Избор на читања од Барак Обама

Читања на Барак Обама

И покрај напуштањето на претседателството со Соединетите држави во јануари 2017 година, Барак Обама продолжува да биде многу активен на социјалните мрежи, особено во време кога, ослободен од толку многу обврски, ужива повеќе време да го разгледа своето омилено хоби: читање! Не пропуштајте го избор на читања од Барак Обама.

Едуцирана од Тара Ветсовер

Едуцирана од Тара Вестовер

Објавен во март 2018 година, Едуцирано: Мемоар е заснована врз сопствениот живот на нејзината авторка, Тара Вестовер. Приказна која истражува во искуствата на една млада жена израсната од скромно семејство Ајдахо без извод од матична книга на родени и посветена на берење праски во текот на нејзиното детство. Таква е тајноста на која таа живее подложена, што главниот јунак никогаш не бил во одделение или училиште, ситуација нагласена со сè понасилниот став на неговиот татко и брат. Едуцирани зборува за еволуцијата на протагонист роден на погрешно место, но кој сам решил да тренира од Харвард до Кембриџ кога станува збор за прифаќање на нејзините соништа.

Иако неговиот превод на шпански јазик сè уште не е објавен, можете да купите Образован во неговата оригинална верзија.

Војна светлина, од Мајкл Ондаатје

Војна светлина од Мајкл Ондаатје

Опишан од самиот Обама како алатка за медитација и размислување, „Војна светлина е сместена во Втора светска војна чии последици по светот беа ужасни. Тоа е 1945 година, а 14-годишниот Натаниел и неговата сестра Рејчел се појавија во Лондон - се претпоставува дека ги напуштиле нивните родители - и ги оставиле да се грижат за некоја чудна фигура позната како Мол. Лик кој вклучува многу други кои имаат намера да се грижат за двете деца. Романот се движи помеѓу перспективата на пред-адолесцентот Натаниел и друга што се одвива дванаесет години подоцна. Насилно, светло и суштинско.

Дали сакате да прочитате Воена светлина?

Куќа за г-дин Бисвас, од VS Naipaul

Куќа за г-дин Бисвас

Поради  смртта на Нобеловата награда за литература на 11 август, Барак Обама препрочитува Најпознатата книга на VS Naipaul: Куќа за г-дин Бисвас, инспириран од сопствениот живот на таткото на Тринидадискиот автор со хинду-потекло. Роман кој истражува во проблемите на островот Тринидад и Тобаго во неговиот постколонијален период преку ликот на г-дин Бисвас, амбициозен новинар од ниска класа, оженет со ќерка на една од најпознатите касти во земјата и неговата цел да пронајдете во стекнувањето на сопствениот дом неговата посебна победа над историската меморија.

Американски брак, од Тајари onesонс

Американски брак од Тајари onesонс

Исто така вклучени во Избор на книга на Опра Винфри, Не се пронајдени производи ја раскажува приказната за бракот на младенците Небесен Celestial, уметник и Рој, извршен директор. Два лика кои претставуваат американски сон и чиј живот е превртен наопаку кога Рој е осуден на дванаесет години затвор и Newубавци се фрлаат во прегратките на пријател од детството. Една од најновите Бестселери на Newујорк Тајмс Обама го сметаше за „пример за препознавање на лошо убедување“.

Фактичност, од Ханс Рослинг

Фактичност од Ханс Рослинг

Неговиот оригинален наслов "Фактност: Десет причини погрешно го знаеме светот - и зошто работите се подобри отколку што мислите”Е доста изјава за намери за она што оваа книга ни го кажува. Збир на совети што нè охрабруваат да го гледаме светот со различни очи во зависност од прогресијата на човечкото суштество како начин да се одземе железо од она што во западните општества го сметаме за „проблеми“.

На овие петмина Читања на Барак Обама Треба да додадеме уште една многу посебна листа на книги што поранешниот претседател ја препорача непосредно пред да се врати на африканскиот континент летото 2018 година.

Сè се распаѓа, од Чинуа Ачебе

Сè се распаѓа од Чинуа Ачебе

Сметан за еден од најважните романи на африканската литература, сè се распаѓа беше објавено во 1958 година со што стана најголемото осветување на Нобелова награда за литература Чинуа Ачебе. Инспириран од сопствениот живот на авторот, романот ја раскажува приказната за Ококво, најголемиот воин на нигерискиот народ чиј свет е погоден од доаѓањето на белецот и, конкретно, од англиканската религија која ќе промени сè засекогаш.

Сè уште не сте прочитале Сè се распаѓа?

Зрно пченица, од Нгуги ва Тионго

Зрно пченица од Нгуги Ва Тионго

Вечен кандидат за Нобелова награда, Тионго е веројатно еден од најрепрезентативните автори на Кенија, земја чија независност во 1963 година беше фалсификувана од нападите на герилската организација Мау Мау во текот на 50-тите години на минатиот век. Зрно пченица трае дел од тој период запознавајќи ни со различни карактери од едно кениско село што го симболизира бунтот против угнетувањето на овластувања.

Не пропуштајте Зрно пченица.

Долгиот пат до слободата, од Нелсон Мандела

Долгиот пат на Нелсон Мандела до слободата

Моделот на Обама, Нелсон Мандела е еден од големите фигури на XNUMX век кои го симболизираат триумфот против странското угнетување. Затворен 27 години откако ги водеше првите бунтови против колонијализмот во Јужна Африка, Мандела беше ослободен во 1990 година за да стави крај на апартхејдот, кој стана една од најславните епизоди во историјата на африканскиот континент.

Прочитајте го инспиративниот Долгиот пат до слободата.

Американах (2013) од Чимаманда Нгози Адичи

Американах од Чимаманда Нгози Адичи

Еден од одличните гласови на феминистичката и африканската литература Актуелната е несомнено Чимаманда Нгози Адичи, нигериски автор чија библиографија се базира на титули исто толку амбициозни како оваа Американка. Сместен меѓу Африка и Соединетите држави, романот ја раскажува приказната за една млада Нигеријка и нејзината одисеја да се најде во западната култура каде што ништо не е како што изгледа.

Lee Амариканах de Чимаманда Нгози Адичи.

Враќањето, од Хишам Матар

Враќањето на Хишам Матар

Познатиот Арапска пролет што се одржа во различни северноафрикански земји помеѓу 2010 и 2013 година станува главната поставка за овој автобиографски роман. Матар ја анализира ситуацијата на една либиска земја во која се враќа со својата мајка и сопруга по повеќе од триесет години отсуство за да го види будењето на нацијата обележана со Смртта на Гадафи во 2012 година.

Враќањето тоа е возбудлива книга.

Светот каков што е, од Бен Родос

Светот каков што е од Бен Родос

„Вистина е, Бен нема африканска крв што минува низ вените, но тој го гледа светот како што гледам јас, и како што многу малку луѓе го прават тоа“. Со овие зборови се повикува Обама Бен Родос, неговата десна рака за време на неговите години на функција во Белата куќа во која Родос учествуваше во сите говори на претседателот.

Lee Светот каков што е, најдобро сведоштво на самиот Обама.

Дали проголтавте некое од овие читања на Барак Обама?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.