Најдобрите книги од африканската литература

Најдобрите книги од африканската литература

Усната традиција им овозможи на различните народи во светот да шират големи учења и да ја изразуваат суштината на одредена култура низ историјата. Во случај на континент како Африка, различните племиња ја направија оваа уметност една од нивните водечки форми на комуникација сè до доаѓањето на колонизацијата и наметнувањето на странски сили ги осуди нивните традиции. За среќа, новиот милениум му овозможи на бранот африкански автори да му го откријат на светот наследството на континентот толку еродиран колку што е полн со приказни и поезија. Ти сакаш да знаеш следните најдобри книги од африканската литература?

Сè се распаѓа, од Чинуа Ачебе

Сè се распаѓа од Чинуа Ачебе

Ако има книга што ги дефинира, како и неколку други, големите проблеми што ги создаде колонизацијата за Африка, тоа е сè да се распадне. Величествена работа на Нигерискиот автор Чинуа Ачебе, кој како и многу други во неговата земја беа жртви на првиот обид за англиканска евангелизација во 1958 век, овој роман објавен во XNUMX година ја раскажува приказната за Оконкво, најмоќниот воин на Умуофија, измислен народ од игбо културата, кого првите евангелизатори пристигнуваат со цел да се променат нормите и да се придонесе за нивната визија за реалноста. Раскажано како приказна, и идеално да се потопите во термините и културата на овој уникатен агол на Африка, Тодо се дисморона е задолжително читање за сите оние кои сакаат да навлезат во историјата на најголемиот континент во светот.

Американах, од Чимаманда Нгози Адичи

Американах од Чимаманда Нгози Адичи

Американах, тоа е она што Нигеријците го нарекуваат некој што некогаш марширал од западноафриканската земја кон САД и се вратил. Збор со кој би можеле да се повикаме и на Чимаманда Нгози Адичи, евентуално највлијателен африкански писател денес. Свесна за феминизмот што ги брани забите и ноктите во нејзините говори, приказни и конвенции, Нгози го направи овој роман најуспешен во Соединетите Држави со тоа што раскажа приказна за една млада жена и нејзините тешкотии да напредуваат откако досели во другата страна на езерце. Објавено во 2013 година, Американах има добиено меѓу другите Националната награда за кружни книги, една од најпрестижните книжевни награди во САД.

Моето најдолго писмо, од Маријама Бâ

Моето најдолго писмо од Маријама Ба

За разлика од западните земји, полигамијата сè уште е честа појава во поголемиот дел од Африка. Традиција која ги осудува жените да бидат подложени на нивните сопрузи и да ги гледаат нивните можности да напредуваат на места како што е Сенегал, земја чија реалност е адресирана во оваа книга од Маријама Бâ, авторка која чекаше да наполни педесет и една година за да и ја каже вистината. Главните јунаци на Моето најдолго писмо се две жени: Ашсату, која решава да го напушти сопругот и да се пресели во странство, и Раматулеј, кој и покрај тоа што престојуваше во Сенегал, почнува да покажува промена на положбата што се совпаѓа со ветровите на промените, што донесе независност оваа западноафриканска земја во 1960 година.

Несреќа, од Ј.М. Котци

Несреќа на M.М. Coetzee

El апартхејд дека Јужна Африка страдаше до 1994 година тоа беше еден од последните остатоци од колонизацијата што ја погодуваше Африка со векови. И еден од авторите кој најдобро знаеше како да ја долови реалноста на таа епизода и нејзините последователни последици е Котце, Нобелова награда за литература што во оваа „Несреќа“ трага приказна што нè втурнува во длабочините на бунарот полн со тајни. Уништувачка, приказната за колеџот професор Дејвид Лури и неговата врска со неговата ќерка Луси трага по патување низ нијанса, секојдневна Јужна Африка што ќе ги заведе најсмелите читатели.

Зрно пченица, од Нгуги ва Тионго

Зрно пченица од Нгуги Ва Тионго

Под влијание на првата книга што некогаш ја отворил, Библијата, Најпознат писател во Кенија рефлектирано во Зрно пченица, наслов земен од стих на Првото послание до Коринтјаните, хроника на еден народ и нивната историја во текот на четирите дена пред Ухуру, име по кое тој е познат Кенија независност достигна на 12 декември 1963 година. Објавено во 1967 година, Gито пченица е едно од водечките дела на Тионго, затворено во тоа време за промовира театар на јазик Кикују во руралните области на вашата земја и еден од Вечни аспиранти за Нобелова награда за литература што продолжува да му се спротивставува.

Месечар на Земјата, од Миа Куто

Мешање на Земјата од Миа Куто

Се смета за еден од најдобрите африкански романи досега, Месечарската Земја станува груба приказна за граѓанската војна во Мозамбик во 80-тите години преку очите на старецот Туахир и момчето Муидинда, два лика скриени во уништен автобус каде ги откриваат тетратките во кои еден од патниците си го напишал животот . Ремек-дело на Куто, главен автор за разбирање на историјата на мозамбиската нација откриена во 1498 година од Португалецот Васко де Гама и денес се смета за една од најнеразвиените во светот.

Алах не е врзан со Ахмаду Курума

Алах не е врзан со Ахамаду Курума

Роден на Брегот на Слоновата Коска, многумина сметаа дека Курума е франкофонската верзија на Чинуа Ачебе. Свесен за проблемите на неговата земја и континент, авторот, кој започна да пишува на возраст од четириесет години, остави како најдобар пример за својата визија, Алах не е должен, дело што ни ја претставува суровата историја на Бирахима, сираче испратено во Либерија и Сиера Леоне како дете војник. Една од најдобрите книги во африканската литература кога станува збор за приближување кон расипаното детство на илјадници деца што се користат во две земји, кои Курума ги смета за „бордел“.

Огнот на потеклото, од Емануел Донгала

Огнот на потеклото на Емануел Донгала

Роден во 1941 година во Република Конго, Емануел Донгала е најрепрезентативниот автор на она што е една од земјите најтешко погодени од странска колонизација. Огнот на потеклото се покорува на многу прашања на главниот јунак на овој роман, Мандала Манкунку, низ целиот век во кој колонизација, марксистичко владеење и независност тие ја ткаат хроника на проблематична нација.

Кои се според вас најдобрите книги на африканската литература?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.