Книги од Кристина Кампос

Фраза од Кристина Кампос

Фраза од Кристина Кампос

Кристина Кампос е хуманист, кастинг режисер и писател од Барселона. Стекнал диплома по хуманистички науки на Автономниот универзитет во Барселона. За да ги надополни студиите отишол на Универзитетот во Хајделберг (Германија), каде што се обучил за кинематографија. Едно од неговите први искуства во оваа област беше координирањето на Меѓународниот филмски фестивал на германскиот град.

Во светот на литературата, таа е најпозната по тоа што го напишала романот Лимон леб со афион (2015). Овој текст постигна голем продажен успех и имаше еднакво позната филмска адаптација. Друг наслов на авторот кој постигнал озлогласеност бил приказни за мажени жени (2022). Ова последно дело беше финалист за Premio Planeta истата година кога беше објавено.

Содржина на Лимон леб со афион

Ова е приказна за повторно обединување, женско пријателство и љубов.. Нејзините линии се однесуваат на мајчинството и односот помеѓу родителите и децата. Во летото 2010 година, во мало гратче во прекрасната Валдемоса, Мајорка, сестрите Марина и Ана се среќаваат повторно по четиринаесет години.

Навремено наследство

Причината за повторното обединување е да се продаде пекара и стара воденица наследена од чудна жена за која тврдат дека не ја познаваат. Продажбата на наследството претставува големо богатствоСепак, процесот на ослободување од овие својства нема да биде лесен.

Околностите на Ана

Ана, Големата сестра, Таа е богата жена која живее со сопруг што повеќе не го сака и ќерка со која не се согласува.. Нејзиното семејство не е во добра финансиска состојба поради конфликт на работа со нејзиниот сопруг.

И покрај мрачната перспектива, жената настојува — потребите — да го задржи својот имиџ на „финансиска слобода“ пред светот. Дадените околности ѝ користат на Ана: Парите за наследените бизниси ја претставуваат солвентноста што ви е потребна за да можете да го одржите вашиот статус.

Околностите на Марина

Од друга страна, Марин е независен глобтротер кој работи како хуманитарен работник за Лекари без граници во Етиопија. Жената го дели својот живот со десет години помлад колега од неа. Сепак, оваа разлика не претставува проблем, бидејќи љубовниците се одличен тим и нивната врска е многу пријатна.

Изгледите за повторно обединување

Двата лика го доживуваат повторното обединување на многу различни начини. Ана копнее по враќањето на Марина во Валдемоса. Сепак, вториот го гледа патувањето само како формалност што ќе ви овозможи да продолжите со вашиот живот како што беше; во неа има изразена рамнодушност.

Не е дека помалата сестра не сака да се врати во татковината, а уште помалку дека не чувствува наклонетост кон постарата. Причината за апатијата на Марина е повторно да се види со својот девер, бидејќи тој бил причина за отуѓувањето на неговото семејство.

Продажбата на имотот ги истакнува разликите меѓу сестрите. Додека Ана по секоја цена се обидува да го одбрани својот животен стил - оној кој и е наметнат и кој вистински не ја претставува - Марина се обидува да открие зошто жена која не ја познаваат им дала наследство. од таква големина. Несвесно, одлуката на Марина ги менува животите на двата лика, а за возврат ќе им овозможи повторно да се сретнат и да се засакаат.

Содржина на приказни за мажени жени

Овој финалист на Награда за планета (2022) е срдечен роман за денешниот брак, пријателство, желба и љубов. Делото ја раскажува приказната за Габриела, новинарка која е во брак со маж кој го обожава. Сепак, главниот лик не чувствува сексуална желба за нејзиниот сопруг, но треба договорете се да бидете интимни со него еднаш месечно, затоа што таа го сака, и затоа што тој тоа го бара од неа.

Во меѓувреме, Секое утро Габриела налетува на странец кој предизвикува нејзиниот необичен интерес.. Жената работи во областа за пишување со нејзините драги колеги и пријатели, Косима и Силвија, кои, како неа, кријат мали мрачни тајни од своите сопрузи.

Заплетот се одвива помеѓу Барселона, Бостон и Форментера. Токму на улиците на овие градови се навлегува во интимноста на женските ликови во романот.

Заплетот: голема реалност

приказни за мажени жени се осврнува на женското неверство, не многу плодна тема во литературата. Од перспектива со суптилна смисла за хумор, се раскажуваат секојдневните анегдоти на три дами кои формираат трансцендентална врска.

Габриела, Силвија и Косима ја живеат реалноста на многу современи жени, заробени во ситуации за кои не замислувале дека ќе бидат дел од нивниот ден за ден. Преку овие искуства тие ќе откријат повеќе за себе, луѓето околу нив и што навистина сакаат за својот живот.

За авторката Кристина Кампос

Кристина Кампос

Кристина Кампос

Кристина Кампос е родена во Барселона во 1975 година. По завршувањето на студиите во Германија, Кампос се вратила во својата земја за да работи во филмскиот бизнис. 10 години подоцна таа стана кастинг директор за телевизиски серии и играни филмови. Покрај неговата работа во филмски продукции, Една од неговите големи страсти е книжевноста, задача која ја извршува заедно со неговата аудиовизуелна работа.

Резултат на неговиот ентузијазам за пишување беше објавувањето на неговиот прв роман: Лимон леб со афион. Овој сон се оствари во 2015, од познатата издавачка куќа Планета. Дебитантската функција на Кампос имаше такво влијание што, во 2021 година беше снимен во филм од режисерот Бенито Замбрано. Филмот имаше адаптација на сценарио од самиот Замбрано, а беше продуциран од различни филмски куќи.

Актерките избрани да ги играат сестрите Ана и Марина беа Ева Мартин и Елија Галера, соодветно. Како и оригиналниот производ, филмот беше многу добро прифатен од јавноста.. Успехот на филмот влијаеше на расположението на читателите во однос на вториот роман на авторот: приказни за мажени жени.

Како и со вашиот прв пост, Втората титула на Кампос имаше многу позитивни критики од читателите и критичарите. Овој факт заклучи дека, во 2022 година - истата година на неговото лансирање на пазарот - беше избран за финалист за наградата Планета. Во моментов Кристина живее во Шпанија и е посветена на кастинг режијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.