Úесус Санчез Адалид. Интервју со авторот на Оружјето на светлината

Фотографија на úесус Санчез Адалид: (в) Антонио Аморес. Со благодарност од Ingenio de Comunicaciones.

Хесус Санчез Адалид има нов роман, Оружје светло. Екстремадуранскиот писател на историски романи има толку широка траекторија тоа е скоро изгубено во времето и достигнувањата: Светлината на истокот, Моцарабик, Заробеникот, Воздушната врата, Витезот на Алкантара, Алказаба... Задоволство беше што можев да направам ова интервју со. Во него тој ни раскажува за ова ново дело и исто така раскажува малку за неговите омилени автори или сцената за издаваштво. Јас навистина го ценам вашето време и nessубезност посветен

ÚЕСС СИНЧЕЗ АДАЛИД - ИНТЕРВЈУ

 • ЛИТЕРАТУРА ТЕКОВНО: Вашиот нов роман е Оружје светло. Што можете да ни кажете за неа?

ЈЕСЕС СИНЧЕЗ АДАЛИД: Оружје светло е патување со душата кон еден исклучително интересен период во историјата, крајот на XNUMX век и почетокот на XNUMX век. Тоа е време колку е фасцинантно, колку и не се знае.

Сè започнува кога, околу 1000 година, Алманзор повторно и повторно се заканува на северот на хиберскиот полуостров. Некои мистериозни бродови пристигнуваат на брегот на Тарагона и оставаат странец присутен во малото пристаниште Кубел. Виталните авантури на две момчиња ќе нè одведат низ различните територии на Каталонија, кога брзи воени кампањи тоа ќе кулминира во Кордова.

Идејата потекнува од средба со импресивен историски настан, но необјасниво непознато. Ги најдов податоците скоро случајно ... Постојат приказни што се чини чекаат да се напише сегашниот момент.

Сè започна додека истражуваше претходен роман, кога во исламските хроники се појави многу значаен податок што ми беше тотално непознат: лКаталонците ја разрешија Кордоба на почетокот на XNUMX век, кога калифатот сè уште беше во полна сила. Ова се случи веднаш по смртта на Алманзор, и како добро испланирана одмазда. Бидејќи Алманзор порано, во 985 година, тој ја ограби и уништи Барселона за возврат, носејќи го во Кордоба целото свое богатство и илјадници заробеници.

Броевите на Каталонците никогаш не го заборавија тоа, ниту го заборавија фактот дека Франките не дојдоа да им помогнат. Од тогаш па натаму, тие одлучија да се осамостојат од франкиската монархија за да започнат сопствен пат, и покрај големата закана од муслиманите. Поводот за одмазда дојде кога калифатот беше вовлечен во граѓанска војна. Каталонците собраа голема војска и се спуштија кон Кордоба, кој сè уште беше најбогатиот и најславниот град на Запад.

Јас барав верно го пресоздаваме животот во замоците и логорите воини, необичните односи меѓу благородниците и свештенството, богатата монашка култура, секојдневните обичаи, loveубовта, војната, стравот и храброста ... Секогаш во фасцинантните поставки на една единствено убава и солидна земја, но и плодна и полна со светлечки градови: Барселона , Герона, Сео де Ургел, Вик, Солсона, Бесало, Берга, Манреса, Тортоса, Лерида; и на големите манастири кои го прошируваат нивното влијание: Санта Марија де Рипол, Сан Кугат, Сан Хуан де лас Абадесас, Сан Педро де Родас, Сан Мартин де Каниго… Со прекрасниот калифат Кордоба како позадина.

Среде сето ова, А. млада жена ќе се дискутира за ослободи се од ропството на твојот затворен познат свет И социјално.

Друга круцијална фигура de Оружје светло es Олиба, син на грофовите на Цердања и Бесали, кој во 1002 година се одрекол од своето наследство станете монах. Среде збунетоста и насилството, се појавува човек чиј разум и мудрост ќе донесат светлина и ќе го откријат вистинското богатство, кое е духовно по природа ...

 • АЛ: Дали се сеќавате на првата читана книга? И првата приказна што ја напиша?

ЈСА: Првата книга што се сеќавам дека ја читав беше насловена Јас сум од Екстремадура. Тоа беше книга за деца што ги опишуваше работите на Екстремадура и раскажуваше приказни за ликовите на Екстремадура од минатото.

Првата приказна ја напишав кога имав 10 години. Беше приказна за пијанист.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЈСА: Бев многу шокиран Мигел Строгоф од lesил Верн. Ме трогна, ме држеше во напнатост, ме натера да патувам ... Никогаш не сум можел да ја заборавам таа приказна.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЈСА: Ова не е лесно прашање да се одговори во мојот случај. Но, се обидувам ... Мигел Размислувања, како современ шпански автор. измами Бароја, Бенито Перез Галдос, Луис Ландеро… Странци: Виктор Иго, Фјодор Достоевски, Лав Толстој, Антон Чехов, Владимир Набоков (јас сум од руски автори ...). Но и Томас Човек, Вирџинија Волф, Орхан памук, Нагиб Мафуд, Наџиб Махфуд ... Има толку многу!

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЈСА: Половина од висконт од Итало Калвино кога ги имаме информациите.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

ЈСА: Пишувам со пенкало со црно мастило на бело фолио. Потоа оди на компјутер ...  

Читам покрај прозорец од мојата куќа во Аланж. Пред прилично убав пејзаж.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа??

ЈСА: La вечер есен веднаш до тој прозорец.

 • АЛ: Некој друг жанр што ви се допаѓа, освен историскиот?

ЈСА: Јас обично не читам историски романи, бидејќи поминувам многу време читајќи историја, трактати, хроника, есеи ... За останатото, читам малку од сè: филозофијапатни книги класици, биографии и се вклучени книги за готвење и гастрономија.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЈСА: Прочитав книга од Евгенио Золи, со наслов Пред зори. И јас го пишувам сценарио за документарен филм од историски предмет.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЈСА: јас мислам има многу можности. Дигиталната поддршка е добро време да се започне. Никогаш не се обесхрабрувај. Добрата вест е дека, и покрај пандемијата, издавачкиот пазар порасна и се чита многу повеќе од пред една година.

 • Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да останете со нешто позитивно?

ЈСА: Тоа е страшно време. Но, во мојот случај, Јас бев во можност да размислувам и да работам со поголема мирност и концентрација.

Времето во кое живееме е навистина тажно, мрачно ... Пред нас е нова и неочекувана ситуација. Сите ние, пораснати во култура која сè повеќе се обидуваше да ги исфрли болката и смртта, одеднаш се соочуваме со кревкост и беспомошност. Прашањата ни доаѓаат директно и насилно преку непосредната опасност и страв што не вознемирува. Тоа е страв да не се разболиме, да не бидеш киднапиран во единица за интензивна нега ... Конечно, тоа е страв од смрт. Пандемијата нè врати во смрт, најстрашниот и несовладлив настан за многумина.

Наидов на многу болни ситуации. Но, и ова ретко време, како и сите неповолни околности, има свои учења и моменти на удобност и светлина. Овде нема доволно простор да се кажат случаите со потребниот опис. Доволно е да се каже тоа Откривам возбудливи работи за човечкото суштествоТоа чудо што сме! Мистериозна мешавина од сенки и светла ... Постојат луѓе кои доаѓаат кај мене, честопати во чудо, бидејќи откриле внатрешно, за средбата со многу човечки доблести што останале латентни и кои сега излегуваат на површина ... Обновени пријателства, Неединети семејства кои повторно се среќаваат, неочекувани повици, прошка, помирување, херојски дела, незаинтересираност, искрена loveубов ... Сигурен сум дека отсега ништо нема да биде исто!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.