Кои 5 книги би заштедиле од еколошка катастрофа?

Кои 5 книги би ги зачувале од еколошка катастрофа 2

Пред да продолжите да пишувате, ве предупредуваме дека со овој напис не сакаме да се појавиме несериозно пред последиците од еколошките катастрофи, за жал многу по ред во последно време. Единственото нешто што треба да го спасиме пред нив е животот на нашите најблиски и нашите, тоа е повеќе од јасно! Но, со прашањето што ве прашуваме овде денес: Кои 5 книги би заштедиле од еколошка катастрофа?, Ние ве прашуваме на друг начин, кои се вашите 5 фетиш-книги, кои се тие 5 книги што би ги зачувале од горење, кои се тие 5 книги, кои од кои било причини или причини, би ги однеле на пуст остров или на сопствен подвижен куфер при движење, дури и ако направивте илјада промени во адресата. Ме разбираш, нели?

И откако го кажав ова и доволно го разјаснив другиот (или така се надевам), ќе те именувам кои се моите 5 книги што би ги зачувал, што би ги зел со себе насекаде и од кои не планирам да се ослободам повторно, нивните страници се веќе истрошени, сега стареат или нивните корици се уништени. Не ми е грижа!

„Римас и Лејендас“, од Густаво Адолфо Бекер

Кои 5 книги би ги зачувале од еколошка катастрофа 3

Не знам колку пати сум напишал на оваа веб-страница за овој Севилјански поет; Не знам колку пати не сум бил во можност да го сокријам одличниот вкус за литературата на Бекер, особено за неговите рими. во различните написи што ги напишав овде. Но, не можам да го сокријам мојот „вкус“ за неговите стихови ...

Имам копија од оваа книга од Австрална колекција на уредничка Еспаса, од кога бев 4-та година на ЕСО конкретно. Тоа е да се каже, книгата е со мене повеќе од 18 години, и знаете ... Допирот ја прави наклонетоста, нели?

Неговите страници се веќе жолтеникави, корицата изгледа донекаде истрошена, но таа е една од оние книги што колку повеќе ги гледате, толку повеќе ви се допаѓаат ... Друг факт што треба да се додаде е дека како што останува напишан во графит на првата страница од тоа, ме чинеше 835 пезети.

„Столбовите на Земјата“, од Кен Фолет

Да, признавам, тоа би го спасило од горење! Бидејќи, иако од време на време сум велел дека тоа е „пестињо“ на некои страници и дека во одредени поглавја нивните наративи биле наполнети само со банални описи, тоа е една од книгите што ме натера да читам и да продолжам да читам за време на мојата адолесценција .

Не мислам „Столбовите на земјата“ Биди бестселер „Со работа и благодат на светиот дух“ токму. Мислам дека е „бестселер“ повеќе од заслужено.

„Јужно од границата, западно од сонцето“ од Харуки Мураками

Кои 5 книги би ги зачувале од еколошка катастрофа 4

Имам неколку причини за зачувување на оваа книга:

 • Го открив писателот Харуки Мураками, бидејќи беше првиот што го прочитав напишан од него. Денес, тој е еден од моите омилени писатели.
 • Го прочитав во време кога неколку книги ме закачуваа, а оваа едвај траеше една недела за читање.
 • Y разговор за loveубовта, кои заедно со омразата, се единствените две чувства што можат да ги изнесат и најдоброто и најлошото кај луѓето.

По оваа книга на Х. Мураками дојдоа многу други негови: „Токио блуз“, „За што зборувам кога зборувам за трчање“, „Спутник, мојата loveубов“ итн.

„Фаренхајт 451“ од Реј Бредбери

Ова би го спасило заради прекрасната содржина на нејзината содржина, затоа што сметам дека мора да се прочита, бидејќи не е моја книга, туку позајмена (или дадена, не знам повеќе) од мојот партнер, бидејќи нејзините страници се целосно жолто и го сакам неговиот мирис, затоа што има 15 години од стар човек и затоа што тоа е типична книга што би сакала моите деца да ја читаат во иднина ...

„V за Вендета“ од Алан Мур и Дејвид Лојд

Кои 5 книги би ги зачувале од еколошка катастрофа

Ова е единствената стрип што ја имам моја, а тоа е дека никогаш не сум бил стрип. Сепак, ова е исклучок. Да бидам искрен, ако ме пленеше мислам делумно беше од гледањето на филмот инспириран од него околу 3 или 4 пати пред да го купите и прочитате. Денес е еден од моите омилени филмови, а стрипот стана многу скапоцена стока за мене.

Ми требаше многу за да го направам овој список, бидејќи за жал, можев да ставам само 5 книги на списокот. Оставив книги за кои имам голема affубов од многу различни причини: „Спомени на Идун“ од Лора Галего, „Сидарта“ Херман Хесе, некои од Марио Бенедети o Милан кундера, Итн

А вие, кои 5 книги би заштедиле од еколошка катастрофа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис dijo

  Јас би зел:
  1.- Трамп на theвездите од Jackек Лондон
  2.- Некој го прелета кукавицата на гнездото Кен Кеси
  3.- Белиот тигар на Арвинд Адига
  4.- Кон дивите рути од Јон Кракауер
  5.- Алсино од Педро Прадо

 2.   Саманта Круз Рамос dijo

  Многу тешко:
  1.- Гордост и предрасуди од Janeејн Остин
  2.- Janeејн Ер од Шарлот Бронте
  3.-Wuthering Heights од Емили Бронте
  4.-Секогаш истиот ден со Дејвид Николс
  5.-Големи очекувања на Чарлс Дикенс

 3.   Октавио dijo

  1. Tres Tristes Tigres од Гиilleермо Кабрера инфанте.
  2. Измислици на Хорхе Луис Борхес.
  3. На хероите и гробниците на Ернесто Сабато.
  4. Улис од ејмс oyојс,
  5. Војната на крајот на светот од Марио Варгас losоса

 4.   Фелипе Родригез Малдонадо dijo

  1. Смртта има дозвола, од Едмундо Валадес.
  2. Патувањата на Марко Поло, од Марко Поло.
  3. Фондација (целосна сага), од Исак Асимов.
  4. Библијата. (Да, знам, никој не верува во тоа, но тоа е сериозно. Mea culpa)
  5. Грофот од Монте Кристо. Александар Дума.

 5.   Valeria dijo

  1.- Библијата
  2.- Фаренхајт 451
  3.- Сто години самотија
  4.- Куќата на духовите
  5.- Општа антологија на Пабло Херида

 6.   Ангела Контрерас dijo

  тешко, но без двоумење:

  1.- Капитал, од Карл Маркс.
  2.- Библијата
  3.- 1984, од Орвел.
  4.- Ревелија на фармата
  5.-100 години осаменост.

бул (точно)