Хуан Хозе Милаш: книги

Хуан Хозе Милаш

Хуан Хозе Милаш

Со скоро пет децении професија, шпанскиот писател и новинар Хуан Хозе Милаш е осветен писател. Во моментов, има повеќе од 35 публикации, вклучувајќи романи, приказни, написи и извештаи. Валенсиецот се истакна во литературното поле во 80-тите години преку својата четврта книга: Влажна хартија (1983). Овој полициски наратив е напишан на барање на издавач на литература за малолетници, а од нејзината премиера имаше голема приемчивост.

По успехот на овој роман, Милаш се впушти во новинарството, задача што ја вежба со свој оригинален стил. Награден е десет пати со важни награди, и книжевно и новинарско. Нивните два докторати почесната кауза, доделени од универзитетите во Торино и Овиедо.

Биографија

Хуан Хозе Милас Гарсија е роден во Валенсија (Шпанија) на 31 јануари, 1946. Потекнува од големо семејство, тој е четврти од девет браќа и сестри. Неговите родители беа Висенте Милаш Моси - пронаоѓач и индустриски техничар - и Кандида Гарсија. Раните години ги помина во родниот град, сè до во 1.952 година се преселил со неговото семејство да Просперитет, популарен град во Мадрид.

Студии и работно искуство

Студирал ноќе, бидејќи преку ден работел како привремен работник во штедилница. Три години студирал филозофија и писма - Во специјалитетот на чиста филозофија - на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, кој остави време подоцна. Рано во деценијата на 70-тите тој се приклучи на прес-службата во Иберија.

Книжевна трка

На почетокот флертувал со поезија, иако конечно завршил предавајќи се на шармот на нарацијата. Во 1975 година, тој го објави романот: Серберус се сенки; со која истата година ја доби наградата Сесамо и постигна големо признание од литературните критичари. Во следните шест години тој претстави две дела: Визија на удавениот (1977) y Празната градина (1981).

Во 1983 година, тој ја објави својата најпозната книга: Влажна хартија, роман што фати илјадници читатели. По тој успех, во последните 3 децении ја засили својата книжевна кариера со 16 наративи што го направија достоен за важни награди. Меѓу текстовите, се издвојуваат следново: Две жени во Прага (2002), со која ја освои наградата Примавера; Y Светот (2007), добитник на наградите Планета (2007) и Национален наратив (2008).

Новинарска практика

Рано во 90-тите, ја започна својата новинарска работа во весникот Земјата и други шпански медиуми. Се карактеризира со пишување колони наречени „статии“, во кој тој трансформира еден заеднички настан во нешто фантастично. Во оваа област тој е почестен во повеќе наврати, меѓу неговите награди се: Новинарството Маријано де Кавија (1999) и Дон Кихот за новинарство (2009).

Романи на Хуан Хозе Милаш

 • Серберус се сенките (1975)
 • Визија на удавениот (1977)
 • Празната градина (1981)
 • Влажна хартија (1983)
 • Мртво писмо (1984)
 • Нарушување на вашето име (1987)
 • Осаменоста беше ова (1990)
 • Назад дома (1990)
 • Будала, мртва, копиле и невидлива (1995)
 • Азбучен ред (1998)
 • Не гледај под креветот (1999)
 • Две жени во Прага (2002)
 • Лора и Хулио (2006)
 • Светот (2007)
 • Што знам за мажите (2010)
 • Лудата жена (2014)
 • Од сенките (2016)
 • Мојата вистинска приказна (2017)
 • Никој да не спие (2018)
 • Lifeивотот на моменти (2019)

Содржина на некои книги од Хуан Хозе Милаш

Влажна хартија (1983)

Новинар Маноло Урбина иницира истрага за „самоубиството“ на неговиот стар пријател Луис Мериод се сомнева дека е убиен. Во текот на ова патување, тој истовремено документира што се случило во роман, како резерва во случај нешто да му се случи. Две важни жени во животот на починатите - Тереза ​​и Каролина - ќе му помогнат на Маноло за време на истрагите.

Во потрага по траги, Тереза ​​наоѓа актовка со пари и компромитирачки документи, кои вклучуваат фармацевт. Сè почнува да се распаѓа кога инспекторот Карденс ќе ги преземе уздите на процесот. Овој службеник ќе открие една од основните работи за решавање на случајот со трепкање на окото, со изненадувачки и неверојатен исход.

Две жени во Прага (2002)

En la Барај на некој што ја пишува својата биографија, Луз Акасо земи весник и испакнати во името на познат млад писател. Веќе одлучи - полна со енигми - таа оди во книжевната канцеларија на авторот за да упати такво барање; тој го прима и го прифаќа. Елваро Абрил (писателот), од своја страна, се наоѓа во внатрешна борба: и покрај фактот што неговата прва книга го катапултираше до успех, трајното сомневање дека е посвоен син не го остави да биде среќен.

Во интервјуто де Луз со Илваро, раскажува факти од нејзиниот живот што се чини земено од сцени од измислен филм. Додека поминуваат собирите меѓу двајцата, спорот расте поради постојаните совпаѓања. Покрај тоа, неколку ликови се приклучуваат на заговорот, меѓу нив е и Марија Хозе, пријателка на Луз, која има предлог за Илваро.

Со вртење на страниците почнуваат да се појавуваат еден куп мистерии, вистини, измами и многу фантазија ... Овие елементи ги опкружуваат сите за време на заплетот, што се случува во апсорбирачки развој додека не се ослободи крајот што ретко кој го очекува.

Светот (2007)

Едно момче - Хуан Хозе - го раскажува своето детство од неговата перспектива; неговото раѓање, првите години во Валенсија и трансферот од неговиот роден град во градот Мадрид. Ги опишува неговите искуства во повоена средина, исполнет со радости и таги, во студена клима, со нови пријателства и невозвратени убови. Реалност на која тој мораше да се навикне, добра или лоша.

Како што расте, тој раскажува како губи важни луѓе И сите тие сиви моменти тешко издржани Отсуството на најблиски ја одредува адаптацијата на веќе адолесцентот, кој се обидува да живее на најдобар начин. Приказната е обележана со неколку моменти од своето постоење - за тоа како детето постепено станува маж - помеѓу реалноста и имагинацијата.

Лудата жена (2014)

Iaулија е ловец на риби што решава да научи повеќе за лингвистиката, ова затоа што дека таа е опседната со нејзиниот шеф Роберто, кој е филолог. Тој е самоук и во овој процес ми паѓаат на ум ликовите со кои дијалог во потрага по решенија. Освен што работи во рибар, Јулија се грижи и за Емерита, која е крајно болна, решена да умре.

Еден ден, додека младата жена присуствуваше на Емерита, го посетува Милас, новинар кој сака да известува за евтаназија. По подетално запознавање на улија, тој веднаш предлага да ја напише својата приказна. Причина, човекот минуваше низ креативен блок. На драстичен начин, сè се менува ...: Емерита открива енигма, а репортерот е изненаден.

Lifeивотот на моменти (2019)

Хуањо Милаш е писател кој раскажува 194 недели од неговиот живот, врз основа на неговите записи во дневникот. Таму тој ја разоткрива својата личност, нешто проникливо, весело, саркастично и мрачно; во разграничена област помеѓу разум и параноја. Слично на тоа, тој опишува некои искуства, како што се посети на неговиот психоаналитичар, хоби, третмани и осамен секојдневен живот на еден човек што набудува.

Секое мало поглавје раскажува чудни моменти, со чудни и интересни ситуации. Se тие презентираат едноставни сценарија: како вашиот литературен сообраќаен метеж, проблеми со домаќинството или дефект на вашиот автомобил. Тоа е измислена приказна што може или не мора да има некоја реалност, за нормална личност, но донекаде опсесивна и со екстравагантни визии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)