Како да започнете со работата на Сер Тери Прачет

Сер Тери Прачет

Нема подобра почит за еден автор отколку што се чита неговото дело, дури и кога предметниот писател му ги дал двете сребрени монети на бродерот. Во некои случаи, читањето и препрочитувањето на неговата работа е лесна задача, но во други слични читањето на делото на Сер Тери Прачет е долго и комплицирано бидејќи неговата работа беше плодна и долга.

Сер Тери Прачет беше британски автор кој го заслепи светот и изненади со неговата Сандо МундоИско, серија романи кои зборуваа за фантастичен свет и различен од она што е познато денес, каде Зандани и змејови и Толкин тие ја одбележаа парадигмата на фантастичниот роман.

Овчарската круна, постхумното дело на Прачет ја продолжува сагата Discworld

За жал, на 12 март 2015 година, Сер Тери Прачет не напушти, по тешката борба против Алцхајмеровата болест, но пред да нè напушти успеа да го заврши својот најнов роман, Овчарската круна, постхумно дело кое има успех меѓу многуте следбеници што ги доби Сер Тери Прачет.

Ако го земеме предвид и читањето на Шпанците, тогаш работите се комплицираат објавувањето на делата не беше направено како што беа објавени, но на поинаков начин од останатите, така работите стануваат уште покомплицирани. Затоа, сакавме да ја направиме оваа статија како одраз на редот за читање на делата на Сер Тери Прачет, не само за да му оддадеме почит на писателот, туку и да уживаме во читањето на истиот.

Дискрилд

Сагата Discworld или позната како Дискрилд е најпозната сага на писателот, но Сер Тери не секогаш објавуваше дела поврзани со Сагата, а понекогаш и тој го менуваше со други видови публикации или дела кои беа далеку од следење на заплетот на дискотеката Мундо.

Дискрилд

Познатата сага започнува со претставата Бојата на магијата објавено во 1983 година. Ова дело разговор за Риусинд, бескорисен млад волшебник кој не завршил Невидлива школа за магија. Авантурната сага за Ricewind е проследена со следниве дела: Фантастичното светло, Речицеро, Ерик, интересно време и земјата на крајот на светот.

Авантурите на Ricewind не се единствените што ја сочинуваат сагата Discworld. Тука е и субсагата Вештерките, која е составена од следната колекција романи и завршува со постхумното дело на Сер Тери Прачет:

 • Еднакви обреди
 • Вештерство
 • Патнички вештерки
 • Лордови и дами
 • Маскарада
 • Карпе југулум
 • Малите слободни мажи
 • Шапка полна со небо
 • Зимски Смит 
 • Овчарската круна

Чувари! Чувари?

Оваа серија на книги реагира на светот на фантазијата, но неговиот жанр е многу различен од оној на сагата Discworld. Овој пат станува збор за детективски романи сместен во фантастичниот град Анк-Морпорк.

чувари-чувари

Чувари! Чувари? Се смета за прв роман во оваа сага и најдобар за почетниот читател, но други веруваат дека е така Ноќен часовник. Во секој случај, овие романи се следат

 • Мажи во раце
 • Нозе од кал
 • Гласам тешко!
 • Петтиот слон
 • Ноќен часовник (или чувари! Чувари?)
 • Тапа! 
 • Бурмут.

Помали богови

Тоа е најсмешната и најсовремена сага, ако е можно, на Сер Тери Прачет, бидејќи тој се обидува да направи сатира за односите во своето време меѓу моќта и Црквата, како и да се потсмева на религиите. Работата е важна приказната за Бог Ом и неговиот пророк Брута. Ова дело зборува за омнизам, монотеистичка религија која е измислена, но може да се спореди со сегашното христијанство или ислам.

Помали богови

Приказната зборува за пристигнувањето во физичкиот свет на богот Ом каде тој гледа и потврдува дека и покрај тоа што има голема религиозна мрежа, пророкот по име Брута е единствениот кој навистина верува во него. Во овој случај, силно препорачуваме да се одлучите за најактуелното издание на делото, бидејќи во првите преводи изоставија одредени ставови од оригиналниот роман, грешка што е коригирана.

Ова дело е проследено Пиромиди y Смртта и што следи после тоа. Пиромиди зборува Птепиќ, млад принц на малото кралство eliелибеиби, пандан на историскиот Антички Египет. Оваа приказна ги раскажува авантурите на тој млад принц кој се враќа во своето село како бог-крал. По неговото пристигнување тој се судира со свештениците од неговата сопствена религија и со изградбата на единствена пирамида која го изолира малото кралство во изолирана димензија, одделена од остатокот на Дискворлд.

И сметката на Смртта и што следи после тоа можеш да го најдеш овде тотално на кастилјански. Тоа е краток расказ кој има за цел да ја продолжи сагата за Мали богови, во овој случај со Смртта, божественост што се појавува доста често во делото на Сер Тери Прачет.

Добри предзнаци

Ова дело нема никаква врска со Discworld, ниту градови ниту светови, но не застанува продолжи тонот на сарказам и иронија содржи напад на апокалипса, антихрист и пророштва. Во овој случај Сер Тери Прачет имаше соработка со Neil Gaiman, креаторот на Sandman, меѓу многу други дела.

Нација

Ниту Насион нема врска со Мунодиско, но со писателот, сепак беше објавено неколку месеци откако му беше дијагностицирана Алцхајмерова болест. Во ова дело, со наративна позадина, Сер Тери ни раскажува за своите мисли и во тотално осмислен и уникатен тон во рамките на делото на Сер Тери Прачет. Овој роман раскажува за Мау, единствениот преживеан на остров, откако цунамито ги избриша сите траги од животот на островот. Нешто необично, но тоа е одлична позадина за интересен роман.

Трилогија егзодусот Гном

Оваа сага раскажува приказната за село gnomes, град на работ на истребување, овој град на гноми, соочен со таква опасност, решава да се пресели и да преземе патување во кое ќе најдат опасности, други раси и повеќе гноми со кои ќе одат заедно. Оваа трилогија е фокусиран на младинскиот свет и поради оваа причина обично не се споменува многу кога се зборува за писателот, иако тоа не го намалува помалку од другите саги.

Егзодус на Гном

Трилогијата Johnони Максвел

Оваа сага или трилогија има и млада публика можеби и повеќе од претходната сага. Оваа трилогија раскажува авантурите и животот на 12-годишното момче Johnони Максвел дека мора да го напушти својот град кога неговите родители ќе се разведат. Nyони Максвел завршува како тинејџер каде живее други видови авантури, но низ романите можеме да видиме како расте Johnони Максвел.

Заклучок за ова патување низ делото на Сер Тери Прачет

Како што можеш да видиш, Работата на Сер Тери Прачет не е воопшто мала, но добро нарачана може да биде многу интересна. Така, од една страна ги одделив насловите според теми или саги, а од друга страна, тие исто така беа нарачани според датумот на објавување, иако тоа не беше многу почитувано врз основа на значењето и разбирањето за читателот, нешто што како многу од знаете дека е поважно од објавувањето на книгите.

Во секој случај, како што велам, нема подобра почит од препрочитување на дела на писател Сер Тери Прачет секогаш се докажувал дека е достоен за таа почит Не мислиш?

За да завршам и за најинтересните, ви оставам инфографик за нарачката и целата работа на Сер Тери Прачет, инфографик што го имаме благодарение на момците од Фанкуева а особено Алкар кој толку kindубезно го создаде и го објави јавно овој фантастичен водич.

Водич за работата на Сер Тери Прачет


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)