За кого ellвоно патарините

За кого ellвоно патарините

За кого ellвоно патарините

За кого ellвоно патарините е еден од најистакнатите романи на американскиот писател и новинар Ернест Хемингвеј. Неговата оригинална верзија на англиски јазик -За кого патарините- Објавено е во Newујорк во октомври 1940 година. Во 1999 година, делото беше вклучено во списокот на „100-те книги на векот", создадена од парискиот весник Ле монд.

Нарацијата се одвива во втората година од Шпанската граѓанска војна; во тој момент, неговиот протагонист живее loveубовна приказна среде вооружен судир. Новелата за литература го создаде овој роман заснован на неговите професионални искуства како воен дописник. Покрај тоа, тој вклучи и некои лични теми, како што се неговата националност и самоубиството на неговиот татко. Шпанската верзија на книгата е објавена во 1942 година во Буенос Аирес (Аргентина)

Резиме на За кого ellвоно патарините

Првична офанзива

Во раните утрински часови на 30 мај 1937 година, републиканците извршија напад на претходникот на офанзивата Сеговија. По успехот на нападот, генералот Голц доделува важна мисија ­на американскиот волонтер и специјалист за експлозиви, Роберт Jordanордан. Тој е информиран дека мора да кренат во воздух мост за да избегнат можен контранапад од страна на националците.

Работите започнуваат

Американецот оди во Сиера де Гвадарама, место во близина на непријателски ров, таму го има водството на стариот војник Анселмо. Роберт мора да контактира со субверзивните групи што се наоѓаат во областа за да му помогнат во задачата. Првично се среќава со Пабло, кој предводи група герилци, но дека, во прв степен, тој не се согласува со Jordanордан.

На оваа средба е и сопругата на Пабло - Пилар - која по одбивањето на нејзиниот партнер се открива, ја убедува групата и станува новиот водач. Да се ​​биде таму, Jordanордан ја запознава Марија, убава млада жена која успева да го плени на прв поглед. Додека го планираат нападот, меѓу нив се раѓа loveубов, толку многу што Роберт сонува за иднина со убавата жена.

Консолидација на планот

Со намера да ја зајакне стратегијата, Јордан контактира со други герилци предводени од Ел Сордо, кој исто така се согласил да соработува. Од тој момент, Роберт почнува да паничи, бидејќи сè покажува кон мисија за самоубиство. Така, оваа група патриоти ја остварува својата цел со заедничка цел: да ја брани Републиката од фашистите и да стори сé без оглед на умирање во борба.

Анализа на За кого ellвоно патарините

Структура и вид на раскажувач

Од кого dobRingвонам е воен роман кој се состои од 494 страници распоредени во 43 поглавја. Хемингвеј користел сезнаен наратор за трето лице, кој ја раскажува заплетата преку мисли и описи на главниот јунак.

Карактерите

Роберт Џордан

Тој е американски учител кој пред една година се приклучи на републиканската борба во Граѓанската војна. Тој е специјализиран како динамитер и затоа мора да изврши витална мисија во конфликтот. Среде работа се заубува во Марија, која го тера да ја смени својата перспектива за неговиот живот. Сепак, сите тие чувства се обземени од атмосферата на смртта што ја опкружува приказната.

Марија

Таа е 19-годишна сираче која била спасена од групата на Пабло, па затоа и е штитеничка на Пилар. Таа претрпела малтретирање од фашистите, кои ја избричиле и оставиле трага. Марија се в loveубува во Роберт, обајцата живеат страствени денови, со многу заеднички планови, но таа иднина слабее поради мисијата што му е доделена на американскиот учител.

Анселмо

Тој е 68-годишен човек, верен придружник на Јордан, верен на своите идеали и на своите сонародници. Станува збор за значаен лик во историјата, бидејќи благодарение на неговата помош, главниот јунак успева да стапи во контакт со Пабло.

Pablo

Тој е водач на група герилци. Долго време тој беше одличен стратег, но минува низ криза што го натера да има проблеми со алкохолот, да биде сомнителен и предавнички, поради што го губи раководството на фронтот.

Пилар

Тоа е Сопругата на Пабло, силна, храбра и боречка жена; многу јасна во нејзините убедувања. И покрај неговиот тежок карактер, тој е добра личност која инспирира доверба кај другите. Поради оваа причина, тој нема проблеми со преземањето на ударите на групата пред тешкотиите на Пабло.

Адаптација

По влијанието на книгата, во 1943 година беше објавен филмот со исто име како и романот, во продукција на Парамаунт Пикчрс, а во режија на Сем Вуд. Нејзини главни протагонисти беа: Гери Купер - кој го играше Роберт Jordanордан - и Ингрид Бергман - која ја играше Марија. Снимањето беше неверојатен кинематографски успех и доби девет номинации за Оскар.

Куриозитети

Песни во чест на романот

Три значајни бендови создадоа музички композиции во чест на делото. Овие беа:

 • Американскиот бенд Металика во 1984 година ја претстави песната „За кого камбаната“ припаѓа на албумот Јавај ја молњата
 • Во 1993 година, британската група Би Гис ја објави песната „За кого паѓа камбаната“ на нивниот албум. Големината не е сè
 • Во 2007 година, шпанската група Лос Муертос де Кристо додаде на нивниот албум Либертаријанска рапсодија том II, темата: „За кого паѓа камбаната“

Име на романот

Хемингвеј ја наслови книгата инспирирана од фракција земена од делото Преданија (1623) од поетот Johnон Доне. Фрагментот е насловен „Со нивниот бавен звук велат: ќе умреш“, дел од него тврди: „Смртта на кој било човек ме намалува затоа што сум вклучен во човечката раса; затоа, никогаш не испраќајте да се распрашувате за кого плаќа вончето; тие се удвојуваат за тебе “.

Собрани е авторот

Писателот и новинар Ернест Милер Хемингвеј е роден на 21 јули 1899 година во Илиноис (САД). Неговите родители беа Кларенс Едмондс Хемингвеј и Грејс Хол Хемингвеј, почитувани луѓе во Оук Парк. Во последната фаза од неговите средни студии, тој вклучи час по новинарство. Таму тој направил неколку статии и во 1916 година успеал да објави еден од овие во училишниот весник Трапез.

Ернест Хемингвеј

Ернест Хемингвеј

Во 1917 година, тој го започна своето искуство како новинар во весникот Ansвезда од Канзас Сити. Подоцна, тој присуствуваше на Првата светска војна како возач на брза помош, но наскоро се врати во својата земја за да работи во други медиуми. Во 1937 година, тој бил испратен како воен дописник во Шпанија, таму бил сведок на неколку вооружени судири од тоа време и со години патувал низ целиот свет.

Хемингвеј ја комбинираше својата работа како новинар со неговата страст како писател, неговиот прв роман: Изворски води, излезе на виделина во 1926 година. Така тој претстави десетина дела, во кои се издвојува неговата последна публикација во животот: Старецот и морето (1952) Благодарение на овој наратив, авторот ја добил Пулицеровата награда во 1953 година и ја добил Нобеловата награда за литература во 1954 година.

Автори романи

 • Поројот на пролетта (1926)
 • Сонцето Исто така крева (1926)
 • Збогум со оружјето (1929)
 • Да имаш и да немаш (1937)
 • За кого патарините (1940).
 • Преку реката и во дрвјата (1950)
 • Старецот и морето (1952)
 • Острови во тек (1970)
 • Едемската градина (1986)
 • Вистина на прво светло (1999)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)