.

Ниту, пак, можам да ги заборавам тие автори кои доживуваат со романот и, во исто време, го доведувам во прашање мојот сопствен наративен проект како Фокнер, Кортазар, Кафка или Хуан Рулфо. И во поново време, јас бев восхитена од наративната интелигенција на Луција Берлин и неговата способност да преобрази малтретирање во луцидни приказни. 

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

CLZ: Григориј Самса, главниот јунак на МетаморфозаТој ми се чини извонреден лик кој претставува повеќе слоеви и кој ја рефлектира како никој друг осаменоста и универзалната болка, како и презирот кон другиот, различниот, странецот. 

исто така, Ема Бовари Тоа е монументална креација која алудира на забот на романтична loveубов и емоционална токсичност, станувајќи несомнен архетип. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

CLZ: Имам малку ритуали. Повеќе сакам да не се условувам. Јас само треба sИленсио, кафе и чиста маса. За да напишам, треба да се слушам себеси, важно е да ги слушам ликовите и да ги визуализирам сцените, така што приказната ќе почне да се издига на екранот на лаптопот.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

CLZ: Јас пишувам во тишина. Треба да се изолирам да напишам така, бидејќи живеам во земјата, најдов совршен простор. Промената на улиците во Мадрид за шумата ја зголеми мојата способност да се концентрирам. Исто така, кога ќе заглавам, ги повикувам кучките и одам на планинарење во грмушка. Сепак, мислам дека не мора да чекате „своја соба“, колонијално биро или студија со поглед на море. Кога приказната живее во вас, одете напред со итност, без запирање и без оглед каде сте. Јас пишувам најдобро во раните утрински часови кога вревата на денот сè уште не ми влезе во главата и историјата вози без прекини.

Мене ми е гајле прочитајте лежејќи на каучот или направете го тоа во кревет, иако читав и во автобус, во Метро, ​​во возови и авиони, во чекални и каде било, кога ќе ме фати приказната и ќе ја проголтам секоја страница од книгата додека не стигнам до крајот. Меѓу илјадниците работи што ги носам во торбата, обично има книга.

 • АЛ: Дали има други жанрови што ви се допаѓаат? 

CLZ: Прочитав и јас тест, историја на уметноста и ми се допаѓа историски роман. Надвор од чисто литературната област, сакам ботаника и книги за готвење. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

CLZ: Во последно време ја прочитав прекрасната трилогија на Рејчел Каск, Задно осветлување, Транзит y Престиж. Најдов вонредно како Отсуството на заговор, на логика на причинско-последичните, далеку од тоа што нè води во празнина, нè води кон мозаик од фрагменти што зафаќаат сè и го сочинуваат самиот роман. И јас сум препрочитување a Мигел Делибес, одличен автор кој никогаш не разочарува.

Што се однесува до пишувањето, јас сум во фаза на планирање на мојот следен роман. Приказна за моќта на тајните: оние што произведуваат откуп и, оние кои е подобро да не се откриваат. 

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

CLZ: Само што слетав во светот на издаваштвото, па не би се осмелил да направам исцрпна анализа на нејзината моментална состојба. Моите први впечатоци се од збунетост. Гледам заситен пазар, со огромна понуда на ракописи, невозможно е да се канализира преку конвенционални издавачи; и од друга страна, јас исто така перцепирам а трансформирачки систем, каде што се појавуваат многу интересни алтернативи и формати на објавување, и каде што конкуренцијата со другите форми на „забава“ е силна. На кратко, постои тензија помеѓу колапс и иновации.

Мојата одлука да започнам да објавувам е поврзана со убедување дека тој книгата е завршена кога читателот ќе ја достигне последната страница. Мислам дека магијата на литературата е во тоа кружно патување меѓу писателот и читателот. Романот, веќе рече Умберто Еко, «тоа е машина за толкување ».

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

CLZ: Последната година беше многу комплицирана и тажна за многу луѓе, но можеби позитивниот дел беше фактот што покажа пандемијата суштинската кршливост на нашите животи и апсурдноста на егзистенцијалната ароганција. Веројатно сме посвесни. Друг важен аспект е зголемување на читањето. Многу луѓе ги зафатија книгите барајќи на нивните страници затајување, удобност, учење ... На кратко, магијата на литературата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)