Книги за шпански историски романи

За да знаете за шпанскиот историски роман, прво е потребно да се разјасни дали станува збор за жанр или новелистички поджанр. Во овој поглед, нема консензус; некои академици го претпоставуваат историскиот роман како гранка на романот, други претпочитаат да му дадат автономија. Секако, најсогласната дефиниција во моментов упатува на „долг наратив со историски референци“.

Во секој случај, непобитен е тоа шпанскиот историски роман се појавил во текот на деветнаесеттиот век. Овој процес беше преиспитување на еден романтизам, врамен во кредибилни настани. Следствено, романот премина од сентиментална егзалтација во конструкција на вистински настани и / или ликови, што вклучува измислени сегменти (кои никогаш не го менуваат оригиналниот тек на настаните).

Претходниците на шпанскиот историски роман

Иако е тешко да се утврди точното потекло, првиот шпански историски роман го напиша Рафаел Хамара и Саламанка, Рамиро, грофот на Луцена (1823) За ова, во својот пролог интересно литературно изложување за значењето на историски роман. Потоа се појави Фракциите на Кастилја (1830) од Рамон Лопез Солер, како уште една од пионерските дела.

Иако овие книги не раскинаа целосно со романтичниот отпечаток од тоа време, тие сепак го иницираа историскиот роман како таков. Затоа, императив е да се споменат делата на Хозе де Еспронседа (1808-1842), Енрике Гил и Караско (1815-1846) или Франциско Наваро Вилослада (1818-1895). Конечно, Бенито Перез Галдос и Пио Бароја станаа нејзините најголеми експоненти.

Национални епизоди (1872-1912), од Бенито Перез Галдос

Авторот

Бенито Перез Галдос, беше шпански романсиер, хроничар и политичар, роден во Лас Палмас де Гран Канарија, на 10 мај 1843 година. Затоа, од хронолошка гледна точка, тој припаѓа на ерата на романтизмот. Сепак, авторката од Канарија целосно го прекина ова движење во потрага по реални приказни од деветнаесеттиот век. Затоа, тој успеа да ја подобри суштината на историскиот роман.

Исто така, тој беше признат како универзален писател благодарение на неговиот експресивен наратив со психолошки многу цврсти ликови (роман во Шпанија за неговото време). И ако тоа не беше доволно, Неговата плодна работа го направи кандидат за Нобелова награда за литература во 1912 година, покрај тоа

повеќе отколку да се биде член на Кралската шпанска академија. Бенито Перез Галдос Умре во Мадрид на 4 јануари 1920 година.

Вкупен историски роман

Национални епизоди е дело составено од 46 романи објавени на пет рати помеѓу 1873 и 1912 година. Овие серии претставуваат хроника на шпанската историја која трае повеќе од седум децении (1805 - 1880). Соодветно на тоа, опфаќа настани како што се Шпанската војна за независност или Реставрацијата на Бурбон.

исто така, облогот на авторот го комбинирал историскиот факт со замислени ликови или ситуации со цел да се избројат и прегледаат настаните од минатото, од сегашноста. Сепак, сите текстови во серијата го имаат тој близок, интимен или познат тон што Перез Галдос го дава на прашања од национално значење.

Сеќавања на човек во акција (1913 - 1935), од Пио Бароја

Кратка биографска белешка на авторот

Роден во Шпанија на 28 декември 1872 година, Пио Бароја и Неси беше извонреден писател на генерацијата 98. Сепак, и покрај тоа што студирал медицина, тој се посветил на пишувањето, особено на романот и на театарот. Всушност, тој стана репер за овие жанрови во негово време.

Од друга страна, писателот го култивираше реализмот во неговите пишани композиции, многу обележан со неговиот индивидуалистички карактер и песимистичката визија за животот. Еднакво, во неговите романи се перцепира неконформистичка и критичка личност со општеството, заедно со антиклерична и - повремено - анархична политичка слаба. Пио Бароја почина во Мадрид во 1956 година.

Историскиот роман во 22 тома

со Сеќавања на човек во акција, Пио Бароја објави сет од 22 историски романи помеѓу 1913 и 1935 година. Во нив, Еугенио де Авираната, добро запомнет либерален шпански политичар, се наоѓа како централен лик и протагонист, заговорник и уште повеќе, предок на авторот.

Авантурите и мистеријата

Бароја го зеде овој вистински и важен лик во шпанската политичка историја, за да раскаже релевантни детали од неговиот живот. За таа цел, тој го искористи контекстот на шпанската војна за независност за да развие збир на наративи кои содржат сегменти од авантури и мистерии.

На таков начин што читателот може да ја најде theубопитната и неверојатна биографија за Авираната поставена среде историски настани невралгични за нацијата. Меѓу нив: битката меѓу апсолутистите и либералите, француската инвазија на сто илјади синови Сан Луис до Првата војна во карлисти.

Војници на Саламис (2001), од Хавиер Черкас

Авторот

Хавиер Черкас е роден во Ибахернандо, Касерес, Шпанија, во 1962 година. Тој е писател, колумнист и професор по филологија кој се посветил главно на наративниот жанр. Иако израснал во семејство на фалангисти (приврзаници на оваа партија на фашистичката идеологија), тој се дистанцирал од оваа позиција кога бил мал.

Во 1987 година, шпанскиот писател го објави својот прв роман (Мобилниот); повеќе, мораше да почека до 2001 година со Војници на Саламис да се освети како писател. Во овој текст, Церкас го изложува својот посебен препорачачки романсистички стил, карактеризиран со одредено чувство на невидливост на границите меѓу историјата и фикцијата.

Кога историски роман станува а бестселер

Кога Хавиер Черкас го објави својот четврти роман во 2001 година, Војници на Саламис, Не знаев дека ќе се продадат повеќе од милион примероци. Дури, Овој историски роман е класифициран од критичарите како „суштински“.

Неговиот развој претставува многу интимен пристап на писателот и основач на политичката партија Шпански баланс, Рафаел Санчез Маза.

Структура на романот

Како резултат на тоа, е читање кое има привлечност да го изложи iousубопитниот живот на овој лик во комбинација со опишаните историски настани. За таа цел, Церкас го поделил телото на романот на три дела: во првиот, „Los amigos del bosque“, нараторот бил инспириран да ја напише својата приказна. Во вториот дел „Војниците на Саламина“ е разоткриено јадрото на настаните.

Конечно, во „Назначување во Стоктон“, авторот ги објаснува своите сомнежи во врска со објавувањето. А) Да, позадината на нарацијата е затворање на шпанската граѓанска војна, кога Санчез Маза избега од стрелање. Подоцна, тој е фатен од војник кој го штеди својот живот и го тера Церкас да ја испита оваа работа. Но, настаните не се целосно разјаснети во книгата.

Други извонредни шпански историски романи

  • Војна со карлисти (1908), од Рамон дел Вале-Инклан
  • Срцето на Гринстоун (1942), од Салвадор де Мадаријага
  • Јас, кралот (1985), од Хуан Антонио Ваleехо-Најера
  • Сенката на орелот (1993), Артуро Перез-Реверте

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)