Книги од Хуан дел Вал

Кога прашувате на Интернет за „книгите на Хуан дел Вал“, најчестите препораки што се добиваат се за неговата книга Свеќа (2019) Овој роман е второ дело објавено само од авторот, што му ја донесе Примавера награда истата година. Хуан дел Вал се истакнува по тоа што пишува вистински приказни користејќи ги сопствените искуства, како што тоа го изрази во своето интервју со Зенда: "Јас само знам да пишувам што знам ...".

Писателот се истакнал главно во телевизискиот свет, каде имал искуство како режисер, сценарист, водител и продуцент, и радио и ТВ. Во текот на целата своја кариера, авторот покажуваше изразена смисла за хумор. Нешто интересно е што тој ја изрази својата одбивност кон некои социјални мрежи и стана класифициран како „АнтиИнстаграм“. Од 2011 година тој е признат за учество во популарната програма Мравјалник de Антена 3.

Кратко резиме на животот на Хуан дел Вал

Хуан дел Вал Перез е роден во Мадрид во понеделникот, на 5 октомври 1970 година. Во својата младост се карактеризирал со нервозен и крајно бунтовен. Ова однесување влијаеше на неговите средношколски студии, поради тоа што беше исклучен неколку пати. Неговите први работни места беа градежен работник, а потоа постепено се занимаваше со новинарство. Во 1992 година, тој започна да ја практикува оваа последна професија во Национално радио на Шпанија и некое време тој беше исто така познат хроничар за борба со бикови.

Хуан дел Вал се ожени на 6 октомври 2000 година со познатата писателка и водителка Нуриа Рока. Како резултат на овој сојуз, резултираа 3 деца: Хуан, Пау и Окливија.

Со 20 години успешна кариера, тој патувал низ важни шпански медиуми, како што се: Антена 3, ТВЕ, Канал 9 y Телесинко. Еднакво, во 2014 година ја презентираше 4 последователни години радио програмата Најдоброто нешто што може да ти се случи, со неговата сопруга. Во последната деценија тој работел за разговор Покажи Мравјалник, како сценарист, писател и водител на ток-шоу.

Книжевна трка

Хуан дел Вал започна во литературниот свет со две книги, кои ги напиша заедно со неговата сопруга: За Ана, од твојата мртва (2011) y Неизбежноста на убовта (2012). Дури во 2017 година тој одлучи да го претстави својот прв соло роман: Изгледа како лага, врз основа на вашето лично искуство. Ова дело, за многу кратко време, успеа да се најде меѓу најпродаваните книги.

По добро прифаќање на неговото прво соло дело, авторот стана сигурен и продолжи да го работи она што го сака: пишување. Само две години подоцна тој одлучи да го објави својот втор роман, Свеќа (2019). Тоа е приказна раскажана во прво лице и чиј протагонист е извонредна жена чиј живот е пример за самоподобрување.

Хуан дел Вал беше пријатно изненаден кога ја освои наградата Примавера де Новела 2019 со оваа приказна, Награда со која се признаени великани на шпанската литература. Оваа 2021 година, авторот го објави лансирањето на книгата Делпараисо, роман што ги отвора вратите кон луксузната урбанизација во Мадрид, завиткана во многу тајни.

Книги од Хуан дел Вал

Кариерата на Хуан дел Вал како литературен писател е кратка, сепак, авторот обезбеди добри приказни што ги надминаа. Следно, претставена е мала закуска за секое негово дело.

Изгледа како лага (2017)

Во овој современ роман, авторот ја раскажува својата сопствена приказна во прво лице, користејќи кратки, но добро развиени поглавја за ова. Нарацијата е насочена кон патувањето и еволуцијата на неговиот живот, низ свежа и безрезервна приказна. Иако се претставени измислени ликови, авторот прави автентичен и лесен опис на многу ситуации, освежувајќи некои сегменти со добриот хумор што го карактеризира.

Синопсис

Изгледа како лага е приказна за Клаудио, скромно, непослушно и бунтовно момче. Во секој дел од книгата има одраз на животот на главниот јунак, отворено и со храброст, покажувајќи добри моменти и други не толку. Континуираната употреба на саморефлексија е многу нагласена. Авторот го користи овој ресурс за да зборува за тоа како постепено се занимава со новинарство се додека не изгради успешна кариера, и покрај тоа што не ја проучувал официјално оваа занает.

Клаудио раскажува колку била проблематична неговата адолесценција и како им го отежнувала животот на неговите родители, до тој степен што биле затворени во психијатриски центар. Меѓу другите детали, таа ја опишува важноста на жените што поминале низ неговиот живот и учењата што ги оставиле во него. Општо земено, тоа е многу искрена автобиографија во која авторот открива доста интересни настани.

Свеќа (2019)

Тоа е втор роман објавен од Хуан дел Вал и тоа му ја донесе наградата Примавера де Новела 2019. Тоа е приказна во прво лице што зборува за жените и нивните искуства. Авторот се обиде да ги одрази точните искуства, надвор од фикцијата. Ова беше изразено во интервју за Роза Вилакастин, во кое таа изјави дека овој лик го изградила врз основа на реалноста на пријател, кој бил жртва на злоупотреба.

Синопсис

Кандела е жена како и секоја од типичните жени што можеме да ја најдеме во популарните населби. Посебноста што ја разликува е неговата искра и генијалност да се соочи со перипетиите. Сега е во четвртата деценија, а неговиот живот е обележан со лоша среќа, несреќа што го следи неговото семејство уште од античко време.

Таа работи како келнерка во локална таверна, која ја води во друштво на уште две дами - нејзината баба и нејзината мајка (жената со едно око) -. Трите жени поминале тешко, но нивниот хумор, донекаде кисел, им помага да се справат од ден на ден.

Надминувајќи ги пречките, заканите и жалењата, Кандела ќе биде принудена да оди напред и да го даде својот максимум во потрага по подобар живот. Приказна многу соодветна на моменталната реалност и која ќе остави повеќе од една длабоко одразување.

Делпараизо (2021)

Оваа најнова рата презентирана од авторот предизвика возбуда заради проблемите покренати во нејзината содржина. Тоа е роман со неколку протагонисти и сместен во луксузна урбанизација на периферијата на Мадрид. Хуан дел Вал покажува привлечна приказна која полека ја открива мрачната страна на шпанскиот авион, тој свет на кој многумина би сакале да му припаѓаат и да го доживеат.

Синопсис

Романот Делпараизо ги покажува жителите на луксузниот комплекс во Мадрид, каде што живеат различни семејства, од најбогатите до нивните вработени. Секој лик е протагонист на својата приказна, со многу тајни, тага и неконформност. Меѓу редовите се откриваат огромен број семејни проблеми, непријатности што ниту еден луксуз не може да ги сокрие.

Тоа е високо чувано место во кое е наменето да се избегне каков било контакт со надворешниот свет и каде сè изгледа „совршено“. Авторот не само што ја разоткрива визијата на жителите на оваа група, туку ја открива и перспективата на оние што набудуваат однадвор, кои - примени од излишното - тврдат дека сè што е внатре е „рај“. Сепак, по влегувањето, невнимателните се соочуваат со остра и многу честа реалност: ништо не е она што изгледа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)