Се врати златното време на Агата Кристи

Кристи Агата

Криминалистичкиот роман само што реши да скокне назад во времето за да го достигне своето златно доба благодарение на серија книги кои и оддаваат почит на дамата на жанрот, Агата Кристи.

Минатата недела беше објавена „Затворен ковчег“, втора книга Херкул Поаро од авторката Софи Хана, книга што го следи животот на голем детектив во решавањето на неговите злосторства. Оваа книга е објавено за да се совпадне со она што би бил роденден на авторот како и да се одбележат 100 години од објавувањето на првиот роман на авторот.

Првиот роман на Греам Нортон, „Холдинг“, ќе биде објавен на англиски јазик во октомври, во кој се опишува приказна за loveубовта, тајните и загубите во центарот на злосторството што се случило во мал град во Ирска. Од друга страна, тие најавија дека постигнале договор со Тили Багшаве да напишат нова серија злосторства. Во меѓувреме, повторувањата на класичните злосторства од 30-тите и 40-тите години на минатиот век продолжија да се продаваат прилично добра и издавачката куќа „ХарперКолинс“ само ја избра Стела Дафи за да го заврши недовршениот роман од авторот Нгајо Марш, приказна сместена во Втора светска војна.

Сепак, curубопитно е да се види како златното доба на книжевниот криминал и денес продолжува да привлекува толку многу внимание. Хана коментира дека тоа е дел од нашата желба да се забавуваме што нè охрабрува да ги читаме овие книги.

„Мислам дека повторното оживување на популарноста на криминалистичкиот роман Златно доба Се должи на фактот дека ние, на одредено ниво, сакаме да имаме задоволство да имаме приказна што е отворено раскажана. Вродена во овие приказни е пораката: „Ова е одлична приказна и ќе се забавувате читајќи ја“.

 

„Таа (Агата Кристи) навистина ја стави приказната над сè друго ... вие сте толку фатени во мистерија што нМожете само да погодите што следува следно и секогаш сме изненадени од крајот".

Багшаве, чија нова серија беше за аматерскиот детектив Ајрис Греј инспирирана од Агата Кристи, се согласи со изјавите на Хана.

„Дојдов до идејата за оваа серија затоа што многу уредници ме прашуваа за пишување психолошки трилер што ќе биде привлечен, и во основа излезе од досада. Набргу откако ги прочитав Мис Марпл Приказните на Агата Кристи, навистина се зачудив колку добро е нацртан ликот. Тоа е прекрасно истражување на карактерот на жена која е постојано потценувана поради нејзината возраст и пол “.

Таа сакаше да ја разликува својата хероина од сите проблематични девојки кои преовладуваат во крими романот.

„Јас навистина сакав да напишам серијал за жена во 40-тите години од животот, која немаше зависности или несреќен брак или неуреден живот. Таа е само 40-годишна жена која е добра во забележувањето на работите. Тоа е неговиот тик".

Уредникот на „ХарперКолинс“, Дејвид Браун, коментира дека заживувањето на интересот за златното доба во голема мера е водено од практични проблеми.

„Една од главните причини за ненадејната популарност на злосторствата од овој период е тоа модерното уредување и новата технологија овозможуваат пократки работи за печатење, што значи дека можеме да објавуваме објави што порано би биле непрофитабилни. Ние бевме многу успешни со печатењето на „Клубот на детективска приказна“, што носи некои од најдобрите и најмалку познатите писатели од времето на Кристи"

Главната уредничка на „Блумсбери“, Александра Прингл, вели дека ја купила серијата „Скајс“ затоа што се чувствувала како Дороти Паркер или Ненси Митфорд да се обидат да стигнат до Агата Кристи.

Самата Скајс коментира дека таа е огромна обожавателка на Агата Кристи и сакала да го земе она што го имала и што можела да го направи, а тоа е комедија и романса од високо општество, а потоа да додаде мистерија во мешавината.

.Ејмс Причард, внук на Кристи и претседател на „Агата Кристи Рибар“ се согласија.

„Постои страшна тенденција да се сфати на злосторството од златното доба како пријатно злосторство, но мислам дека е очигледно дека мојата прабаба сметаше дека убиството е сериозна и ужасна работа. Причината што издржаа овие книги и толку многу луѓе продолжуваат да ги читаат денес, па дури и се обидуваат да ги имитираат е затоа што парцелите се подигнати. Луѓето уживаат во елементите на загатките и им се допаѓа фактот дека можат да се чувствуваат малку непријатно., но никогаш не чувствувај се толку непријатно што не можеш да продолжиш “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)