Книги на Лора Галего: фантазија и младински авантури

книги од Лора Галего

Фотографија: Donostia Cultura

Родена на 11 октомври 1977 година во Куарт де Поблет, град во Валенсија, Лора Галего е една од најдобрите писатели на литературата за деца и млади на нашата земја. Со три литературни саги и повеќе од 30 објавени дела зад себе, Галего ја започна својата кариера во светот на писмата уште од мали нозе, со 13 напишани дела кои никогаш не ја виделе светлината на денот до Фонис Мунди, неговото прво дело, ја доби наградата Барко де Вапор во 1999 година организирана од издавачката куќа СМ, ​​веднаш откако стана една од најпопуларните книги на Лора Галего. 

Студентка по шпанска филологија и голем overубител на писма на Интернет (авторот веќе водеше форум за loversубителите на литературата во 2003 година и е многу активен корисник на социјалните мрежи), Галего и дава на своето дело фантастични нијанси на половина пат помеѓу научната фантастика и средновековната фантазија, но со многу чувство, за разлика од другите наслови од ист жанр.

Иако Лора Галего секогаш се истакнувала во младинската литература, нејзините книги за деца исто така се препорачуваат многу.

Ти сакаш да знаеш сите книги од Лора Галего?

Сите книги на Лора Галего

отпорот

Фенис Мунди

финис мунди

Првото дело на Лора Галего беше презентирано на разни литературни натпревари сè додека, конечно, во 1999 година ја освои наградата Барко де Вапор организирана од издавачката куќа СМ. Појдовна точка за ветувачка библиографија што ја истакнува оваа авантуристичка книга, која стана успешна по објавувањето.

Фенис Мунди, латински израз што се повикува на апокалипсата и кој би го сугерирала мајката на авторот, Мариса Гарсија, ја раскажува приказната за монахот Мишел, кој припаѓа на Орденот на Клини. Главен јунак кој, следејќи ги упатствата на пустиникот Бернардо де Тирингија, тргнува да го спаси човештвото пред доаѓањето на Апокалипсата. Единствениот начин да го направите ова е со повикување на Духот на времето. Како? Пронаоѓање на трите оски на кои лежи Тркалото на времето. Делото е поделено на три дела: Оската на сегашноста, во 997 година, Оската на иднината, во 998 година, која се одвива во градот Сантијаго де Компостела и Оската на минатото, во 999 година.

Саги со книги од Лора Галего

Лора Галего се истакна во фантастичната литература кај нас со многу свои наслови, но особено со нејзините три саги: Летописи на кулата, Спомени за Идан и Сара и стрелците.

Летописи на кулите

летописи на кулата

По успехот на Фенис Мунди, Лора Галего премина во жанрот на фантазијата со трилогијата Кроницас де ла торе, составена од четири наслови. Сага во која нејзините ликови се соочуваат со епски настани без да ја напуштат латентната сентименталност меѓу нејзините протагонисти. Хероината на приказната е Dana, млада жена која живее со своите браќа и сестри, но има неверојатни способности што ја прават чудак на нејзиниот град.

Сепак, сè се менува кога е мистериозно Сурен мајстор, одлучува да ја регрутира за да ја однесе на Долина на волците, каде што Кулата може да стане совршено место за да ги испитате своите овластувања. Откако ќе се најавите, Дана ќе ве придружува Каи, неговиот невидлив пријател, сè додека не влезе во кула каде што ќе го започне својот тренинг со фенис елф. Како што напредуваше заплетот, Кулата се чини дека крие бројни тајни што are се откриваат на Дана во форма на мистериозна дама по име Аонија.

Низ следниве книги, Дана, сега Mistубовница на кулата, е растргната помеѓу нејзината loveубов кон Каи и магијата на кулата, откако се соочи со мајсторот кој ја регрутираше. Книгите на сагата содржеле различни картички (вкупно 24) за да се надополнат како што се читале сите. Ова се тома што ја сочинуваат сагата:

Долината на волците (2000)

Проклетството на мајсторот (2002)

Повик на мртвите (2003)

Фенрис елфот (2004)

Иако многумина ја замислуваат оваа последна книга како уште една од Летописите на сагата со кулите, Лора Галего во многу наврати нагласи дека Ферис, елфот мора да биде замислен индивидуално од останатите книги и, дури, прочитајте пред да истражувате во авантурите на Дана.

Сеќавањата на Идун

Сеќавањата на Идун

Без да се откаже од фантастичната литература, Галего уште еднаш се потопи во нова трилогија, овој пат поставена помеѓу два света: фантастичниот Идан и Земјата. Главниот јунак на приказната е Викторија, млада жена од Мадрид, која поминува дел од своето детство во сиропиталиште управувано од Алегра д’Асколи, волшебничка која бега од светот на Идан, каде моментално доминира Ашран Некромантичарот, кој ги комбинираше моќта на шесте раси на овој свет со онаа на полубожните суштества: еднорози, змејови и шекови, исто така познати како крилеста змија.

Откако откри дека навистина станува збор за еднорог, Викторија се здружува Џек, последниот змеј и Кристијан, шек, кои живеат со неа во сиропиталиштето. И покрај повеќе сентименталниот карактер на првата книга, Спомените за Идан ги раскажуваат авантурите на тројцата протагонисти со цел да го вратат мирот и рамнотежата во светот на Идан.

Првиот том „Спомени за Идан“ беше претворен во графички роман во 2009 година. Ова се различните наслови што ја сочинуваат трилогијата:

Отпорот (2004)

Тријада(2005)

Пантеон (2006)

Сара и стрелците

сара и стрелците

Во оваа сага, Лора Галего тотално го сменила полот, обложувајќи се на феминизмот во еден институт. Предлага Сара, една млада жена која се засити од конвенции создаде женски фудбалски тим што се натпреварува со онаа на момчињата. Низ сагата сме сведоци на еволуцијата на овие „стрелци“, нивните предизвици и нивните loveубовни приказни. Ова се различните наслови:

Создавање тим (2009)

Девојките се воини (2009)

Најдобри стрелци во лигата (2009)

Фудбалот и loveубовта се некомпатибилни (2010)

Стрелците не се предаваат (2010)

Последниот гол (2010)

Други книги од Лора Галего

Покрај Фонис Мунди и нејзините три саги, Лора Галего ги објави и следниве книги и приказни:

 1. Поштарот од соништата.
 2. Враќање на белиот остров.
 3. Daughtерките на Тара.
 4. Легендата за залутаниот крал.
 5. Мандрака.
 6. Каде е Алба?.
 7. Dерка на ноќта.
 8. Огнени крилја.
 9. Колекционер на извонредни часовници.
 10. Царицата на етеричната.
 11. Каде пеат дрвјата.
  Добитник на Националната награда за литература за деца и млади 2012 година
 12. Во: Утре уште: Дванаесет дистопии за XNUMX век. 
 13. Книгата на порталите.

Која е твојата омилена книга од Лора Галего?

И твоја книги за млади префериран?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Joaquin dijo

  Ви благодариме што ги дадовте насловите на книгите на Лора Галего Гарсија, а некои информации се ценети за оние дела што не ги знаев. Мојата омилена книга? Повеќе од само една, тоа би биле спомените на сагата Идан, ме фати во тоа време, сега после петнаесет години, го препрочитувам, тешко дека се сетив, сега ќе започнам да го читам Пантеон, третиот дел Морам да признаам дека во мојот живот имам прочитано многу фантазија и мислам дека заедно со трилогијата на „Господарот на прстените“, никогаш не бев толку фатен во приказна. Ви благодарам многу на Лора, за создавањето свет како што е Идан и лик како Викторија. И со овие зборови, за кои не знам дали ќе стигнат до Лора, се збогувам и наскоро ќе се потопам во Идан!

 2.   Julулуа Лазаро Ликерас dijo

  Завршувам „Две свеќи за ѓаволот“ ... Го сакам и изненаден сум што зборуваат за вируси и пандемии ..., ваква актуелна тема, за жал ... со нетрпение очекувам да прочитам повеќе книги од овој автор