Книгите на Хавиер Церкас

Хавиер Черкас

Хавиер Черкас

Секојдневно многу корисници на Интернет се распрашуваат за „книгите Хавиер Церкас“, а главните резултати се однесуваат на Војници на Саламис (2001). Овој роман е четврти презентиран од писателот и е одговорен за извонреден поттик во неговата кариера. Со тоа тој доби признание за литературната критика, собирајќи одлични коментари. Во врска со ова, Марио Варгас losоса изјави: „еден од најголемите романи на нашето време“.

Авторот се карактеризира со ракување со робустен наратив во неговите романи во кои маестрално ја меша историјата со фикцијата. И покрај презентирањето на неговото прво дело во 1987 година, неговото признавање не стигнало до почетокот на XNUMX век.. Треба да се напомене дека за време на тој долг период во сенка, еден голем пријател ревносно веруваше во него. Тоа не е ништо повеќе и ништо помалку од чилеанскиот писател Роберто Болањо, кој тврди дека Хавиер е исклучително талентиран. Денес подобрувањето на шпанскиот писател стана сигурен доказ дека Болањо не згрешил.

Неколку биографски податоци на Хавиер Церкас

Детство и студии

Писателот е роден во понеделникот, 16 април 1962 година во малото гратче Ибахернандо во провинцијата Касерес (Екстремадура). Тој беше крстен како Хозе Хавиер Черкас Мена. Првите 48 месеци ги живеел во родниот град, а потоа семејната група се преселила во Герона. И покрај оддалеченоста, Церкас не ја изгуби врската со местото на потекло, но го посетуваше во различни прилики за време на својата младост на одмор.

Од најмала возраст тој покажа интерес за литературата, што го натера да студира шпанска филологија на автономниот универзитет во Барселона. Откако ја стекнал својата диплома во 1985 година, тој избрал да докторира во истата гранка на Универзитетот во Барселона, која ја стекнал години подоцна.

Книжевно дело и почетоци

Во 1989 година започна како наставник на Универзитетот во onaерона, предавајќи часови по шпанска литература. До тоа време, писателот ги претстави своите први две дела, Мобилниот (1987) y Закупецот (1989). Покрај работата како едукатор и писател, Хавиер Черкас има напишано неколку статии и рецензии за различни весници. Од тогаш до сега, тој даде придонеси за каталонскиот печат, како и за некои публикации за весникот. Земјата.

По успехот на неговиот четврти роман, Војници на Саламис (2001 година), писателот објави 6 дополнителни наслови. Овие вклучуваат: Брзината на светлината (2005), Законите на границата (2012) Измамникот (2014) y Тера Алта (2019) Со нив тој ја задржа добрата репутација и репутација пред своите читатели, како и признавањето на разни професори. Се проценува дека до 2021 година тој ќе го претстави своето дело број 11, кое ќе го носи името: Независност

Книги од Хавиер Черкас

Војници на Саламис (2001)

Тоа е 4-ти роман објавен од писателот, кој го награди признавање во Шпанија и во светот, преведен на повеќе од 20 јазици. Во раните години тој успеа да продаде повеќе од 1 милион примероци, што му овозможи на романсиерот да се посвети исклучиво на пишувањето. Дополнително, делото го адаптираше Дејвид Труеба за филм и беше премиерно прикажан во 2003 година.

Синопсис

Војници на Саламис тоа е роман со сведоштво во кој историјата комуницира со фикцијата. Сместено е во последните месеци од Шпанската граѓанска војна (1939) и го претставува Фалангистот Рафаел Санчез Мазас како главен лик. Драмата раскажува како некои републикански трупи, кои отишле на границата во потрага по егзил, пукале во неколку затвореници од Франкоист; Санчез Маза успеа да избега од тој масакр. Како што побегнал, го пресретнал еден војник, кој го вперил пиштолот кон него и откако го загледал, го поштедил неговиот живот.

Приказната продолжува 60 години подоцна, кога фрустриран писател - Jејвир Черкас - случајно ја дознава приказната. Фасциниран и заинтригиран, тој почнува да истражува длабоко во случајот, наоѓајќи различни непознати за решавање. Во авантурата интервенираат ликови како Роберто Болањо, кој го охрабрува Церкас да го бара војникот што му покажа милост на Санчез Маза. На патот да се најде причината за „чинот на милост“, ред по ред се расплетува приказна полна со френетични емоции што ќе има неверојатни, или, можеби, неочекувани одговори.

Некои награди добија:

  • Наративна награда Саламбо
  • Награда Каламо 2001 (Книга на годината)
  • Награда за градот Барселона

Анатомија на еден момент (2009)

Тоа е хроника што ги опишува настаните од 23F - фрустриран пуч во Шпанија во 1981 година -. Ова се смета за уникатна и фасцинантна книга. По исцрпната истрага спроведена од Церкас, тој заклучи дека измислениот извештај нема да го почитува она што се случило. Авторот се фокусираше на прикажување на хронологијата на настанот и откривање на причините што постоеле за тоа да се случи.

Аргумент

Како што покажува неговото име, се потсетува еден момент во историјата на Шпанија, многу клучен што се случи попладнето на 23 часот, кога група влезе во Конгресот на пратеници. Писателот прави посебен осврт на позицијата на претседателот Адолфо Суарез, кој остана уште на столчето додека проектилите за воен удар одекнуваа во амфитеатарот.

Во исто време, генералниот капетан Гутиерез Меладо - потпретседател - и Сантијаго Кариoо - генерален секретар - ја задржаа истата позиција како претседателот, тие останаа неподвижни додека другите парламентарци очајно бараа засолниште. Без да искажувам детали, оваа хроника педантно го носи читателот до прецизниот момент на пучот и неговото влијание врз историјата на Шпанија.

Монархот на сенките (2017)

Ова е 9-ти авторски роман. Во него, Черкас уште еднаш се одлучи да го задржи својот класичен стил на раскажување и да ја искористи Шпанската граѓанска војна како време на поставување. Овој пат, авторот одлучи да ја раскаже приказната за Мануел Мена - неговиот пра-чичко по мајка - кој на 17-годишна возраст се приклучи во редовите на Франко. Општо е познато дека предците на Церкас се фалангисти, политичко верување од кое тој самиот се разликува. Од оваа причина, пишувањето за оваа драма беше предизвик за писателот и истовремено помирување со неговото минато.

Аргумент

Церкас - кој дејствува како наратор во романот - го опишува Мануел Мена, знамец кој се приклучува на војската на единицата за напади Франкоисти. Младиот човек беше смртно ранет во битката кај Ебро, откако помина две години борејќи се за каузата. Приказната раскажана од писателот е полна со емоции, хумор и акција. Треба да се напомене дека самиот автор го смета ова дело како: „вистинскиот крај на заплетот на Војници на Саламис".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.