Историски книги на Шпанија

Кога корисник на Интернет, кој зборува шпански јазик, истражува во потрагата по „шпански историски книги“, мрежата нуди дела на писатели како што се Перез Реверте, Еслава Галан или Фернандез Елварез, меѓу другите. Затоа, имајќи изобилна библиографија, идеално е да имате некои индиции за соодветно избирање, бидејќи овие типови текстови се протегаат од праисторијата до денес.

Од друга страна, постојат историски книги кои се фокусираат на специфични периоди. Таков е случајот на Национални епизоди од Бенито Перез Галдос, главно фокусиран на настаните од XNUMX век. Оваа статија претставува избор на текстови со поголем хронолошки опсег и што одговара на лансирања повеќе Неодамна

Шпанија биографија на една нација (2010), од Мануел Фернандез Елварез

Авторот, квалификуван како еден од најдобрите историчари на Шпанија од современата ера, го потврдува својот статус со ова сеопфатно историско дело. Шпанија биографија на една нација Вклучува детален преглед на најодлучните и најконфликтните историски настани се случи добро во XNUMX век.

Uriубопитности за книгата

И покрај тоа што е ригорозен и целосен текст, кој започнува со примитивниот човек на Пиринејскиот полуостров, тоа не е долг историски трактат. Всушност, авторот навистина детално ги разгледува и разгледува големите историски настани, но без да застане повеќе од потребното. Следствено, оваа книга може да му служи и на „почетникот“ во историјата на Шпанија и на специјалистот.

Од друга страна, читателот ќе најде - како што покажува насловот - преглед на долгиот живот на една земја. Изненадувачки е и пријатниот пристап направен околу Шпанија на Франко или нејзините големи уметници и писатели. Со други зборови, се чини дека авторот не пропуштил ниту еден дета detail од сè што се случило во културниот живот на Шпанија, без тоа да биде огромно читање.

Тоа го немаше во мојата шпанска книга за историја (2016), од Франциско Гарсија дел унко

Тоа е дело со јасни црти на национализмот посветено на анализа на не толку добро познатите пасуси во историјата на Шпанија. За оваа цел, авторот произведе парче организирано во тринаесет поглавја што започнува со одбраната на Картагена де Индија предводена од Блас де Лезо. Тоа е, според Гарсија дел Junунко, „најголемиот поморски пораз во Англија“.

Овој натпревар не беше толку тврден од традиционалните дидактички текстови, но во текот на новиот милениум имаше многу добри критики на оваа тема. Од друга страна, Оваа забавна книга од Гарсија дел Junунко испитува настани од најголема важност, меѓу нив:

 • Експедицијата во Маласапина.
 • Филантропска експедиција за кралски вакцини.
 • Истражувањата предводени од Мануел Ирадиер во џунглите на Гвинејскиот Залив.
 • Педро Паез, „Шпанецот кој ги откри изворите на Нил“ (овој подвиг е еден од најмалку познатите до сега за шпанската јавност).
 • Мирот на трите крави.
 • Инвазии на Викинзите за време на средниот век.

Кратка историја на Шпанија (2017), од Гарсија де Кортазар и Гонзалес Весга

Оваа книга првпат е објавена во 1993 година; оттогаш е заслужен за бројни препечатоци и неодамнешни ревизии. Покрај тоа, има извонреден уреднички успех; Преведен е на повеќе јазици и неговата популарност ги надминува шпанските граници. Ова се должи на фактот дека - и покрај скоро илјада страници - постигнува прецизност и објективност што е невообичаена во повеќето историски текстови.

Историографски вести

Повеќекратните реизданија на овој наслов овозможија рафинирање на нејзината содржина на извонреден начин. Највредниот квалитет на оваа историја на Шпанија е тоа се обраќа на сите периоди на европската земја со точност и синтеза. Исто така, нарацијата на настаните е особено пријатна и го заведува читателот да го познава културното наследство на Шпанците.

Не obstante, содржина Кратка историја на Шпанија доби критики од некои историчари, кои ја обвинуваат непотребната политичка и идеолошка пристрасност на нејзините автори. Сепак, признавањето како тековен текст е навистина неоспорно за јавноста заинтересирана да знае како е конфигурирана шпанската нација.

Историјата на Шпанија раскажана за скептиците (2017), од Хуан Еслава Галан

Еслава Галан во повеќе наврати ја даваше јасно целта на нејзиното објавување: „да се комуницира шпанската историја на едноставен начин“. Од гледна точка на авторот, она што е релевантно е откривање на приказната, отколку потрага по формализам. Зошто? Па, писателот потврдува дека оваа академска строгост обично се поништува со толкувањето.

Резултатот е високо препорачан текст за нередовни читатели на теми поврзани со историјата на Шпанија. На истиот начин, оваа книга не треба да се меша со историска критика. Напротив, тоа е коментиран наратив што го повикува читателот да не верува.

Да се ​​земе предвид

Еслава Галан ја опиша природата на нејзиното објавување со фразата „Не тврдам дека е вистинита, фер и безмилосна, бидејќи ниедна приказна не е“. Затоа, Не е текст кој се разликува по својата желба за историски надзор. Всушност, тоа покажува нетипична перспектива на настаните со цел да се приближи шпанската историја до оние кои не веруваат во неа.

Со други зборови, Не е книга за убедување, туку за објаснување на оние кои се сомневаат како и зошто се случиле одредени настани. Затоа, читателот наидува на доста диференциран аргумент од повеќето историографски документи. Во оваа смисла, Еслава Галан рече дека „ако читателот научи нешто, тоа ќе се смета за добро платено“.

Историја на Шпанија (2019), од Артуро Перез Реверте

Оваа книга - напишана од еден од најпознатите современи мислители во Шпанија - е субјективен есеј за различни извонредни настани на ибериската нација. Таму, Перез Реверте истражува настани кои се движат од зората на човештвото, преку средниот век до XNUMX век.

Треба да се напомене дека Историја на Шпанија тоа не е строго академска работа. Иако, очигледно, авторот објаснува содржина што е многу посветена на она што денес е Шпанија. Затоа, авторот успева маестрално да ја рефлектира идиосинкразијата, гентилицио и чувството на Шпанците.

Стил и цел

Историја на Шпанија Тоа е текст што е пријатен за читање, интересен, далеку од историска стипендија и, на моменти, со смешен и ироничен тон. За тоа, Перез Реверте го разгледува историја на Шпанија со внимание на анегдотски детали, користејќи остри и сатирични изрази за суптилно да го фатите гледачот.

На крајот, читателот е оној кој одлучува која е целта на книгата, но авторот има необично гледиште за тоа. Поточно, тој тврди дека го напишал за да „се забавува, препрочитува и да ужива, изговор да погледне назад од античко време до денес“. Гледано на овој начин, поканата е тотално различна од обичната, бидејќи има за цел да ја проучува шпанската историја со разиграна намера.

Уште неколку наслови за да проверите

 • Разберете ја историјата на Шпанија (2011), од Josephозеф Перез.
 • Вкупна историја на Шпанија (2013) од Рикардо де ла Циерва.
 • Современа историја на Шпанија (2017), од Jordорди Канал.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)