Книгите на Роза Монтеро

Роза Монтеро. Фотографија © Патриша А. Лланеза

„Роза Монтеро Либрос“ е едно од најпопуларните пребарувања на интернет. Меѓу добиените резултати може да се најдат најистакнатите наслови на мадридскиот писател во последните 4 децении. Авторот дебитираше во 1979 година со романот Хроника на кршење на срцето, дело кое во тоа време го изненадило литературното опкружување на Шпанија. Сепак, постот што ја величаше беше Youе се однесувам кон тебе како кон кралица (1983 г.), книгата што ја смести за прв пат на списокот на најпродавани.

Монтеро има плодна кариера и во литературата и во новинарството. Во својата кариера во светот на писмата, тој успешно објави 17 книги, 2 раскази и 6 наслови за деца, со која таа е наградувана во разни прилики. Тој се истакна и во новинарската област, каде што има добиено награди како што се: Светска награда за интервју (1978) и Национална новинарска награда (1981).

Кратка биографија на Роза Монтеро

Роза Марија Монтеро Гајо е родена во Мадрид на 3 јануари 1951 година, ќерка на Амалија Гајо и Пасквал Монтеро. На рана возраст, Роза покажа интерес за читање и успеа да ги напише своите први идеи на многу експресивен начин. На 18-годишна возраст, тој влезе во Универзитетот Комплутенсе во Мадрид, со цел да студира психологија на Филозофскиот факултет и писма., иако години подоцна тој одлучи да ја смени кариерата.

Од 1969 до 1972 година, тој помина четири курсеви по психологија во иста институција, но конечно реши да аплицира за кариера во Новинарство на Вишата школа за новинарство во Мадрид. Истата година, тој соработуваше во различни медиуми, како што се: Луѓе, брат Волк, рамки и можни. Тој ја кулминираше својата кариера во 1975 година и од 1977 година до денес работи во весникот Земјата.

Книжевна трка

Роза Монтеро жнееше просперитетна книжевна кариера во која објави 17 романи - од 1979 година до денес -. Многу од овие дела ја направија достојна за важни награди, како што се:

Исто така, авторот е добитник на разни меѓународни награди, меѓу кои се издвојуваат следниве:

 • Награда за кругови од Чиле (1998 и 1999 година)
 • Награда за римски премиер од Гинт-Емилион Франција (2006)

Одличното пенкало на драматургот и овозможи да добие признание во Шпанија, и покрај фактот дека ова е пазар во кој преовладуваат мажите. Успехот на неговите романи е надминат на национално и меѓународно ниво, преведувајќи се на 20 јазици и прилагодени за театар, кратки филмови, па дури и за опера. Исто така, нејзиното дело е предмет на студии низ целиот свет, објавувајќи десетина дела што се однесуваат на авторот и повеќе од 50 колективни копии кои содржат некои анализи за неа.

Романи на Роза Монтерос

 • Хроника на кршење на срцето (1979)
 • Функцијата Делта (1981)
 • Youе се однесувам кон тебе како кон кралица (1983)
 • Возубен господар (1988)
 • Тресење (1990)
 • Убава и темна (1993)
 • Ќерка канибал (1997)
 • Срцето на Татар (2001)
 • Лудата жена од куќата (2003)
 • Историја на Транспарентен крал (2005)
 • Инструкции за спас на светот (2008)
 • Солзи на дожд (2011)
 • Смешна идеја да не се видиме повеќе (2013)
 • Тежината на срцето (2015)
 • Месото (2016)
 • Во време на омраза (2018)
 • Со среќа (2020)

Краток преглед на некои книги од Роза Монтеро

Летописи на кршење на срцето (1979)

Тоа е првиот роман на писателката Роза Монтеро. Претставата се одвива во Шпанија во 80-тите години од минатиот век. Заплетот ја покажува позицијата на генерацијата жени кои ја освоија долгоочекуваната слобода, но кои сè уште не знаеја како правилно да се справат со неа.  

Синопсис

Приказната е насочена кон Ана, новинарка на реномиран весник и која минува низ тешки моменти. Откако се раздели од Хуан, со кого соработуваше 3 години, таа е принудена да го воспитува својот син сам во услови на исклучително големи работни обврски.

Романот покажува комплициран социокултурен судир: доцнењето на ерата на Франко и модернизацијата на новото време. Тоа е заговор за рефлексија - меѓу редови полни со чувствителност - на прашања, ситуации и предрасуди кои дури и денес, во XXI век, влијаат на многу жени.

Ќерка канибал (1997)

Тоа е едно од најпознатите дела на шпанскиот писател, роман кој се осврнува на мистеријата на исчезнувањето. Заплетот е сместен во Шпанија на крајот на 2003 век. Од неговото објавување, тоа е успешен во продажбата, покрај тоа, истата година заслужувајќи ја наградата Примавера за шпански роман. Во XNUMX година беше адаптиран за филм на Антонио Серано и во главната улога ја имаше Сесилија Рот. Исто така, inaина Монге се качи на сцената како претстава „Лоцирај се“.

Синопсис

Заплетот започнува со презентација на брачна двојка што живее во Мадрид, составена од писателот Лусија Ромеро и Рамон Иружа, даночен службеник. Иако се заедно 10 години, не ги идентификува loveубовта; всушност, може да се каже дека ги обединува обичајот. Како и да е, Двојката одлучи да одвои неколку дена и да ја посети Виена за крајот на годината, но нешто се случи непосредно пред да започне летот: Рамон исчезнува без никакво објаснување.

По пребарувањето низ целиот аеродром, Лусија, полна со нерви, решава да замине во нивниот стан, а кога не добива одговори е принудена да го пријави исчезнувањето во полиција. Детективското тело ја презема истрагата, но истовремено писателот бара траги. За да го стори тоа, жената користи помош од својот сосед Феликс - анархист ветеран - и Адријан - неискусен млад човек.

Како што започнува процесот на напорно следење, Лусија сфаќа дека живеела лага што ја изела. Веќе појасна со реалноста, таа добива доверба во себе и исто така одлучи да се распраша за вистинската причина за животот.

Историја на Транспарентен крал (2005)

Тоа е десетта книга објавена од Роза Монтеро. Тоа е историски роман што се случува во Европа од дванаесеттиот и тринаесеттиот век. Заплетот подигнат од писателот има голема сила и е предодреден да стане литературен класик. Извонредноста на делото му даде озлогласеност меѓу академците и читателите, што му овозможи да освои престижни награди, како што се:

 • Што да се прочита наградата 2005 година за најдобар шпански роман
 • Награда Мандараче 2007 година

Синопсис

La Историја на Транспарентен крал ја раскажува драмата на младата петнаесетгодишна девојка по име Леола, која живее понизно во земји потопени во војна и доминираат средните мажи. Еден ден, таа донесува одлука што ќе и го промени животот засекогаш: го грабне оклопот од мртвиот војник и го користи за да остане незабележан.

Оттаму започнува одисејата, која во прва личност ја раскажува самата Леола и која се одвива во неколку важни поставки на средниот век. За време на развојот на приказната, ќе се појават неверојатни ликови со кои тинејџерот ќе живее големи авантури, меѓу нив и „Ниневе“ - претпоставена вештерка - кој ќе стане негов вооружен другар. Среде нејзините искуства во Франција, главната личност ќе наиде на енигма на Транспарентен крал, што се открива во последните редови на делото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)