Ирски писатели да го слават Свети Патрик. Избрани фрази

Ирска слави денес Свети Патрик, нејзината најпозната и меѓународна партија, која го опфаќа целиот свет, свет кој сега е изолиран од невидливиот непријател. Јас се придружувам на прославата - и барањата што сигурно му се упатуваат на светителот да подадат рака - со компилација од фрази на некои од најважните писатели ирски. Од класиците како Jamesејмс Joyce, Оскар Вајлд или Georgeорџ Бернард Шо, поминувајќи покрај Брам Стокер, Самоил Бекет или Ирис Мардок. И завршувајќи повеќе современици како он Банвил и нови гласови како Тана француската или Маријан Кис.

Jamesејмс oyојс

Desелбата нè поттикнува да поседуваме, да тргнеме кон нешто.

Грешките се прагови за откривање.

Оскар Вајлд

Трагедијата на староста не е дека сте стари, туку дека сте млади.

Најмалку вообичаено на овој свет е живеењето. Повеќето луѓе постојат, тоа е сè.

Џорџ Бернард Шо

Луѓето се единствените животни од кои целосно и навистина се плашам.

Срцето на еден Ирец не е ништо повеќе од неговата имагинација.

Една Обријан

Литературата е најдоброто нешто после Бога.

Писателите всушност живеат во умот и во хотелите на душата.

Ирис Мардок

Ако се разбере вечноста, не бесконечното временско траење, туку отсуството на време, тој што живее во сегашноста живее вечно.

Пишувањето е како да се омажиш. Човек никогаш не треба да се обврзува додека не се зачуди од неговата среќа.

Елизабет Боуен

Jeубомората не е ништо друго освен да се чувствувате сами против насмеаните непријатели.

Ирска е одлична земја за умирање или за брак.

Johnон банвил

Минатото чука во мене како второ срце.

Книжевноста е една од најголемите пронајдоци на човештвото и една од најдобрите форми на уметност.

Маријан Кејс

Политичката коректност е минско поле.

Што е живот освен минливи моменти на среќа нанижани на ѓердан од очај?

Брам Стокер

Преминав океани на време да те најдам.

На овој начин меморијата ги игра своите шеги, во добро или во лошо, да предизвика задоволство или болка, благосостојба или вознемиреност. Ова е она што го прави животот сладок и горчлив истовремено, а она што ни е дадено станува вечно.

Самуел Бекет

Единствениот грев е гревот да се роди.

Вие сте на Земјата. Нема лек за тоа.

Вилијам Батлер Јејтс

Виното влегува во устата и loveубовта влегува во очите; ова е сè што навистина знаеме пред да остариме и да умреме. Така ја донесов чашата до устата, и те гледам, и воздивнувам.

Чекорете нежно затоа што ги газите моите соништа.

Тана француски

Татко ми еднаш ми рече дека најважната работа што мажот треба да ја знае е зошто ќе умре.

Луѓето што ги познававте како тинејџери, оние кои ја видоа вашата најглупава фризура и најсрамните работи што некогаш сте ги направиле, а сепак се грижеле за вас после сето тоа - тие се незаменливи, знаете?

Клер Киган

Една од работите што мислам дека треба да биде школа за пишување е обесхрабрување на луѓето од тоа колку пишуваат, и јас навистина верувам и го кажувам.

Верувам дека во која било генерација и во која било земја има само мал број на добри писатели. Можеби еден или двајца во мојата генерација, и мислам дека курсевите за креативно пишување нема да го промовираат појавувањето на тие гласови или да спречат да се појават.

Seamus Heaney

Грбот е цврста источна крајбрежје, а рацете и нозете се протегаат постепено од ридовите.

Земјата на која толку долго ги применувавме нашите уши е кожна или е многу безобразна, а нејзините утроби се во искушение од незначителен предзнак. Нашиот остров е полн со непријатни звуци.

Шеридан Ле Фану

Сурова loveубов, каприциозна loveубов го нападнаа мојот живот. Loveубовта бара жртви. И во жртвите тече крвта.

Judgeе ми судиш суров и себичен, многу себичен, но запомни дека loveубовта е секогаш таква. Колку е неизмерна страста, толку станува себична.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лес Квинтеро dijo

    Фразата: „Преминав океани на време да те најдам“, не е на Брам Стокер, не се појавува во романот. За филмот е дело на Франсис Форд Копола.