Карла Монтеро. Интервју со авторот на Огнениот медалјон

Фотографија: Карла Монтеро, Твитер профил.

Карла монтеро Студирал право и деловен менаџмент, но последните неколку години е посветен на литературата. Тој победи Награда за кругот на читателите на романот со Дама во прашање, нејзиниот прв успех. Потоа продолжија Смарагдната маса, Златната кожа, Зимата на твоето лице или Женската градина Верели. Неговиот последен роман е Огнениот медалјон а излезе лани во октомври. Ви благодарам многу вашето време и љубезност да ми дадете ова интервју во која зборува за неа и за други теми.

Карла Монтеро - интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНА: Насловот на вашиот роман е Огнениот медалјонНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

КАРЛА МОНТЕРО: Огнениот медалјон преземе некои од ликовите од претходниот мој роман, Смарагдната маса, да ги качат на а нова авантура во потрага по реликвијата што и го дава насловот на книгата. Ана Гарсија-Брест, млад историчар на уметност и Мартин Лохсе, мистериозен ловец на богатство, се протагонистите на овој заплет што ги води Мадрид, Берлин, Цирих, Санкт Петербург или Истанбул во опасна трка да се фати скапоцен камен.

За време на нивното пребарување, тие ќе се поврзат со а историја на минатото што се случува во Берлин, во Мај 1945, веднаш откако Советите го зазедоа градот и завршува Втората светска војна во Европа. Во ова сценарио, неколку ликови се спојуваат кои имаат многу врска со медалјонот: Катја, руски снајперист; Ерик, германски научник; Рамиро, шпански студент; и Питер Ханке, поранешен агент на Гестапо.

Идејата за повторно земете ги ликовите de Смарагдната маса Тоа е нешто што низ овие десет години од објавувањето на овој роман, на публика. Тоа, заедно со другите теми за кои сакав да разговарам и кои се чинеше дека совршено се вклопуваа во проектот, доведе до Огнениот медалјон.

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша?

КО: Не, не се сеќавам на првата книга што ја прочитав. Можеби беше стрип, кога бев мал ги сакав, исто така и книгите на Елена Фортун, Петте, Холистерите… Можеби првата книга за возрасни што ја прочитав беше Rebeca, на Дафне du Maurier, и ме разнесе. Првото нешто што го напишав беше а романтична авантура, со рака, во фолија, да се биде тинејџер.

 • АЛ: Писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

КО: Имам премногу омилени автори, не можам да одберам еден. Џејн Остин, сестрите Бранте, Чарлс Дикенс, Оскар Вајлд, Агата Кристи, Хемингвеј, Скот-Фицџералд, Кен Фолет, Розамунд Пилчер, Мајкл Размислувања, Елена Фортун ... Буф, дали оставив толку многу ...

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

КО: А Janeејн Ер и г-дин Рочестер.

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

КО: Ништо. Поради околностите како член на многудетно семејство пишувам каде можам, како можам и кога можам.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

КО: Ако можам да изберам, ги претпочитам моментите на тишина и осаменост, на мојата маса пред прозорецот, со чај, кој завршува ладен, и запалена свеќа. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат?

КО: Сите освен терор -освен некои класични- и научна фантастика

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

КО:Мажи без жени, на Мураками. И пиши, пишувам неколку интервјуа.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото и што одлучи да се обидете да објавите?

КО: Јас одлучив да објавува наградата „Круг на читатели на романи“.. Дотогаш немав вокација да објавувам, пишував за мое уживање. Но, наидов на оваа неодамна објавена награда и фактот што беше изгласана исклучиво од читателите ме поттикна да се пријавам. Го освоив и тоа ме доведе до каде што сум денес, дванаесет години подоцна и со шест објавени романи.

Во моментов, постоењето на бројни платформи за самообјавување Добар приказ е да се направи скок во издавачкиот свет. Вистина е и дека има голема конкуренција и, според она што го слушам, тешко е да се најдат дела кои комбинираат квалитет и комерцијална ориентација.

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

КО: Моменталната ситуација не ме засега на професионален план, во секој случај тоа го прави на подобро бидејќи овие години на пандемија луѓето си го вратиле вкусот за читање како приоритетна форма на слободно време. Во секој случај, Мислам дека оваа пандемија не ме инспирира. Јас од моја страна имам доволно за да го живеам, не сакам и тоа да биде дел од моите приказни. Тоа не е ни атрактивна тема за мене како читател.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)