2017. Резиме на списокот на книжевни награди на годината.

2017 година заврши и список на литературни награди доставени се национални и меѓународни. Големи имиња и помалку големи имиња премиерно или повторувани, или кои освојуваат повеќе од една награда за својата работа. Невозможно е да ги набројам сите, па еве резиме на најмногу престижни и признати, но и едно од најмалку. Треба да се напомене дека годината е можна за Фернандо Арамбуру, кој не престанува да жнее награди и признанија за неговиот роман Patria. Но, честитки за сите.

ВАMPНО

 • Награда Нобеловата за литература 2017: Казуо Ишигуро
 • Мигел де Сервантес 2017 година: Серхио Рамирез.
 • Награда Државјанин на шпански писма 2017 година: Роза Монтеро, за целата своја книжевна кариера.
 • Награда Гонкур 2017 година: Éрик Виilард. L'ordre du jour.
 • Награда Национален наратив на Шпанија 2017 година: Фернандо Арамбуру. Patria.
 • Награда Планетата де Новела 2017. Хавиер Сиера. Невидливиот оган.
 • Награда Надал де Новела 2017: Грижа Сантос. Пола живот

ОСНОВНИЦИ

 • Награда за библиотека за кратки романи 2017: Антонио Г. Итурб. На отворено небо.
 • Награда за пролетен роман 2017: Карме Шапаро (Шпанија). Јас не сум чудовиште.
 • Награда за роман Алфагуара 2017: Реј Лорига (Шпанија). Се предаде
 • Добитник на наградата за роман Пулицер 2017: Колсон Вајтхед (САД). Подземната железница.
 • Награда Реина Софија за иберо-американска поезија 2017: Кларибел Алегриа (Никарагва).
 • Награда за роман Фернандо Лара 2017: Sonsoles Ónega. После Loveубовта.
 • Награда за литература принцеза од Астуриас 2017: Адам Загајевски (Полска)
 • Награда златен кама 2017: Janeејн Харпер (Австралија). Години на суша.
 • Награда „Едгар“ 2017 за најдобар роман: Ноа Хоули (САД). Пред падот.
 • Национална наративна награда на Шпанија 2017: Фернандо Арамбуру (Шпанија). Patria.

ДРУГИ

 • XIV награда за поезија на Федерико Гарсија Лорка: Пере Гимфер.
 • Барцино награда за историски роман: Артуро Перез-Реверте.
 • XII награда за шпански наратив „Слатка хакона“: Фернандо Арамбуру.
 • XNUMX-та меѓународна награда за новинарство „Ману Легинече“: Микел Ајестаран.
 • Награда за роман „Атенео де Севиillaа“: Херонимо Тристанте.
 • IV Амазонска книжевна награда за „инди“ автори на шпански јазик: Кристијан Перфумо.
 • Награда за роман Кларин: Агустина Марија Базтерика.
 • Национална награда за млада поетска литература: Анѓела Сеговија.
 • Награда за патување на раскажување на Евростарс: Саул Цепеда.
 • Награда за криминалистички роман RBA 2017: Johnон Банвил.
 • Награда Хозе Луис Сампедро: Едуардо Мендоза.
 • Национална награда за драмска литература 2017: Алфредо Санзол.
 • XXI награда за црн роман во градот Гетафе: úесус Тискар. Dелавата Јапонка.
 • Награда Сервантес Чико 2017: Гонзало Муре.
 • Награда за роман Кларин: Агустина Марија Базтерика.
 • Хиспано-американска награда за поезија за деца: Луис Едуардо Гарсија.
 • Натпревар за микро-приказни Гетафе Негро 2017: Марија Анхелес Пејро.
 • XV награда Анаја за литература за деца и млади: Педро Машас.
 • Награда за национална илустрација 2017: Алфредо Гонзалес.
 • XXIX награда Торенте Балестер на шпански јазик: Фатима Мартин Родригез и Ана Ривера Мужиз (ex aekuo).
 • Германска награда за мир за книжари: Маргарет Атвуд.
 • Национална награда за литература за деца и млади: Антонио Гарсија Теихеиро.
 • Меѓународна есејска награда Кабалеро Боналд 2017: Рафаел Санчез Ферлосио.
 • Награда за роман „Тушетки“: Маријано Квирос.
 • Национална награда за промоција на читање 2017: Бабар и Аула де Култура.
 • Награда Еспаса: Стенли Г. Пејн.
 • Награда за полициски роман на РБА: Бенџамин Блек.
 • Натпревар на необјавениот роман Августо Роа Бастос: Марибел Барето.
 • Награда Дашиел Хамет за најдобар номан роман објавен во 2016 година: Дејвид lоренте.
 • Пабло Неруда Иберо-американска награда за поезија: anоан Маргарит.
 • Национална награда за поезија за ЛГБТТТИ 2017: Одет Алонсо.
 • Награди VLC NEGRA 2017: Роза Рибас и Сабин Хофман, Себастија Бенасар и Бенџамин Блек.
 • Меѓународна награда за краток расказ Макс Ауб: Jackек Бабилони.
 • Награда за Азорин: Еспидо Фреир.
 • Награда Франциско Умбрал за книга на годината: Patriaод Фернандо Арамбуру.
 • Кратка библиотечна награда: Антонио Итурбе.
 • Награда Карваhoо во БЦНегра: Денис Лехане.
 • Награди за новинарство на Кралот на Шпанија: Артуро Перез-Реверте и Кармен Посадас.

Исто така, забележете дека Победник на дрвото Го именуваа Витез на писма и уметност на Француската академија во август. Па што Пол Аустер го доби медалот Карлос Фуентес за својата кариера. И за следната година веќе има еден за американскиот писател Jamesејмс елори, на кој му е доделена наградата Пепе Карваhoо 2018 година на црн роман. Е биде доставено на 1 февруари на фестивалот BCNegra, што ќе се одржи од 29 јануари до 4 февруари.

Извор: писатели.org


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.