Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка

Кланот на пештерската мечка е прва книга на познатиот американски автор ан Мари Ауел. Објавен во 1980 година, тој е праисториски фантастичен роман, сместен во палеолитската ера на европскиот континент. Со ова прво дело започна сагата: Деца на земјата, која е продадена во милиони примероци низ целиот свет.

Наративот ги претставува детството и адолесценцијата на главниот јунак на серијата, Ајла, кој од многу рана возраст престојувал сираче, поради на кое му подлегнало неговото племе Една природна катастрофа. Меѓу редови, опишано е како малото девојче расте во непријателско опкружување, многу поразлично од околината што ја користела порано. Во 1986 година, претставата е адаптирана во филм на Мајкл Чепмен, во кој глуми Дерил Хана.

Резиме на Кланот на пештерската мечка (1980)

Ayla таа е девојка на 5 години со потекло од кромањон, кој талкајќи низ земја во сиромашна земја поради страшен земјотрес. Нејзината прошетка во потрага по местото каде што живеела - кое исчезна заедно со нејзиното племе - ја води во непознати и крајно опасни области. Одеднаш, е разбиен од а огромен пештерски лав што ја остава да умре од сериозни повреди.

Исто така, тресењето исто така предизвика штета a друга група примитивни мажи, неандерталци, кој припаѓал на Пештера мечка клан. Тие мораа да ги напуштат своите пештери, тврдејќи дека биле опседнати од проклетство на зли духови. Како што избегаа ја пронашле ранетата девојка, и веднаш, Иза - исцелител - се обидува да ја спаси.

Креб, мог-ур (шаман) на кланот, забележува дека малото девојче има обележано вашата кожа со тоа амблем на тотем, што за нив е а симбол на моќ. Секој забележува колку е различна Ајла; тие се робусни и силни, додека таа е тенок и фер тен. Ова предизвикува спротивставени мислења во кланот, за кои се расправа да одлучат дали да го продолжат патот со неа или да ја напуштат кон судбината.

И покрај конфронтациите, Иза го убедува Брун, водачот на групата, да ја земе девојката со себе, алудирајќи - делумно - дека таа ќе биде под негово обвинение. Оттаму, Ајла ќе порасне во околина многу поразлична од нејзината, бидејќи нејзиното племе беше една врска повисоко во еволуцијата. Младата жена има голема интелигенција и вештина со оружје, покрај тоа што комуницира со емитување звуци, нешто намуртено кај неандерталците.

И покрај постојаното одбивање од кланот, Ајла ќе живее во непрестајна потрага по прифаќање. Да ви помогнеме во вашата интеграција, Иза и го учи своето знаење како исцелител, која брзо ја асимилира, но која не може да ја вежба затоа што нема: „меморија за кланот“.

Оваа млада жена ќе помине низ многу перипетии, но ќе може да ги надмине благодарение на нејзиниот силен дух, бидејќи е заштитена со тотем на пештерскиот лав.

Анализа на Кланот на пештерската мечка (1980)

структура

Тоа е роман кои припаѓаат на родот историска фантастика, што се одвива на полуостровот Крим, кој се наоѓа на европскиот континент. Книгата се одликува 560 белези, поделена на 28 кратки поглавја, раскажана од сезнаен наратор од трето лице. Во текот на заговорот, ја опишува меѓусебната врска помеѓу две праисториски племиња „Неандерталци и кромањони“.

Карактерите

Ayla

Таа е девојка со потекло од Кро-Мањон и едвај 5 годиникој таа е единствената преживеана од нејзината етничка група. Таа е тој главен карактер, и на оваа книга и на целата сага. Авторот ја опишува како русокоса девојка со сини очи; заеднички карактеристики во нивната лоза.

Иза

Таа е исцелител на кланот од пештерската мечка, и кој се грижи за Ајла бидејќи ја наоѓаат тешко ранета. Малку по малку, таа ќе ја смета малата Кро-Магнон за уште една ќерка, па ќе се обиде да и помогне за да ја прифатат и другите припадници на нејзината етничка група.

Крем

Тоа е шаман - или мог-ур - на номадите од неандерталците, кој исто така е Братот на Иза. Тој е осакатен. Заедно со нејзината сестра, тие ќе се грижат за Ајла, па таа придонесува за воспитание на младата жена.

Други ликови

Во рамките на нарацијата, вклучени се многу разновидни карактери, меѓу кои се истакнуваат: Брун (главата на кланот) и Бруд (Синот на Брун). Исто така, се издвојуваат и други имиња, како на пр Уба, СЗО ќерка Иза и ќе заврши како сестра на Ајла. Приказната ќе открие имиња на други ликови како што се: Аба и Дурц, кои се многу важни во животот на главниот јунак.

Точни претстави

И покрај тоа што е измислена заговор, литературата истражува во сигурни детали на овие подвидови од родот Хомо, кои биле документирани од палеонтолозите со години. Оттука, текстот претставува многу историски и информативни аспекти од овие две раси, меѓу нив: нивните техники на лов, обичаи, како и деталните описи за физичките карактеристики.

Мислења на романот

Кланот на пештерската мечка има милиони читатели низ целиот свет, само во веб процентот на нејзино прифаќање надминува 90%. Многумина го сметаат за: "Најубавата праисториска сага некогаш раскажана". Од своја страна, на платформата Амазон овој текст има оценка 4,5 / 5; каде повеќе од 70% и дадоа 5 starsвезди на книгата, а само 6% ја оценија со 3 или помалку.

Биографија на авторот

Jeanан Мари Унтинен е родена во Чикаго (Илиноис), на 18 февруари 1936 година. Таа е втора ќерка на американски пар со финско потекло; неговата мајка: Марта Виртанен; и неговиот татко: Нил Соломон Унтинен, домашен сликар. Во 1954 година се омажи за Реј Бернард Ауел а седум години подоцна тие веќе имаа голема семејна група со седум члена, парот и нивните Пет сина.

Благодарение на неговиот висок коефициент на интелигенција, тој се приклучи на Менса, меѓународно здружение на надарените. По завршувањето на средното училиште ноќе, студирал на Државниот универзитет во Портланд и на Универзитетот во Портланд. Тој доби две почесни дипломи од колеџот Вернон и Универзитетот во Мејн. На 40-годишна возраст, тој доби МБА на Универзитетот во Портланд.

Книжевна трка

На крајот на универзитетот, Jeanан Мари реши да се зафати со литература, За ова, започна истражен процес за леденото доба. По долго време библиографска документација за праисторијата и неколку курсеви за преживување, тој одлучи да создаде цела сага, наместо единствена книга. Првата рата беше: Кланот на пештерската мечка (1980), што стана неверојатен успех.

Оттогаш, американската литературна објави 5 продолженија за да ја заврши серијата, која тој ја наслови: Деца на земјата. Овие романи се сместени во праисториска Европа, кои ја опишуваат еволуцијата на две раси на мажи: неандерталци и кромањони, како и нивната можна интеракција. Се проценува дека се продадени повеќе од 45 милиони примероци низ целиот свет

Книги за Jeanан Мари Ауел

 • Сага Деца на земјата
  • Кланот на пештерската мечка (1980)
  • Долината на коњите (1982)
  • Ловците на мамути (1985)
  • Транзитни рамнини (1990)
  • Камените засолништа (2002)
  • Земјата на заоблени пештери (2011)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)