Сите книги од Камила Локберг

Најдобрите книги на Камила Лакберг

Во 2003 година, еден млад шведски писател објави книга под името Ледената принцеза, која на крајот ќе стане бестселер. Шеснаесет години подоцна, Камила Локберг стана репер за Нордиски писма и детективска литература, кој е неговиот роден град,  Фјелбека, епицентарот на сите приказни во кои играат полицаецот Патрик Хедстром и писателката Ерика Фалк. Ве воведуваме сите книги од Камила Локберг, кои се продадени во повеќе од 25 милиони примероци низ целиот свет.

Сите книги од Камила Локберг

Ледената принцеза

Првиот роман на Локберг беше објавен во 2003 година број 1 во Шведска и беше преведено и објавено во Шпанија во 2006 година. Едно од најпознатите дела на авторот го претстави мистериозниот град Фјелбека преку самоубиството на Александра, млада жена чија пријателка од детството, писателката Ерика Фалк, е известена од нејзините родители за неодамна починал дека тоа навистина било убиство. Заедно со полицаецот Патрик Хедстром ќе се обиде да го реши случајот.

Дали сакате да прочитате Ледената принцеза?

Врисоците од минатото

Објавен во 2004 година, вториот роман на Локберг ги собира повторно главните ликови на Ледената принцеза, Ерика Фалк и Патрик Хедстром, овој пат заедно и очекуваат бебе. Идилична ситуација што се претвора во кошмар кога парот ќе реши да го помине летото во градот Фјелбека, каде што едно момче штотуку го најде телото на една млада жена заедно со уште две девојчиња кои исчезнаа пред неколку месеци, предизвикувајќи нова приказна што ја продолжува истата и зависна шема на делото на шведскиот автор, иако овојпат приказната е поумешна и извиткана.

Lee Врисоците од минатото.

Theерките на студот

Приказните на Локберг се привлечни, го привлекуваат читателот на нивната трева и ги прават соучесник потрага по убиец што по секоја цена сакаме да го откриеме. Фактори кои ја претворија работата на овој автор во кука за loversубителите на детективска литература, да се биде Theерките на студот друга негова главна титула, овој пат објавена во Шведска во 2005 година и во Шпанија четири години подоцна. Во ќерките на студот, протагонистите се веќе родители, што се совпаѓа со појавата на трупот на Сара, ќерка на пријателка на Ерика, која беше удавена пред да биде фрлена на дното на морето.

Криминал во живо

Во деновите пред венчавката на Ерика и Патрик, стабилен пар чија ќерка Маја има 8 месеци, градоначалникот на Фјелбека најавува доаѓање на телевизиска екипа која ќе го снима реалното шоу „Факинг Танум“, слично на Гран Брат . Иако овој експеримент ветува дека ќе донесе бројни придобивки за населението, снимањето се претвора во пекол кога еден од членовите на програмата се чини убиен, предизвикувајќи го Патрик да го испита случајот и стравувајќи за животот на неговото девојче.

Сè уште не сте прочитале Криминал во живо?

Неизбришливите стапалки

По крајот на летото, писателката Ерика се враќа на својата работна активност додека нејзиниот партнер Патрик останува некое време во грижата за нивната ќерка Маја. Стабилност што повторно е скратена кога трупот на Ерик Франкел, познат историчар на Втората светска војна, се појавува во околината на Фјелбека.

Lee Неизбришливите стапалки.

Сенката на сирената

Објавено во Шведска во 2008 година, Сенката на сирената смета како протагонист со Библиотекар Фјелбека Кристијан Тајдл, кој е жртва на уцена по објавувањето на неговиот прв роман „Ла сомбра де ла сирена“. Мистериозна легенда со матно семејно потекло кој го осудува својот пријател Магнус да умре под мразот, отворајќи нов случај што треба да го истражат Ерика и Патрик.

Набудувачите на светилниците

Паранормалниот фактор не недостасува во мистериозните приказни на Локберг Набудувачите на светилниците еден од најприродните од сите. Во книгата, ние сме запознати со Ерика веќе бремена со близнаци и со многу малку време да ја посетиме Ени, пријателка од средно училиште, која одлучи да се врати во Фјелбека. Заплетот почнува да се комплицира кога ново пристигнатото семејство ќе одлучи да се пресели на островот Граскар, населен со стари духови, духот на неговата поранешна девојка Мете, единствената што Ани може да ја види кога ќе се појави убиен.

Погледот на ангелите

Во овој нов роман е уште еден остров, Ваö, епицентарот околу кој се вртат сите мистерии на новата заговор. Место каде брачната двојка формирана од Еба и Мортен се реши да се пресели по смртта на нивниот мал син и на чија фарма семејството на Еба исчезна пред триесет години поради пожар без образложение и истрага. Еба, која беше едвај една година кога ја пронајдоа, продолжува да прима роденденски желби од мистериозен испраќач чиј идентитет започнуваат да го испитуваат Патрик и Ерика.

Не пропуштајте Погледот на ангелите.

Аматорот на лавот

Во средината на јануари, најстудено во Фјелбека, гола млада жена застанува на сред пат, каде што ја прегазува автомобил. Откако телото било идентификувано, откриено е дека жртвата исчезнала пред четири месеци и, судејќи според бројните рани и осакатувања што ги носел, тој бил убиен од напаѓач со непознат идентитет. Случајот, кој го истражува Патрик, се одвива паралелно со следењето на семејната драма од неговата сопруга Ерика.

Lee Аматорот на лавот.

Вештерката

Најновиот роман на Локберг Објавено е на 1 март во нашата земја преку издавачката куќа „Маева“ и се одржува повторно во околината на Фјелбека. Во оваа нова приказна, авторката се потопува во лов на вештерки, кој продолжува да постои во XNUMX-от век и кој повторно избувнува по појавувањето на трупот на четиригодишно девојче. Сцена на злосторство слична на онаа што се случи пред триесет години, кога двајца млади луѓе беа обвинети за убиството дури и без да можат да бидат затворени затоа што биле малолетни, повторно се појави кога ќе се случи ова ново убиство што го истражуваа Ерика и Патрик.

Сè уште не сте прочитале Вештерката од Камила Локберг?

Дали сакате да ги прочитате сите книги на Камила Локберг и да ве заведе шведската црна дама?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Книжарница Лера Пациос dijo

  Швеѓаните имаат природен дар за детективски романи, секако многу добра препорака.

  1.    Сандра dijo

   Ги сакам нејзините книги, мојот омилен писател ...

 2.   Genенина Гленда iliилиберто dijo

  Ги прочитав скоро сите книги на Камила; Она што најмногу го достигна моето срце е: Непријатни стапалки. Честитки за еден таков прекрасен писател, кој нè тера да се смееме, да плачеме и да не го заборавиме минатото.