Кен Фолетт

Кен Фолет

Кен Фолетт Тој е еден од најпознатите писатели во светот. Тој стана светски познат со својата книга „Столбовите на Земјата“, но во реалноста веќе имаше многу други книги под појасот, а читателите кои ги „испија“ неговите книги беа многу.

Ако не сте чуле за авторот и сакате да дознаете повеќе за него, ве покануваме да го сторите тоа подолу затоа што составивме сè што треба да знаете за животот на овој писател.

Кој е Кен Фолет

Кој е Кен Фолет

Би можеле да кажеме дека Кен Фолет е еден од најпознатите најпродавани автори во светот, признат и дека секој пат кога ќе издаде книга има многу што одат во книжарниците за него. Но, ние сакаме да го расплетуваме писателот, да знаеме малку повеќе за неговиот личен живот.

За да го направите ова, ние мора да започнеме во јуни 1949 година. Точно на 5-ти беше кога тој пристигна во Кардиф, во многу религиозно семејство. Фолет беше најстариот од тројцата браќа и тој живеел детство доста обележано од неговите родители, Мартин и Вени Фоллет. За да ви дадам идеја, им беше забрането да слушаат радио, да гледаат телевизија или да одат на кино.

Така, за Кен Фолет единствениот начин да се забавува е преку приказни. Овие ги раскажала неговата мајка, а имагинацијата и фантазијата што ги имал како дете го направил останатото. Така, без никаква врска, научи да чита многу рано, а книгите служеа како начин да избега од неговиот здодевен живот. Поради оваа причина, тој го имаше за свое омилено место библиотеката во неговиот град.

На 10-годишна возраст, семејството Фоллет се преселило во Лондон и продолжило да учи таму. Тој се запиша на филозофија на Универзитетски колеџ, нешто што изненади многумина, бидејќи, како син на даночен инспектор, се сметаше дека тој ќе тргне по стапките на неговиот татко. Но, поради начинот на кој порасна, бидејќи неговото семејство беше многу религиозно, тој беше полн со сомнежи и таа кариера беше начин да бара одговори на она што го имаше во неговиот ум. Всушност, самиот автор смета дека овој избор влијаел врз него како писател.

На 18-годишна возраст доживеал чудна ситуација за неговата возраст. И, тоа е дека, додека тој студираше и добро се забавуваше на Универзитетот, неговата девојка Мери остана бремена, а парот заврши во брак по првиот мандат на студии. Продолжи со кариерата, страстен кон политиката и заврши во септември 1970 година.

Раните дела на Кен Фолет

Неодамна дипломиран, Фоллет одлучи да заврши постдипломски студии по новинарство, нешто што започна да ја добива „бубачката“ со пишување. Всушност, тој започна да работи како репортер во Кардиф, на Јужниот Велс Ехо.

Кога три години подоцна се роди нивната ќерка Мари-Клер, таа стана колумнист за London Evening News.

И покрај фактот дека се вработуваше, сфати дека неговиот сон да биде успешен истражувачки новинар никогаш нема да дојде, па реши да го смени курсот и започна да пишува фикција во слободно време, ноќе и ноќе. викенди.

Тоа го стори тоа, една година подоцна, во 1974 година, тој реши да ја напушти работата во весникот и да се приклучи на Еверест Букс, лондонски издавач каде што започна да ги објавува своите книги, иако ниту една од нив не беше успешна. Додека не пристигна. „Остров на бури“ беше книгата што го катапултираше Кен Фолет во групата најпродавани.

Остров на бури

Оваа книга, објавена во 1978 година, ја доби наградата „Едгар“ и досега е продадена во повеќе од 10 милиони примероци. Како резултат, Кен Фолет се откажал од работата и изнајмил вила на југот на Франција за да се посвети целосно на своите следни романи. Секако, со страв да не може да го повтори постигнатото со тој голем успех.

Му требаа три години на Кен Фолет повторно да ги спакува куферите и повторно да се пресели во Лондон, поточно во Сари. А, тоа е што киното, театарот и другите видови на забава го повлекоа во градот. Во тоа време, Фолет се повеќе се интересираше за политика. Тој беше вклучен во изборните кампањи на Лабуристичката партија, каде ја запозна Барбара Броер, секретар на локалниот огранок на партијата. Тој се в loveубил во неа и се оженил со неа во 1984 година. Тие живеат во ректоратот на Хертфордшир, каде се и децата на Кен Фолет, децата на Барбара, како и партнерите и внуците на парот.

Во врска со нејзината работа, Барбара е пратеник на Стивинеџ од 1997 година, додека Кен Фолет продолжува со пишувањето; Понатаму, тој никогаш не дозволил политиката да влезе во литературата.

Неговите упатства за пишување треба да започнат да пишуваат по појадокот и да продолжат до четири часот попладне, во кое време тој ќе застане да се опушти и да се релаксира.

'Другиот' Кен Фолет

'Другиот' Кен Фолет

Обично Кен Фолет ја знаеме неговата по литературна страна, но, Дали знаете дека тој е претседател и на други здруженија? Па да, конкретно, се знае дека е:

 • Претседател на дислексија акција.
 • Член на Управниот одбор на Националниот фонд за писменост.
 • Член на училишниот совет на Основното училиште и расадник Робек.
 • Почесен докторат по литература, од Универзитетот во Гламорган.
 • Член на Кралското друштво за уметности.
 • Почесен претседател на трустот „Стивениџ заедница“.

И, и покрај фактот дека неговото време е посветено на книгите, писателот знае како да се организира да исполни многу други обврски и да помогне таму каде што е потребно. Покрај тоа што беше многу вклучен со неговото семејство.

Книги Фолт книги

Книги Фолт книги

Извор: РТВЕ

Еве ви оставаме а список на сите книги што ги објави Кен Фолет, понекогаш потпишани преку различни псевдоними.

 • Серија Карстеирс од јаболка (1974-1975), потпишана под псевдонимот Симон Мајлс
  • Големата игла.
  • Големото црно
  • и Големиот хит
 • Шпионската серија Пирс Ропер (1975-1976), потпишана со неговото име
  • Шејк аут
  • Рацијата на мечка
 • Други дела потпишани со различни псевдоними (1976-1978)
 • Малолетнички романи, под псевдонимот Мартин Мартинсен
  • Тајната на студиите на Келерман или мистеријата на студиите на Келерман
  • Моќните близнаци или Мистеријата за планетата црви
 • Работи под псевдонимот Бернард Л. Рос
  • Амок: Крал на легендата
  • Јарец Еден
 • Романи под псевдонимот Захари Стоун
  • Скандалот со Модилјани.
  • Хартиени пари.
 • Романи потпишани со вашето име од 1978 година
  • Островот на бурите.
  • Тројно.
  • Клучот е во Ребека.
  • Човекот од Санкт Петербург.
  • Крилјата на орелот.
  • Долината на лавовите.
  • Ноќ над водите.
  • Опасно богатство.
  • Место наречено слобода.
  • Третиот близнак.
  • Во устата на змејот.
  • Двојна игра.
  • Висок ризик.
  • Конечен лет.
  • Во бело.
  • Никогаш.
 • Сага за столбовите на Земјата
  • Столбовите на земјата.
  • Бесконечен свет.
  • Огнена колона.
  • Темнината и зората.
 • Век трилогија
  • Падот на гигантите.
  • Зимата на светот.
  • Прагот на вечноста.
 • Не-фикција
  • Heist на векот, 1978 година, со Рене Луис Морис; (насловен во Соединетите држави господин од 16 јули).
  • Нотр-Дам, 2019, книга почит кон катедралата Нотр Дам де Париз по пожарот.

Сега кога го познавате Кен Фолет малку подобро, дали се осмелувате да прочитате повеќе од неговите книги? Кој ви се допадна најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.