Најдобрите книги на Изабел Аleенде

И покрај тоа што е родена во Перу Лима на 2 август 1942 година, Изабел Аleенде секогаш беше Чилеанка, наместо ќерка на латиноамерикански континент кој во неа го најде еден од најдобрите писатели. Амбасадор на волшебниот реализам и критичка и феминистичка литература, авторот на Домот на духовите отиде дотаму што продаваше 65 милиони книги низ целиот свет. Ние составивме најдобрите книги на Изабел Аleенде како најдобар начин за влез во универзумот на она што е еден од најголемите латински автори на дваесеттиот век.

Куќа на духови (1982)

Да се ​​мисли на Аleенде значи да се стори тоа во La casa de los espíritus, роман што го направи познат низ целиот свет по неговото објавување во 1982 година. Претворен во бестселер моментално, делото е голем наследник на магичен реализам кој се појави во 60-тите години на минатиот век, како и совршен портрет на постколонијалното Чиле во кое семејство, Труеба, беше сведок на деградацијата на нивната линија поради предавства, визии и политичка напнатост. Успехот на романот беше таков што во 1994 година беше објавен филмската адаптација на книгата со ringереми Ајронс и Мерил Стрип во главните улоги.

За loveубовта и сенката (1984)

По успехот на Домот на духовите, Изабел Аенде му раскажа на светот приказна која се чуваше долго време. Тој тоа го стори од неговата посвоена Венецуела и истражувајќи во суровоста на чилеанската диктатура, во мракот среде кој се раскажуваат приказни за три семејства и романсата помеѓу Ајрин и Франциско тие се химна на човечкото достоинство и слободи. Еден од неговите најпродавани книги, Де амор и де сомбра е една од најпосебните книги на Аleенде и уште една што беше адаптирана во кино, овој пат во 1994 година со протагонисти Антонио Бандерас и ennенифер Конели.

Ева Луна (1987)

Кога Аleенде сакаше да ги адаптира „Илјада и една ноќ“ во жаргонот на Латинска Америка, сфати дека континентот сè уште нема официјален раскажувач. На овој начин, Ева Луна стана нејзина посебна Шехерезада и во главниот јунак на романот што ги следи ескападите на една млада жена чијашто способност да раскажува се за loveубува во двајца мажи вклучени во герилците. Романот, успех по објавувањето, доведе до книга со раскази наречена Приказни за Ева Луна исто како што се препорачува.

Пола (1994)

Во декември 1991 година, Пола, ќерката на Изабел Аleенде, Тој беше примен во болница во Мадрид каде падна во кома, застанувајќи го на неодредено време животот на авторот. Тоа би било за време на деновите на чекање со нејзината ќерка, кога Изабел ќе започне дело со писмо до нејзината ќерка што води кон искуствата и мислите на самата авторка: од одгласите на чилеанската диктатура до подготовката на нејзините дела додека Пола, малку по малку, заминуваше тело за помалку неславните универзуми. Најинтимната книга на Изабел Аleенде; суров, вистински. Оставка

Dерка на среќата (1999)

Поставена помеѓу 1843 и 1853 година, Хија де ла фортуна предизвикува 100% концепт Аleенде: несреќна млада жена во потрага по loveубов во историски период на промени и напнатост. Во овој случај, протагонист е Елиза Сомерс, млада Чилеанка посвоена од англиско семејство за време на британското владеење на Валпараисо, која се в inубува во Joубовникот на Хоакин, кој замина во Калифорнија за време на Златна треска во 1849 година. Авантурата на Елиза ќе ја натера да открие друг свет од страна на еден кинески лекар преку страниците на една од најдобрите книги на Изабел Аleенде.

Портрет во Сепија (2002)

Со aughtерката на среќата, Изабел Аleенде започна пакет книги поставени за време на златната треска во Калифорнија, чиј дел е и Портрет во Сепија. Приказната, раскажана во прво лице од Аурора дел Вале, внука на Елиза Сомерс, го опфаќа нејзиниот живот под заштита на нејзината баба, Паулина дел Вале, нејзиниот развој како фотограф или бурната романса со Диего Домингез. Со позадината на градот Сан Франциско, Портрет во Сепија се обложува на поголема лирика и феминизам, со сведување на романтичната приказна на еден од трите дела што ја сочинуваат книгата.

Ines of my soul (2006)

Сведочењето оставено на неговата ќерка Изабел ни овозможува на сите да ја знаеме приказната првата жена што пристигна во Чиле: Инес, една млада жена од Екстремадура која тргнува во потрага по својот изгубен сопруг без да знае дека на крајот ќе се запише во една од најважните историски епизоди на јужноамериканскиот континент. Од падот на империјата на Инките во Куско до основањето на Сантијаго де Чиле, Инес дел алма миа, повеќе од приказната за хероина, е портрет на ограбен континент.

Островот под морето (2009)

Откако копал во различни агли на неговиот континент, Аleенде се нурнал во Хаити, сопственик на робови, во XNUMX век. Територија дефинирана со вуду церемонии, немири и прво револуционерно движење против ропството во 1791 година. Период на промена што го живееше еден роб, Зарите, кој откако се чинеше осуден да му дава мулати деца на перверзниот господар, знае да знае што лежи надвор од земјата што ги ограничуваше оние што некогаш го чувствуваа вревата под тапаните, оние на тој остров под морето досега од Карибите. Силно се препорачува.

Јапонскиот Lубовник (2015)

Еден од последните романи на Изабел Аleенде исто така беше еден од најфалените кога се обрати темата на убовта, класика на авторот, од друга перспектива. Поставен за време на Втората светска војна, Јапонскиот Lубовник ја хроника романсата помеѓу Алма Веласко и Јакијски градинар Ичимеи низ различни земји во текот на втората половина на XNUMX век. Срцепаратлива приказна замислена како бајка за возрасни што означува можно отсуство на една вистинска loveубов, но универзалност на многу други (и не мора романтични).

Надвор од зимата (2017)

«Среде зима конечно дознав дека во мене има непобедливо лето»

Од овој цитат на Алберт Ками, се раѓа последното објавено дело на Аleенде. Романот, веројатно еден од најпознатите фокусирани на латино дијаспората во Соединетите држави, претставува три лика за време на едно од најлошите бури на континентот: Чилеанец, Гватемалец и Американец, кои минуваат низ најлошото време од нивните животи. Три приказни што се вкрстуваат без нивните протагонисти да можат да го погодат доаѓањето на неочекуваното лето.

На што се најдобрите книги за вас Изабел Аљенде?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Катина монака dijo

  Куќата на духовите, е (по сто години самотија на големиот Габо -QEPD-) најубавото дело што го прочитав во мојот живот, проследено многу внимателно со друга прекрасна книга: За Loveубовта и сенките.

 2.   Јоселин dijo

  градот на astверовите, исто така, од овој многу добар писател е многу добра книга што остава премногу учења на читателот, сметав дека е потребно да се спомене.